چت

دولومیت چیست و چه کاربردی دارد?

نام این کانی از نام کانی شناس فرانسوی دولومیو گرفته شده است . آغاز کشف این سنگ را می توان به سال ۱۷۹۲ اختصاص داد. در مناطق رسوبی سرتاسر جهان می توان دولومیت را پیدا کرد اما بیشترین جایی که می‌توان دولومیت را یافت کشور های آفریقایی و اروپایی است.

دولومیت چیست و چه کاربردی دارد?

 سنگ معدنی دولومیت با رسوب گذاری سنگ آهک و با ترکیب منیزیوم غنی شده توسط آب های زیر‌زمینی تشکیل می‌شود. دولومیت ها به صورت اشکال ضخیم و با لایه های عظیم بیشتر یافت می‌شوند .بیشترین مصارف سنگ­های معدنی را می­‌توان به دولومیت اختصاص داد چرا که این سنگ ها را می‌توان در تمامی نقاط دنیا مشاهده کرد. در ادامه مباحث به این موارد خواهیم پرداخت :

 

تعریف سنگ دولومیت

مشخصات سنگ معدنی دولومیت

کاربردهای دولومیت

 

دولومیت چیست


سنگ معدنی دولومیت از ترکیبات شیمیایی  CaMg (CO3) تشکیل شده است و دارای ترکیبات اکسید منیزیوم و آهک است.  به علت برخورداری از میزان خالصی بالا این سنگ بسیار با ارزش است. این سنگ را می‌توان جز دسته سنگ های رسوبی و دگرگونی محسوب کرد. از نظر ساختمان و نوع بهم پیوستگی دولومیت با سنگ کلسیت متفاوت است.­ در برخی موارد این سنگ به نام دولوستون نیز شناخته می‌شود. در بسیاری از موارد این سنگ به جلای بسیار دست پیدا می­‌کند و به شکل شیشه ای در می­‌آید.

دولومیت

مشخصات سنگ معدنی دولومیت

از مشخصات سنگ معدنی دولومیت می‌توان به رنگ آن اشاره کرد که  اکثر دولومیت ها به رنگ خاکستری و کرمی اند اما در برخی موارد به رنگ­ های سفید،­سبز و سیاه نیز دیده می‌شوند. سنگ معدنی دولومیت در اسید کلریک حل می­‌شود. از نظر سختی دولومیت در رده ۴ قرار دارد و از استحکام بیشتری نسبت به دیگر کانی های کربناته  از جمله کلسیت (درجه سختی ۳) برخوردار است. لازم به ذکر است که دولومیت در اثر هوازدگی به  رنگ زرد نخودی و یا صورتی دیده می‌شود که این امر به علت وجود درصد ناچیزی FeCl3 در ترکیبات آن است. که در این  شرایط سنگ معدنی دولومیت بسیار کمیاب است.

مشخصات دولومیت

کاربردهای دولومیت

به طور کلی می‌توان کاربرد های سنگ معدنی دولومیت را اینگونه نوشت :

  1. از دولومیت به عنوان سنگ ساختمانی استفاده می‌شود.

  2. در ساخت شیشه می­‌توان از آن استفاده کرد.

  3. همچنین از سنگ معدنی دولومیت برای ساخت سیمان بکار گرفته می­‌شود.

  4. برای از بین بردن اسیدیته خاک و رشد بهتر گیاهان در مصارف کشاورزی مورد توجه قرار می‌گیرد.

  5. در کارخانه ­های ذوب آهن نیز جهت ذوب و تصفیه آهن از دولومیت استفاده می­‌کنند.

  6. دولومیت را می‌توان به شکل سنگ خرد شده درآورد و از آن در ساخت راه آهن،­ تونل های تخلیه فاضلاب و معادن ذغال استفاده کرد.

  7. به علت استحکام زیاد در ساخت بتن نیز می­‌توان از آن استفاده کرد.

  8. برخی از سنگ های دولومیت به علت ظرافت و زیبایی منحصر به فردی که دارند به عنوان سنگ های زینتی مورد استفاده قرار می­‌گیرند.

  9. دولومیت به علت دارا بودن از خاصیت PH در آکواریوم ها جهت تنظیم آب کارایی دارند.

  10. در صنعت دارو‌سازی نیز از دولومیت استفاده می­‌شود.

قیمت روز مقاطع فولادی

و در انتها به این نکته خواهیم پرداخت که سنگ دولومیت  یک سنگ معدنی با ارزش است و حتی در مواقعی کمیاب و در برخی موارد یک سنگ زینتی گران بشمار می­‌رود. این سنگ را می‌توان در معادن سنگ معدنی تهیه و خریداری نمود. در بیشتر متن ها از دولومیت به عنوان ثروت هنگفت نوشته می­‌شود. برای مثال یکی از مهمترین معادن سنگ دولومیت در همدان است که بسیار باعث کار‌آفرینی و ثروت شده است. 

مجتمع فراورده های معدنی تیوا صنعت ماهان تامین کننده برتر دولومیت کلسینه، دولومیت زینتره، منیزیت زینتره و شمش منیزیم در ایران می باشد که می توانید اطلاعات تماس این شرکت را با مراجعه به سایت آن https://ttmahan.com/fa بدست آورید.

شما عزیزان می‌توانید با مرجعه به وب سایت فولاد 24 از قیمت روز مقاطع فولادی مطلع باشید.
گروه تأمین محتوای فولاد 24

×