چت

جرثقیل سقفی چیست؟

جرثقیل سقفی چیست؟ جرثقیل سقفی دارای دو نوع تک پل و دوپل است که برای بلند کردن و جا به جایی اجسام در محیط کارگاهی و صنعتی کاربرد دارد. جرثقیل تک پل برای دهانه‌های کمتر از 25 متر و وزن کمتر از 20 تن و جرثقیل دو پل برای دهانه‌های بیشتر از آن کاربرد دارد.

جرثقیل سقفی چیست؟

قیمت روز مقاطع فولادی

جرثقیل سقفی چیست؟ جرثقیل سقفی دستگاهی برای بلند کردن و جابه جا کردن اجسام سنگین در سوله و کارخانه است. با استفاده از این دستگاه شما می‌توانید اجسام را در دو جهت افقی و عمودی جابه‌جا نمایید. در ساختار آن‌ها از یک یا دو ریل استفاده شده که بر روی ستون‌ها قرار می‌گیرند. 
واگن برقی از دیگر اجزای جرثقیل سقفی است که با استفاده از ریل‌ها قادر به حرکت خواهد بود. واگن برقی می‌تواند به تنهایی از بالابر دستگاه پشتیبانی نماید. حرکت عمودی برای بالا و پایین بردن اجسام در راستای عمودی و حرکت افقی برای جا به جایی اجسام در راستای عرضی است که کالسکه بر روی یک یا دو ریل حرکت می‌کند. نام دیگر جرثقیل سقفی، جرثقیل پل دار است. برای مطالعه این مطالب همراه ما باشید:

 • دسته بندی جرثقیل سقفی
 • جرثقیل سقفی تک پل
 • جرثقیل سقفی دوپل
 • کاربرد جرثقیل‌های سقفی
 • مزایای جرثقیل‌های سقفی
 • اجزای تشکیل دهنده جرثقیل سقفی
 • برای خرید و سفارش جرثقیل سقفی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

دسته بندی جرثقیل سقفی

انواع جرثقیل سقفی چیست؟ جرثقیل سقفی به طور کلی در دو نوع تک پل و دو پل ساخته می‌شوند. در نوع تک پل میزان ظرفیتی که توسط این دستگاه جابه‌جا می‌شود در مقایسه با نوع دوپل کمتر است. علاوه بر این می‌توان جرثقیل‌های سقفی را از لحاظ رونشین و آویز بودن نیز تقسیم بندی نمود. 

 

دسته بندی جرثقیل سقفی
جرثقیل سقفی تک پل

جرثقیل سقفی تک پل یا مونوریل برای استفاده در محیط‌هایی با دهانه کمتر از 25 متر و جا به جایی بار با وزنی کمتر از 20 تن کاربرد دارد. این جرثقیل قادر خواهد بود به راحتی نیاز شما را برآورده سازد. علاوه بر این با ساخت سازه بر اساس استاندارد و کاهش وزن مرده می‌توان هزینه‌ها را به مقدار قابل توجهی کاهش داد. این امر بر فشار وارده روی ریل‌های تعبیه شده در سالن نیز تاثیرگذار است. علاوه بر این هزینه تعمیر و نگهداری جرثقیل سقفی در نوع تک پل نسبت به نوع دوپل کمتر است.

جرثقیل سقفی دوپل


بهترین روش برای جا به جایی اجسام در محیط صنعتی و کارخانه، استفاده از جرثقیل سقفی دوپل است. این جرثقیل قادر خواهد بود در مقایسه با جرثقیل تک پل اجسام با وزن بالاتری را در ارتفاع بیشتری جابه‌جا نماید. در مکان‌هایی که دهانه آن بیشتر از 25 متر است و فضای طولی و عرضی برای جا به جایی اجسام بیشتر است، استفاده از جرثقیل سقفی جفت پل می‌تواند گزینه مناسبی باشد. این جرثقیل‌ها اجسام را در راستای سه محور X، Y و Z جا به جا می‌کنند. 


