بازار بورس فولاد در سال 2019

<p>در سال گذشته، جنگ تجاری ترامپ و چین تأثیر زیادی بر بازار فولاد جهان داشت. در این مقاله با تحلیل اتفاقات سال 2018 به بررسی وضعیت بازار بورس فولاد در سال 2019 پرداخته می‌شود.</p>

بازار بورس فولاد در سال 2019

رسانه‌های خبری اقتصادی معمولاً به سادگی بازار بورس فولاد را نادیده می‌گیرند. البته دلیلش این است که این بازارها، بازارهای صنعتی و استانداردی هستند که معمولاً جذابیتی برای رسیدن به سرخط خبرها ندارند. برای این بازارها سرمایه‌گذاری‌های دوره‌ای وجود دارد. گاهی همه چیز خوب پیش می‌رود و یک رشد پرقدرت اتفاق می‌افتد گاهی هم سرمایه‌گذاری‌ها ضعیف هستند.

جنگ قدرت‌ها در بازار فولاد

در سال 2018 بازار بورس فولاد  حسابی توی خبرها سر و صدا به پا کرد. علت اصلی این خبرها هم جنگ تجاری آمریکا با چین بود. دونالد ترامپ در سال گذشته یک تعرفه‌ی تازه به واردات از چین اختصاص داد که عملاً چیزی به جز یک مالیات سنگین نیست. چین هم همین کار را با آمریکا کرد.

بازار بورس فولاد

اصلی‌ترین محصولی که چینی‌ها به آن حمله کرده‌اند فولاد است. بحث و جدل زیادی بر سر اینکه آیا چنین رفتاری از سوی ترامپ هوشمندانه است یا نه در گرفته است.

مسئله‌ی اصلی اینجاست، که هزینه‌ی تولید بسیاری از محصولات پیشرفته با استفاده ماده‌ی خام تولید داخل بیشتر از هزینه‌ی تولید آن با مواد خام وارداتی از خارج است. برای جبران این کسری پولی، تولیدکننده‌ها مجبور شدند که قیمت محصولات خود را بالا ببرند و این باعث رکود بازار می‌شود. این جنگ‌ها شاید کوتاه‌مدت باشند اما تأثیرات بلندمدتی بر بازار فولاد دنیا دارند.

از کجا بفهمیم که یک شرکت در بازار بورس فولاد قدرتمند است؟

شرکت‌هایی در بازار بورس فولاد بهترین عملکرد را دارند که حداقل دو مورد از سه مورد زیر را داشته باشند:

1- سابقه‌ی تجاری

بخش‌های زیادی در تجارت‌های مختلف وجود دارد که یک کسب و کار تازه‌کار می‌تواند خود را در آنها نشان دهد، رشد کند و به سود برسد. اما وقتی پای صنعت در میان باشد سهام‌داران به سمت باسابقه‌ها گرایش بیشتری دارند. علت این است که زمان بسیار زیادی طول می‌کشد تا یک شرکت جایگاه با ثبات خود را در تولید پیدا کند. آدم نمی‌تواند با راه‌اندازی یک خط تولید ساده یک شبه تولید کننده‌ی فولاد شود. سابقه و تجربه دو حلقه‌ی بسیار مهم در تولیدات صنعتی هستند.

2- وام‌های مدیریت‌شده

وام می‌تواند بهترین دوست در عین حال بدترین دشمن یک شرکت باشد. یک شرکت اگر بتواند با روند معقول و با ثبات وام خود را پس دهد، با استفاده از آن به پول برسد و گردش مالی خود را برای سوددهی بیشتر افزایش دهد، وام دوست خوبی برای آن شرکت خواهد بود.

وام می‌تواند خطرناک هم باشد. اگر وام بیش از حد بزرگ باشد و سرعت رشد شرکت بیش از حد افزایش پیدا کند و از کنترل خارج شود. گاهی اوقات تنها وام با بهره‌های بالا توسط بانک‌ها ارئه می‌شود. اگر بدهی شرکت از کنترل خارج شود با کوچکترین تغییرات در بازار، شرکت از بین خواهد رفت.

3- گردش مالی خوب

احتمالاً زیاد به این مورد برخورده باشید. اما واقعیت همین است. بدون یک گردش مالی پویا و خوب هیچ شرکتی نمی‌تواند انتظار رسیدن به جایی را داشته باشد. رشد اساسی کنترل داشتن بر وام‌ها و رشد شرکت داشتن گردش مالی خوب است. گردش مالی برای شرکت‌های تولید فولاد بسیار حیاتی است. در زمان اُفت بازار، شرکتی می‌تواند سوددهی خود را حفظ کند که گردش مالی خوبی داشته باشد.

