افزایش رقابت در اقتصاد با عرضه کالاها در بورس

افزایش رقابت در اقتصاد با عرضه کالاها در بورس

محمدرضا باهنر نماینده ادوار مجلس بیان داشت: هنوز به دلایل مختلف در میدان اقتصاد، رقابت را قبول نکرده‌ایم و همه نهادهای اقتصادی اعم از اشخاص حقیقی، حقوقی، بنگاه ها، دولتی، خصولتی و خصوصی به اقتصاد همراه با یارانه عادت کرده‌ایم؛ در واقع از مصرف‌کننده یک نان و یک لیتر بنزین تا بنگاه‌های بزرگ، امروز همه به یارانه و حمایت غیر اصولی دولت عادت کرده‌ایم.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین افزود: نبود شفافیت و عادت کردن به اقتصاد نفتی باعث شده تا بنگاه‌ها نیز طاقت برداشته شدن دست حمایتی و حذف یارانه را نداشته باشند و در مقابل، مصرف‌کنندگان نیز چون قیمت‌‌های واقعی در اقتصاد وجود ندارد، به نرخ‌های حمایتی عادت کرده برای مثال وقتی از واقعی نرخ بنزین سخن گفته می شود، واکنش نشان می‌دهد.

باهنر گفت: باید اجازه واقعی شدن قیمت‌ها در اقتصاد داده شود و در این بین دادن یارانه به مردم، باید به‌صورت شفاف و با راهکاری درست انجام شود نه آنکه با دستوری کردن نرخ ارز و کالاها سعی در حمایت از مردم داشت. وی اظهار داشت: در کشورمان، بورس کالا داریم که برای ایجاد رقابت و شفافیت راه اندازی شده است. از این رو عرضه حداکثری مواد اولیه و کالاهای اساسی در بورس کالا، قطعا گامی موثر برای شفاف سازی اقتصاد است و بالابردن رقابت در اقتصاد به شمار می‌رود.

باهنر با تاکید بر اینکه بورس کالا یکی از عواملی است که اقتصاد را به سمت مصلحت و اصلاح امور می‌کشاند، گفت: مجلس برای استفاده بیشتر دولت از بازار سرمایه و بورس کالا می‌تواند نشان‌دهنده مسیرها باشد. به عبارتی دولت پشت خودرویی نشسته و در جاده‌ای حرکت می کند که این جاده را مجلس و قانون گذار کشیده است؛ همچنین علائم و تابلوهای راهنمایی در جاده گذاشته شده تا دولت در مسیر درست هدایت شود؛ به این ترتیب مجلس در مسائل اجرایی اقتصادی ورود نمی کند بلکه باید دولت را در مسیر استفاده بیشتر از ظرفیت‌های بازار سرمایه و به خصوص عرضه مواد اولیه در بورس هدایت کند.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در پایان گفت: رقابت در تولید، سه پارامتر دارد؛ قیمت، کیفیت و سرعت. به اعتقاد بنده هر تولیدکننده ای که بتواند یک کالای بهتر، ارزان تر و سریعتر را تولید کرد باید حق سود بیشتر و گرفتن بخشی از بازار را داشته باشد؛ البته به هیچ عنوان نباید انحصار در بازار وجود داشته باشد بلکه می‌توان با فراهم کردن صحنه رقابت میان بنگاه‌ها، به بسیاری از مشکلات اقتصادی پایان داد.

منبع:تسنیم