چت

ارزندگی «فولاد» در گرو عامل غیر بورسی

فولاد مبارکه اصفهان گزارش عملکرد 9ماهه خود را با سود 932 ریالی روی کدال قرار داد. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که در فصل پاییز شاهد افت فروش این شرکت بودیم که با جهش نرخ محصولات کاملا پوشانده شده‌ است. حجم و نرخ پیش فروش‌های محصولات «فولاد» در بورس کالا احتمال تکرار روند پاییز در سردترین ماه سال را امکان‌پذیر می‌کند.

ارزندگی «فولاد» در گرو عامل غیر بورسی

فولاد مبارکه که در نیمه نخست سال جاری سود خالص 4450 میلیارد تومان را محقق کرده بود، در فصل پاییز سود خود را به مرز 7 هزار میلیارد تومان رسانده‌است. نکته قابل توجه در این خصوص، سود خالص 1650 میلیارد تومانی فصل بهار است که نشان می‌دهد علیرغم سود سازی بسیار خوب در فصل پاییز، روند رو به رشد سودآوری شرکت در این فصل نسبت به تابستان کندتر شده‌است. البته اگر سهم سایر درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی این شرکت (عمدتا مربوط به تسعیر نرخ ارز فعالیت‌های عملیاتی و غیرعملیاتی) در سودآوری نیمه نخست سال که در سودآوری تابستان منظور شده‌است را کم کنیم، عملکرد سودآوری شرکت در فصل پاییز حتی بهتر از تابستان رویایی «فولاد» است. اما این تمام ماجرا نیست. فولاد مبارکه در فصل پاییز بیش از هرچیز با تکیه بر افزایش شدید نرخ محصولات خود به این مهم نائل شده‌ است. به عبارت دیگر وضعیت عملکردی شرکت در فصل تابستان و اوائل پاییز با سررسید فصل سوم سال و در نرخ‌های بالاتر در بورس کالا حتی با وجود کاهش مقداری فروش نتیجه خوبی را در پی داشته‌است. داده‌های آماری فروش شرکت حاکی از افت 11 درصدی حجم فروش انواع محصولات فولاد مبارکه است. اما متوسط نرخ فروش محصولات رشد در پاییز نسبت به تابستان رشد 40 درصدی را تجربه کرده که این مهم به مدد آزادسازی قیمت‌ها در بورس کالا به تبع آن مجوز افزایش قیمت فروش محصولات به طور رسمی صورت گرفته‌است.

نکته‌ای قابل توجه در عملکرد پاییز، کاهش قابل توجه سهم فروش فولاد مبارکه در بورس کالاست. این رویداد تمرکز اتکا بر داده‌های فروش بورس کالای فولاد مبارکه برای تعیین روند فروش در سنوات بعدی را دچار مشکل می‌کند. براین اساس سهم فروش 64 درصدی انواع محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا که در تابستان و با تقاضای افزایش حجم عرضه از سوی خریداران در بورس کالا به 81 درصد رسیده بود با کاهش جذابیت خرید از این طریق، در فصل پاییز به 53 درصد کاهش یافته‌است. از سوی دیگر فروش سایر محصولات فولاد مبارکه شامل تختال و محصولات نیمه نهایی‌ در ماه پاییز افزایش یافته است که می‌تواند ناشی از کاهش تقاضا برای محصولات اصلی و نهایی نظیر انواع ورق‌های گرم، سرد و پوشش‌دار باشد. لازم به ذکر است سهم فروش محصولات نیمه‌آماده نظیر تختال در نیمه نخست سال صفر بوده‌است که در فصل پاییز سهم 9 درصدی از مبلغ فروش را شامل می‌شود.

چشم‌انداز عملکرد شرکت با توجه به تکمیل نسبی قراردادهای شرکت تا پایان سال در بورس کالا و احتمال تکرار رویه فروش پاییز در زمستان، مشابه پاییز ارزیابی می‌شود. میانگین قیمت محصولات فروش رفته فولاد مبارکه در بورس کالا در فصل زمستان نسبت به فصل پاییز 29 درصد افزایش نشان می‌دهد. این میزان افزایش زمانی بیشتر نمایان می‌شود که بدانیم فاصله متوسط نرخ فروش محصولات در پاییز نسبت به تابستان 23 درصد بوده‌است.. تمرکز فروش محصولات گران‌تر (محصولات پوشش‌دار) با رشد قیمت معنادار در بورس کالا در فصل زمستان باز هم از طریق افزایش قیمت، کاهش حجم فروش را جبران کرده‌است. البته در این میان احتمال کاهش سطح فروش خارج از بورس کالا با توجه به رکود بازارهای داخلی و عدم توفیق شرکت در خصوص گسترش بازار صادراتی وجود دارد که می‌تواند بر عملکرد «فولاد» تاثیرگذار باشد. به طور خلاصه پاشنه آشیل فولاد مبارکه در کاهش تقاضا برای ورق گرم خارج از بورس کالاست که در صورت انتشار اخبار مناسب براساس گزارش‌های ماهانه می‌تواند این سهم را در وضعیت بسیار مناسبی برای خرید در قیمت‌های فعلی قرار دهد.

منبع:می متالز

×