افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت ورق خودرو نسبت سال گذشته

افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت ورق خودرو نسبت سال گذشته

سیامک مقتدری، عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازان ضمن اشاره به ساخت داخل بسیاری از ورق‌های مورد استفاده در صنعت خودرو، اظهار داشت: ورق مورد نیاز قطعات صنعت خودرو از طریق داخل تامین می‌شود. وی اضافه کرد: ورق‌هایی که در بدنه خودرو مصرف می‌شود با مقاومت تنش گسیختگی بالا هستند که توسط شرکت فولاد مبارکه تولید می‌شود.

این عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازان با اشاره به اینکه خودروسازان نسبت به وزن خودروها حساسیت بالایی دارند، ادامه داد: افزایش وزن موجب بالارفتن مصرف سوخت خواهد شد. از همین رو خودروسازان دنیا به سمت استفاده از ورق‌های آلومینیومی حرکت کردند و کم کم این ورق‌ها جایگزین خواهد شد.

مقتدری با اشاره به وجود چالش برای تامین ورق مورد نیاز خودروسازان تاکید کرد: قیمت ورق خودرو نسبت مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۰۰ درصد افزایش یافته است. این نیز درحالی است که تولیدکننده باید انواع مواد اولیه از جمله ورق خودرو را به صورت نقد خریداری کند و مطالبات خود از خودروسازان را مدت‌دار دریافت کند.

وی با اشاره به اینکه این روند خرید نقد مواد اولیه و دریافت مدت‌دار مطالبات منجر به کاهش نقدینگی قطعه‌ سازان شده است، ادامه داد: باید اشاره داشت که تمام زنجیره تامین از خودروساز ورق دریافت نمی‌کند، بلکه اغلب خودروساز ورق بدنه را تامین می‌کند.