دلار ۱۱هزار تومانی حبابی است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: باید کاهش نرخ ارز تا دستیابی به قیمت منطقی و باثبات ادامه یابد.

دلار ۱۱هزار تومانی حبابی است

حمدالله کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با اشاره به کاهش قیمت دلار در روزهای گذشته گفت: نرخ دلار تحت تأثیر فعالیت سوداگران، برخی از اخبار سیاسی و ضعف مدیریت با افزایش قابل توجهی در سال جاری روبه‌رو شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، افزود: رشد قیمت دلار در بازار ارز بخشی از فعالیت‌های بنگاه‌های اقتصادی را با چالش جدی روبه‌رو کرده است و به‌طور طبیعی تداوم این وضعیت و بالا بودن بهای تمام‌شده تولید، مانع فعالیت بنگاه‌های اقتصادی می‌شود.

نماینده مردم شهرستان بیجار گروس در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: کاهش قیمت دلار در روزهای اخیر اتفاق افتاده اما نباید فراموش کرد نرخ ارز هنوز منطقی نیست به‌طور مثال نرخ حدود 11 هزار تومانی دلار بیانگر کاهش حدود یک‌سومی ارزش پول ملی است بنابراین باید کاهش نرخ ارز تا دستیابی به قیمت منطقی و باثبات ادامه یابد.

کریمی ادامه داد: مدیریت و نظارت بانک مرکزی در ساماندهی بازار ارز بسیار مهم است البته تعامل کمیسیون اقتصادی مجلس با دولت در رابطه با ساماندهی بازار ارز ارتقا یافته که می‌تواند در کاهش التهابات بازار ارز تأثیرگذار باشد. وی گفت: با وجود اینکه اعلام می‌شود ارز با نرخ دولتی برای تأمین کالاهای اساسی اختصاص می‌یابد اما براساس بررسی قیمت کالاهای اساسی در بازار، نرخ این کالاها با رشد قابل‌توجهی در مدت اخیر روبه‌رو شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در هر صورت علاوه بر ساماندهی بازار ارز باید نظارت بر قیمت کالاها نیز در بازار مؤثر باشد و این‌گونه نشود که ارز با نرخ دولتی ارائه شود اما مردم همچنان کالای گران خریداری کنند.

منبع:تسنیم

دیدگاه ها