رونق صادرات در بازار فولاد.

بر اساس آخرین گزارشات انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در دوره ی سه ماه سال جاری بالغ بر ۷۴ درصد میزان صادرات افزایش داشته است.

رونق صادرات در بازار فولاد.

از ابتدای خرداد ماه سال جاری اتفاق خوبی افتاده است؛ بدین صورت که فرآیند صادرات تسهیل شده است و برای صادرات دیگر نیازی به تیک وزارت صمت نمی باشد. اما از سوی دیگر کمبود برق منجر به محدودیت تولید شرکت های فولادی می شود. به گونه ای که مسئله کمبود برق به یک مانع جدی بر سر راه تداوم جهش صادرات فولاد ایران است.

در فصل بهار سال جاری؛ صادرات فولاد میانی کشور؛ ۱ میلیون و ۶۱۸ هزار تن بوده است که نسبت به سال گذشته در همین زمان رشدی بالغ بر ۵۵ درصد داشته است. سهم صادرات بیلت و بلوم در همین زمان ۱ میلیون و ۵۵ هزار تن و سهم صادرات اسلب؛۵۶۳ هزار تن بوده است. در واقع در این سه ماه نخست سال جاری صادرات اسلب رشد خیره کننده ۱۷۶ درصدی را تجربه کرد.

به طور کلی صادرات محصولات فولادی کشور در دوره ۳ ماهه نخست سال جاری؛ ۸۷۳ هزار تن بوده است که در مقایسه با سال گذشته ۱۲۵ درصد رشد داشته است. در بخش صادرات میلگرد از کلیه محصولات فولادی در ۳ ماه نخست سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۱۴۲ درصد افزایش داشته است و بالغ بر ۶۸۴ هزار تن بوده است.

 مقاطع تخت فولادی نیز رشدی بلغ بر ۹۸ درصد را در ۳ ماهه نخست سال جاری لمس کرد. در بخش صادرات آهن اسفنجی در دوره مشابه  با رشد ۱۵۰۵ درصدی به ۳۲۱ تن رسیده است. 

طی نامه ای که به دفتر مقررات صادرات و واردات از سوی دفتر صنایع معدنی وزارت صمت ارسال شده است؛ صادرات شمش فولادی بیلت، بلوم و اسلب آزاد شده است. البته لیست اسامی شرکت هایی که نیاز به تیک صادراتی وزارت صمت ندارند از تاریخ ۱ خرداد به مدت سه ماه نیز درج شده است. 

حذف تیک صادراتی و تسهیل صادرات فولاد اقدامی بسیار مثبت و موثر در راستای افزایش فولاد است. اما بحث کمبود برق و در نهایت قطعی برق در ماه جاری مخاطرات فراوانی را پیش روی صنعت فولاد قرار داد. رشد پایدار صادرات و تولید فولاد کشور نیازمند دسترسی شرکت‌های فولادی به خدماتی نظیر برق، آب و گاز است./آهن پرایس

دیدگاه ها