بازار جهانی فولاد در سراشیبی

بازار جهانی فولاد روند متزلزلی را از خود نشان می‌دهد. چین به عامل مشخصی برای بی‌ثباتی در بازار جهانی فولاد تبدیل شده است اما در حال حاضر همه مناطق جهان انتظار کاهش قیمت را می‌کشند. مواد اولیه هم کاهشی است.

بازار جهانی فولاد در سراشیبی

پیش‌بینی می‌شود کاهش قیمت‌های جهانی حوزه فولاد فعلا ادامه داشته باشد. در این بین شرکت معدنی واله برزیل که بزرگ‌ترین‌ معدن‌کار جهان است اخیرا اظهار کرده که افت قیمت‌های اخیر فولاد در بازارهای جهانی موقتی است و به دلیل مازاد تولید چینی‌ها پیش از کاهش تولید‌های زمستانی آنهاست.

افزایش صادرات مقاطع ترکیه

در اکتبر سال جاری ترکیه 1/08 میلیون تن مقاطع فولادی صادر کرده که نسبت به سپتامبر 22/7 درصد بالا رفته و در بالاترین سطح از ژانویه ۲۰۱۳ تاکنون است. همچنین نسبت به اکتبر سال قبل نیز ۶۹ درصد رشد داشته است. در این ماه هنگ کنگ بزرگ‌ترین‌ خریدار مقاطع ترکیه بود. همچنین در ماه اکتبر حدود 53/5 هزار تن مقاطع به این کشور وارد شده که ۱۲ درصد رشد ماهانه داشته ولی نسبت به اکتبر سال قبل ۴۴ درصد کاهش یافت.

بازار ورق ترکیه در رکود

انتظار می‌رود تقاضای ورق در ترکیه در ماه دسامبر در سطوح پایینی بماند. تقاضای ورق صادراتی ترکیه نیز به دلیل رکود فصلی پایین است. آخرین قیمت ورق گرم در بازار داخلی این کشور ۵۲۰ تا ۵۲۵ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شده در حالی که اوایل نوامبر ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار بود. ورق سرد نیز در بازار داخلی ترکیه از ۶۲۵ تا ۶۳۰ دلار به ۶۱۵ تا ۶۲۰ دلار در هر تن درب کارخانه رسیده است. با نزدیک شدن به پایان سال میلادی تقاضای ورق صادراتی ترکیه کم شده است. قیمت پیشنهادی نیز نسبت به ۵۴۵ تا ۵۵۰ دلار اوایل نوامبر به ۵۱۰ تا ۵۱۵ دلار در هر تن فوب رسیده است.

کاهش قیمت ورق گرم صادراتی چین

چینی‌ها قیمت پیشنهادی ورق گرم صادراتی به جنوب شرق آسیا را ۵ تا ۱۵ دلار در هر تن پایین آورده‌اند. تا اواخر هفته قبل کارخانه‌ها قیمت را بالا بردند ولی ویتنامی‌ها خریدار نبودند و در انتظار کاهش قیمت نشستند. حال قیمت پیشنهادی ورق گرم چین ۴۹۰ تا ۴۹۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر است.

چدن سی‌آی‌اس کمی ارزان‌تر شد

بازار صادرات چدن سی‌آی‌اس جوی منفی دارد و قیمت پیشنهادی ۳۵۵ تا ۳۶۰ دلار هر تن فوب است که نسبت به هفته قبل ۵ دلار در هر تن ارزان‌تر شده است. عرضه‌کننده‌ها پیشنهاد قیمت جدی نمی‌دهند چون خریداران به دنبال تخفیف بیشترند. آنها امیدوارند تقاضا به زودی بهتر شود، زیرا خریداران باید برای تامین نیاز ژانویه خود اقدام کنند و وارد مذاکره شوند.

منبع:فولاد ایران

دیدگاه ها