توسعه بومی‌سازی صنایع معدنی در سیرجان

گروه بنگاه‌ها : منطقه گل‌گهر سیرجان شاهد توسعه بومی‌سازی صنایع معدنی است به‌طوری‌که شاهد اجرای یک کارخانه یک میلیون تنی به‌طور کامل با اتکا به توان داخلی هستیم.

توسعه بومی‌سازی صنایع معدنی در سیرجان

به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، محمد محیاپور مدیرعامل شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر در یک گردهمایی تخصصی در دانشگاه سیرجان با اعلام این مطلب گفت: سیرجان در حوزه سرمایه‌گذاری، ساخت داخل و بومی‌سازی و تکنولوژی‌های فناورانه از زیرساخت‌های لازم برخوردار است. همچنین علی عباسلو مدیرعامل شرکت جهان فولاد سیرجان با اشاره به این مطلب که بالاترین سرمایه هر منطقه، استان و کشور نیروی انسانی آن است گفت: هیچ گاه نیروی انسانی هزینه تلقی نمی‌شود و در حقیقت «سرمایه‌ای است که سرمایه‌آفرین» است.

وی خاطرنشان کرد: تربیت نیروی انسانی در دانشگاه سیرجان به‌دلیل نزدیکی به منطقه گل‌گهر می‌تواند در راستای توسعه بیشتر در این منطقه اثر مطلوبی داشته باشد. مدیرعامل شرکت جهان فولاد سیرجان گفت: در این منطقه زنجیره تولید فولاد و مفتول مس هر دو وجود دارد و می‌تواند فضای مناسبی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد به نحوی که آنها را به سرمایه‌گذاری در این منطقه جذب کند. وی یادآور شد: به‌دلیل دسترسی به بندر، وجود نیروگاه و حمل‌ونقل هوایی و ریلی زیرساخت مناسب برای سرمایه‌گذاری افراد به‌طور کامل فراهم است. به گزارش خبرنگار «دنیای‌اقتصاد»، در این گردهمایی که روز گذشته با حضور مدیران بنگاه‌های اقتصادی معدنی استان کرمان، معاون استاندار کرمان، نماینده کرمان و راور و مدیران ایمیدرو و معاونت‌های وزارت صمت برگزار شد شرکت‌کنندگان بر رشد و رونق تولید به همکاری میان صنعت و دانشگاه اتفاق‌نظر داشتند. بنابراین گزارش دهقان معاون استاندار کرمان ضمن تاکید بر خودکفایی صنعت در کشور تاکید کرد: با رشد صنعت در هر منطقه بالطبع آن منطقه نیز با رشد همراه خواهد شد. شرکت‌های مختلف تولیدی نیز باید هم‌راستا با فعالیت‌های تولیدی، رشد و توسعه منطقه‌ای را نیز مدنظر قرار دهند. وی با اشاره به این مطلب که در همین راستا از شرکت‌های معدنی استان خواسته شد تا مراودات تجاری و نقدینگی خود را از طریق بانک‌های استان کرمان و به شکل متمرکز انجام دهند خاطرنشان کرد: در استان ٣٥٠ میلیون تن ماده معدنی استخراج، استحصال و فرآوری و حمل می‌شود که همین امر پروسه بزرگی را در بردارد. در این بین نماینده کرمان و راور نیز با تاکید بر گرایش کارخانه‌ها به سمت اقتصاد سبز گفت: برای این منظور نیاز است که شرکت‌های دانش‌بنیان را توسعه دهیم. محمدمهدی زاهدی براین باور است که توسعه همزمان واحدهای R&D شرکت‌ها با دانشگاه می‌تواند گام موثری در توسعه صنعت باشد. وی گفت: گفت‌وگو با برخی فعالان اقتصادی حکایت از خودتحریمی‌هایی دارد که توسط دولت در صنعت ایجاد می‌شود و از همین تریبون خواستار هم‌اندیشی و رفع این موانع پیش پای توسعه صنعتگران هستم. مشاور وزیر صمت نیز در این نشست به توجه ویژه وزارتخانه به بخش‌خصوصی اشاره و اظهار کرد: بخش‌خصوصی به‌دلیل خصلت چابکی می‌تواند در پروژه‌های بزرگ یار و کمک‌رسان دولت باشد.

دیدگاه ها