دستاوردهای اولیه اجرای اینستکس برای ایران

کارشناس مسائل بانکی می‌گوید: راه‌اندازی اینستکس موجب می‌شود تا دستکم در بخش موادغذایی، بهداشتی و دارویی کالاهای کیفی‌تر و بهتری امکان ورود به کشور را داشته باشند.

دستاوردهای اولیه اجرای اینستکس برای ایران

محسن علی‌حسینی کارشناس مسائل بانکی گفت:‌ تاکنون به دلیل مشکلاتی که در نقل و انتقال پول به کشور وجود داشت بیشتر کالاهای هندی و چینی با پول حاصل از فروش نفت کشور مبادله می‌شد که در برخی از کالاها نیز از کیفیت مناسبی برخوردار نبودند، اما از این پس می‌توان امیدوار بود داروها و موادغذایی و بهداشتی کیفی‌تری به کشور وارد شود.

علی‌حسینی گفت:‌ طبیعی است که بخش زیادی از مشکلاتی که اکنون در تبادلات بانکی کشور وجود دارد با راه‌اندازی اینستکس نیز همچنان پابرجا خواهد بود. البته اینستکس مبادلات ایران با کشور ثالث را نیز تسهیل می‌کند و هدفی را که ایران و اروپا مدنظر دارند تا حدودی محقق می‌کنند، اما کالاها محدود هستند و قطعات هواپیما یا فولادی مشمول این توافق نخواهند بود.

ابهام در واردات تکنولوژی‌های تولید، صنایع‌ های‌تک و آی تی

کارشناس مسائل بانکی گفت:‌ هنوز جزییات زیادی از کانال ویژه مالی ایران و اروپا منتشر نشده و به نظر نمی‌رسد واردات تکنولوژی یا فناوری‌های به روز تولید، صنایع های‌تک و آی‌تی در قالب این طرح عملی باشد. معاون سابق سرمایه‌گذاری بانک شهر با بیان اینکه توسعه این توافق نیازمند پیوستن ایران بهFATF است، گفت:‌ تصویب FATF نیاز ضروری کشور است و زیرساخت ایجاد شفافیت در نظام پولی و مالی است. اکنون ابهام‌هایی وجود دارد و رصد اطلاعات نقل و انتقال‌های بانکی به درستی قابل دسترسی نیست و باید منبع پول و هزینه‌کرد آن در نظام پولی مشخص باشد.

تصویب FATFضرورت نظام پولی و مالی در کشور است

علی‌حسینی گفت:‌ هنوز مقاومت‌هایی در مسیر تصویب این طرح وجود دارد و متاسفانه بخشی از تبادلات بانکی به نام افرادی انجام می‌شود که سرمایه و دارایی در اختیار ندارند؛ بنابراین تصویب FATF نیاز ضروری کشور است و در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی نیز به کشور کمک خواهد کرد.

منبع:ارانیکو

دیدگاه ها