بورس کالا، اقتصاد را به سمت «نظام بازار نظارت شده» هدایت می‌کند

بورس کالا، اقتصاد را به سمت «نظام بازار نظارت شده» هدایت می‌کند

عباس آرگون، عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد: براساس اصول اقتصاد، بازار باید تعیین‌کننده قیمت کالاها باشد، به طوری‌که خریدار و فروشنده در عرضه و تقاضا منافع خود را لحاظ می‌کنند و تجربه نشان داده است هر جا دخالتی در روند عرضه و تقاضای بازار ایجاد شده است، تولیدکننده و مصرف‌کننده واقعی سودی از این دخالت‌ها نبرده‌اند.

این عضو اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: بدون رعایت اصول اقتصادی نمی‌توان به اقتصاد رونق بخشید به این ترتیب دست نبردن در مکانیسم عرضه و تقاضا از قدم‌های اصلی رسیدن به رونق اقتصادی است و باید توجه کنیم حمایت از بازاری خاص، بدون رعایت قواعد بازار به درستی و براساس اهداف پیش نمی‌رود و منحرف می‌شود. به گفته وی، بورس کالا تنها بستری بوده که در سال‌های اخیر مبادلات کالاها را به‌سمت نظام بازار آن هم در محیطی امن و شفاف هدایت کرده و باید تلاش کرد تا با حمایت‌های انجام شده روزبه‌روز بر خدمات این بورس برای کمک به اقتصاد کشور افزوده شود.

آرگون با اشاره به نقش بورس کالا در افزایش رقابت بین تولیدکنندگان گفت: بورس کالا علاوه بر اینکه باعث ایجاد شفافیت در انجام معاملات می‌شود، زمینه‌3ساز افزایش رقابت بین تولیدکنندگان نیز است به این ترتیب که محصول باکیفیت تر، تقاضا و بهای بیشتری به نسبت محصول باکیفیت پایین‌تر دارد و از این رو تولیدکنندگان به تولید محصول مرغوب تر تشویق می‌شوند.

آرگون افزود: در شرایط کنونی در صورتی که بتوان شرایطی را فراهم کرد تا شاهد تقویت عرضه زنجیره تولید محصولات در بورس کالا باشیم به افزایش شفافیت و رقابت در اقتصاد کمک کردهایم. عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران در پایان گفت: در دنیا از ظرفیت‌های بورس های کالایی به‌مراتب استفاده‌های بیشتری از ما می‌کنند که ما نیز باید از مجموعه بازار سرمایه و بورس کالا در راستای توسعه و شفافیت اقتصادی نهایت بهره را ببریم.

منبع:متال نیوز