افزایش قیمت سنگ آهن در پی نگرانی از میزان عرضه و تقاضای چین

سنگ آهن دالیان روز سه شنبه با از سرگیری معاملات در بزرگترین تولید کننده فولاد (چین) پس از تعطیلات سه روزه آخر هفته، با نگرانی های عرضه و نشانه هایی از افزایش تقاضا و حمایت از قیمت ها، به بالاترین حد دو هفته اخیر رسید.

افزایش قیمت سنگ آهن در پی نگرانی از میزان عرضه و تقاضای چین

 

* نگاهی بر معاملات سنگ آهن چین

 پرمعامله ترین قرارداد سنگ آهن ژانویه در بورس کالای دالیان چین ابتدا به بالاترین سطح خود از ۲۹ اوت یعنی ۷۳۲ یوان در اوایل جلسه رسید و سپس معاملات روزانه را با ۲ درصد افزایش با ۷۲۸.۵۰ یوان (۱۰۵.۲۳ دلار) در هر تن پایان داد.

 آتیلا ویدنل، مدیر عامل شرکت Navigate Commodities در این زمینه گفت: «ورود سنگ آهن به بنادر چین در هفته گذشته ۲.۳۲ میلیون تن کاهش یافت که با ادامه برداشت‌ های روزانه قوی بنادر، می‌ تواند منجر به جذب مواد در انبارهای بندری شود».

وی همچنین افزود که میزان محموله های سنگ آهن از استرالیا و برزیل ۱.۵۲ میلیون تن در مدت مشابه کاهش یافته که موجب تشدید تراز کوتاه مدت شده است.

* ارزیابی قیمت ها بر مبنای داده های شرکت های مشاوره

بر اساس داده های منتشر شده، شرکت مشاوره Steel Home نشان داد که SH-TOT-IRONINV موجودی سنگ آهن در بندر چین برای اولین بار در ۱۱ هفته گذشته کاهش یافت و به ۱۴۲.۱ میلیون تن تا ۹ سپتامبر رسید.

نرخ بهره برداری از ظرفیت کوره بلند نیز در میان ۲۴۷ کارخانه فولاد چینی که به طور منظم توسط مشاور Mysteel مورد بررسی قرار می گیرند، طی ۲ تا ۸ سپتامبر به ۸۷.۵۶ درصد افزایش یافت و برای ششمین هفته متوالی افزایش یافت.

داده ها نشان می دهند سایر ورودی‌ های فولادسازی نیز افزایش یافتند و زغال سنگ کک‌ دالیان و کک به ترتیب با ۵ و ۳.۳ درصد افزایش همراه بودند.

تشدید حمایت دولت از بخش املاک بیمار چین و اقتصاد ویران شده ناشی از کووید در این کشور نیز جو بازار را تقویت کرد.

به گزارش آرتان پرس، در بورس آتی شانگهای، میلگرد و کویل نورد گرم به ترتیب با حدود ۱درصد و ۱.۲ درصد افزایش قیمت همراه بودند و فولاد ضد زنگ نیز رشد ۳.۹ درصدی را تجربه نمود اما قوانین سختگیرانه چین برای کووید می تواند مجددا جو بازار را تضعیف کند.

ویدنل با اشاره به ماه‌ های اوج ساخت و ساز در چین گفت:

«آزمایش تورنسل این خواهد بود که آیا فعالیت‌ های ساخت‌ و ساز از پیک‌ های تقاضای فصلی «سپتامبر طلایی، اکتبر نقره‌ای» با توجه به فراوانی اخیر قرنطینه‌ های کووید بهره می‌برند»./آرتان پرس

×