صعود 31 هزار واحدی شاخص کل بورس تهران امروز شنبه.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 31 هزار و 527 واحد روبه‌رو شد.

صعود 31 هزار واحدی شاخص کل بورس تهران امروز شنبه.

 

بورس اوراق بهادار تهران امروز را با رشد شاخص شروع کرد، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با رشد 31 هزار و 527 واحد به رقم یک میلیون و 444 هزار و 887 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم وزن امروز با رشد 2.2 درصد و افزایش 8840 واحدی به رقم 445 هزار و 235 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 729 هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از 11.6 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 1.4 میلیون نوبت معامله و به ارزش 12 هزار و 132 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس ایران را هم در نظر بگیریم که امروز به بیش از 5 هزار و 218 میلیارد تومان رسید امروز ارزش معاملات بورس اوراق و فرابورس به بیش از 17 هزار و 351 میلیارد تومان رسید.

امروز همه شاخص‌های بورس سبزپوش بوده و رشد کردند، به گونه‌ای که شاخص کل بورس و نیز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 2.2 درصد رشد کردند همچنین شاخص کل با معیار هم وزن و شاخص قیمت در معیار هم وزن هر کدام 2 درصد رشد کردند.

شاخص آزاد شناور 1.9 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 2 درصد افزایش یافت شاخص بازار دوم بورس 2.4 درصد رشد کرد.

امروز نمادهای شاخص‌ساز در بورس تهران ملی‌مس، فولاد مبارکه، پتروشیمی خلیج‌فارس، شستا، چادرملو، گل‌گهر و سرمایه‌گذاری غدیر بوده‌اند.

نمادهای پر تراکنش شامل پالایش نفت اصفهان، سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌‌خودرو، باما، ایران‌خودرو، بانک تجارت و سایپا بوده‌اند.

به گزارش فارس، در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل 522 واحد رشد کرده و به رقم 19 هزار و 436 واحد رسید.

ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 326 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از 2.7 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 709 هزار نوبت معامله و به ارزش 5 هزار و 218 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای آریا ساسول، پتروشیمی مارون، هلدینگ معدنی خاورمیانه، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان، صبا تأمین و صنعتی مینو به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

نمادهای پر تراکنش در فرابورس ایران شامل برق و انرژی پیوندگستر پارس، سرمایه‌گذاری سپهر صادرات، بانک دی، پتروشیمی ارومیه، تهیه غذای دنا آفرین فدک، دامپروری ملارد شیر و توسعه مسیر برق گیلان بوده‌اند.

به گزارش فارس، با توجه به اینکه بازار بورس همراه با ریسک و سود و زیان است، سرمایه‌گذاران نباید با افت شاخص نگران باشند، بلکه همواره پرتفوی سهام خود را متنوع و بهینه انتخاب کنند، به گونه‌ای که بیشترین بازدهی و کمترین ریسک را داشته باشد، همچنین اکثر کارشناسان می‌گویند با توجه به اصلاحاتی که ظرف سه ماه گذشته در بورس تهران روی داده اکثر سهام به قیمت کف رسیده و ارزنده شده است، به ویژه سهامی که عرضه اولیه هستند و بنابراین کسانی که می‌خواهند، در بورس سرمایه‌گذاری کنند با مطالعه شرکت‌ها تحقیق و مشاوره از افراد امین و متخصص از محل پس‌اندازهای خود اقدام به سرمایه‌گذاری کنند و برای خود یک استراتژی میان‌مدت 6 ماهه و یا بلندمدت یکساله ترسیم کنند.

تجربه نشان داده بازدهی بورس در بلندمدت از همه بازارهای موازی بیشتر بوده است، منتهی به شرط اینکه اولاً پرتفوی متنوع انتخاب شود ثانیاً با ریزش شاخص نباید دچار ترس و وحشت شد، چون بازار سرمایه الزاماً همراه با ریسک و نوسان شاخص است.

دیدگاه ها