پروفیل Z چیست؟

پروفیل های Z و U را با نام فولاد با پوشش ضد رطوبت می شناسند . بهای پروفیل ها تفاوت هایی با هم دارند و اگر بسته به نوع مصرف شان درست انتخاب شوند می تواند از لحاظ اقتصادی با صرفه باشند.

پروفیل Z چیست؟

پروفیل هایی که در ایران ساخته می شوند شامل شکل های Z, U, I که توسط فرآیند نورد گرم تولید می شوند  که فولاد را در برابر رطوبت پوشش می دهد.  از انواع پروفیل ها می توان به پروفیل باز اشاره کرد. بر اساس نیاز مصرف کنندگان ، پروفیل های باز در ابعاد و ضخامت مختلف تولید می شوند. پروفیل های باز در مصالح ساختمانی برای چارچوب درب های چوبی ، ام دی اف و قاب دور پنجره روی نمای بیرون ساختمان کاربرد دارند.

ما در ادامه به توضیح موارد زیر می پردازیم:

  • پروفیل z چیست؟
  • پروفیل z کجا کاربرد دارد؟
  • استانداردهای پروفیل کدام اند؟

پروفیل Z چیست؟

پروفیل Z نوعی مقطع فولادی است که همان طور که از اسمش پیداست، به شکل حرف Z لاتین است.در امور ساختمانی برای زیرسازی سقف های شیب دار از پروفیل Z یا نیم رخ زد استفاده می شود و در کشتی سازی نیز به کار می رود. پرو فیل زد در نقشه های فنی مهندسی با Z نشان داده می شود و همچنین عدد بعد از آن نیز نشان دهنده ی ارتفاع Z می باشد.

امروزه با افزایش وزن ساختمان ها و تعداد طبقات ساختمان ها معمولاً از ترکیب شدن دو یاچند پروفیل برای ساختن ستون درست می شوند. در امر ساختن ستون های مرکب نیم رخ های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. قیمت پروفیل ها معمولا نوسانات زیادی ندارد و چون در کشور توسط کارخانجات مختلف تهیه و تولید میشود بنابراین قیمت آن نیز مقرون به صرفه تر است.

پروفیل z

کاربرد پروفیل Z

محصولات فولادی با استانداردهای اروپایی روزانه در سراسر دنیا به بازار ها عرضه شده و مورد استقبال عموم مردم قرار می گیرد. قیمت این محصولات که استانداردهای اروپایی در آن رعایت می شود در تمام نقاط دنیا متفاوت است.

برای دانستن قیمت پروفیل Z بد نیست ابتدا بدانید که تیر آهن یا پروفیل با علامت اختصاری Z شناخته می شود و فرم اجرایی آن در نقشه های ساختمانی Z18 است. ارتفاع پروفیل Z به میزان ۱۸ سانتی متر می باشد و به همین خاطر است که در نقشه های ساختمانی به اختصار با نام Z18 شناخته می شود

از جمله کاربردهای دیگر پروفیل های فولادی شکل زد می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • پوشش انواع سوله ها ،سالن های ورزشی
  • ایستگاه های سوخت رسانی
  • سازه های اسکلت فلزی
  • مصارف ساختمانی
  • مصارف صنعتی و کشتی سازی
پروفیل z

استاندارد پروفیل فولادی Z :

استاندارد ملي ايران ۳۶۹۴ : سال ۱۳۷۵- ورق هاي فولادي گرم نورديده با كيفيت ساختماني – ويژگيها و روشهاي آزمون

استاندارد ملي ايران ۵۷۲۲ : سال ۱۳۸۱- ورق هاي فولادي سرد نورديده با كيفيت ساختماني – ويژگيها و روشهاي آزمون

گروه تامین محتوای فولاد 24

دیدگاه ها