کاربرد جرثقیل‌های سقفی


مهمترین کاربرد جرثقیل سقفی چیست؟ جرثقیل سقفی نیز مانند دیگر جرثقیل‌ها برای جابه‌جایی و یا بلند کردن اجسام استفاده می‌شود. اجسام کوچک و بزرگ در مکان‌های باز و یا سرپوشیده با استفاده از این جرثقیل از محلی به محل دیگر جا به جا می‌شوند. صنایع مختلفی در فرآیند کاری خود از این ماشین‌ها استفاده می‌کنند. صنعت خودروسازی، تجهیزات سنگین، نیروگاه‌ها، کشتی‌سازی، هواپیمایی، ساخت بتن، ساخت فلز، حمل و نقل و تجهیزات سنگین از جمله موارد کاربرد آن است.
برای اینکه بدانیم در زمان استفاده کدامیک از انواع جرثقیل سقفی برای ما مناسب است باید یه این نکات توجه کنید:
جهت در انتخاب نوع دستگاه تاثیرگذار است. تک پل در دو جهت افقی و عمودی حرکت می‌کند. جرثقیل جفت پل اما در سه جهت x، y و z اجسام را جابه‌جا می‌کند.
طول، عرض و ارتفاع مکانی که قرار است جرثقیل در آن قرار بگیرد از دیگر عوامل مهم است. 
وزن بار و تعداد دفعات جابه‌جایی بار در انتخاب نوع جرثقیل تاثیرگذار است. جرثقیل دوپل برای جا‌به‌جایی دفعات زیاد و اجسام سنگین گزینه مناسبی است.

کاربرد جرثقیل‌های سقفی

مزایای جرثقیل‌های سقفی

پس از دانستن این مطلب که جرثقیل سقفی چیست باید با مزایای آن آشنا شویم.


کاهش هزینه‌ها

یک جرثقیل می‌تواند به جای چند لیفتراک کار کند. علاوه بر این جابه‌جایی در ارتفاع موجب می‌شود تا حمل اجسام با کمترین محدودیت و مشکلی انجام شود.


قابلیت تنظیم

امکان تنظیم ارتفاع در این دستگاه‌ها موجب شده تا بتوان در هر سطحی از آن‌ها استفاده کرد.


کاهش خطای انسانی

از آنجایی که برای بالا بردن اجسام سنگین دیگر نیازی به نیروهای انسانی نیست، میزان خطرات و آسیب‌ها به حداقل رسیده است.


هزینه تعمیر و نگهداری پایین

این جرثقیل‌ها با توجه به اینکه برای حمل اجسام سنگین ساخته می‌شوند، نسبت به دیگر بالابرها مقاومت بالاتری داشته و هزینه تعمیر و نگهداری نسبتا پایینی‌تری نسبت به نمونه‌های مشابه دارند.

اجزای تشکیل دهنده جرثقیل سقفی

در ساخت جرثقیل های سقفی معمولا از قلاب، ریل آهنی، وینچ یا واگن استفاده می‌شود. هر یک از این اجزا نقش مهمی را در عملکرد جرثقیل ایفا می‌کنند. در مطلب زیر با هر یک از این ابزار آشنا خواهیم شد...

 • ریل: حرکت جرثقیل برای جا به جایی اجسام از طریق ریلی که به صورت طولی طراحی و ساخته می‌شود، امکان پذیر است.
 • وینچ: تحمل وزن بار بر عهده وینچ است که این قطعه به بالا کشیده شدن اجسام نیز کمک می‌کند. این ابزار از دو نوع زنجیری و بکسلی قابل راه اندازی است. 
 • قلاب مهم ترین بخش جرثقیل سقفی را می‌توان قلاب آن دانست که از طریق آن اجسام به منظور جا به جایی گرفته و حمل می‌شوند.

برای خرید و سفارش جرثقیل سقفی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

تا به اینجا بررسی نمودیم که جرثقیل سقفی چیست. اما اگر می‌خواهید این جرثقیل را خریداری کنید حتما باید به این نکات توجه نمایید. 

 • قبل از خرید باید بدانید که نیاز شما چیست و چه جرثقیلی می‌تواند نیاز شما را برآورده کند. ارتفاع، ظرفیت باربری، شرایط محیطی، محدودیت حرکت عرضی و میزان باربری در طول روز از مهمترین نکاتی هستند که قبل از خرید باید به آن‌ها توجه کنید. 
 • از دیگر نکات مورد توجه نوع اجسامی است که می‌خواهید جابه‌جا کنید. ممکن است تجهیزات آسیب پذیر باشد یا فقط قصد جابه‌جایی و تخلیه بارهای کم خطر را دارید.
 • قرار است بار چه مسافتی جا به جا شود.
   
 • منبع تامین محتوای فولاد24
دیدگاه ها
×