با وضعیت امروز بازار بورس فولاد آمریکا، سه قدرت اصلی این بازار در سال 2019 به ترتیب زیر معرفی می‌شوند:

1- یو اس استیل (U.S. Steel)

این شرکت از با سابقه‌ترین تولیدکننده‌های فولاد در آمریکا و دنیاست که به راحتی می‌تواند از پس این جنگ‌های تجاری بر بیاید.

یو اس استیل یک شرکت 117 ساله است که رُل‌های مسطح فولاد لوله‌های فولادی تولید می‌کند و می‌فروشد. خریدار محصولات این شرکت، کارخانه‌های کنسروسازی، اتوموبیل‌سازی، ساختمان‌سازها و بخش بزرگی از بازار لوازم الکترونیکی هستند. شعبه‌ی اروپایی این شرکت هم مشتری‌های مخصوص به خودش را دارد. شرکت‌های نفت و گاز طرف‌دار لوله‌های فولادی این شرکت هستند.

شرکت یو اس استیل .

چرا سهام یو اس استیل معتبر است؟

یو اس استیل یکی از شرکت‌هایی است که آدم می‌تواند با خیال راحت در آن سرمایه‌گذاری کند. دلیل اصلی آن سابقه‌ی 117 ساله‌ی این شرکت است.

دلیل دوم قدرت این شرکت در مدیریت وام‌هاست. میزان بدهی شرکت طی سال‌ها همواره مقدار معقولی بوده است. میزان بدهی حال حاضر شرکت رقمی در حدود 2/5 میلیارد دلار است که چیزی در حدود 0/5 میلیارد دلار از سال 2014 کمتر است.

دلیل آخر اینکه گردش مالی این شرکت معقول است. البته برخی سال‌های بد هم داشته‌اند اما این برای هر شرکتی پیش می‌آید. اما این شرکت در سال 2016 رقمی معادل 425 میلیون، در سال 2017 حدود 300 میلیون و در یک سال گذشته حدود 130 میلیون دلار گردش مالی ایجاد کرده است.

2- شرکت سهامی ناکر (Nucor Corporation)

ساختار این شرکت بسیار با ثبات است و می‌تواند با استفاده از هزینه‌های زیرساختی افزوده شده، به سود برسد.

ناکر بیش از 78 سال سابقه دارد و در سه بخش اصلی فعال است: کارخانه‌های فولاد، محصولات فولادی و مواد خام. مشتری بخش کارخانه‌ی فولاد این شرکت، اتوموبیل‌سازها، شرکت‌های کشاورزی، بنگاه‌های تولید انرژی، ماشین‌آلات سنگین و بخش‌های ترابری هستند.

در بخش محصولات فولادی، موارد تولیدی شامل محصولاتی برای ساختمان‌سازها، مخازن، پل‌ها، وسایل بیمارستانی، مدارس و سازنندگان بخش راه و ترابری، فرودگاه‌ها، استدیوم‌های ورژشی و آسمان‌خراش‌ها می‌شود.

بخش مواد خام، شمش آلومینیوم تولید می‌کند.

شرکت ناکر .

چرا سهام ناکر معتبر است؟

ناکر با اینکه حدود 40 سال بعد از یو اس استیل تأسیس شده است اما بازار هدفی تقریباً چهار برابر بازار یو اس استیل دارد. البته واضح است که 78 سال هم سابقه‌ی بسیار خوبی است. علت پیشی گرفتن ناکر از یو اس استیل، اضافه کردن کار با آلومینیوم به فولاد است.

ناکر هم در مدیریت کردن وام‌های خود بسیار موفق بوده است. بدهی این شرکت در سال 2015 4/24 میلیارد دلار بوده است که در حال حاضر این این رقم به مقدار 3/2 میلیارد دلار رسیده است.

میزان گردش مالی این شرکت نیز پیشرفت بی‌نظیری داشته است. در سال 2016 گردش مالی ایجاد شده توسط این شرکت تنها 45 میلیون دلار بوده است. این رقم در سال 2017 به 560 میلیون و در سال گذشته به بیش از 770 میلیون دلار رسیده است.

3- ای کی استیل (AK Steel)

این شرکت این توانایی را دارد که در بازار بورس اشباع شده‌ی امروز، ارزش خود را نشان دهد و جای خود را در بازار حفظ کند.

محصولات اصلی این شرکت عبارتند از فولاد ضد آب، فولاد الکتریکی و فولاد کربنی به صورت رل مسطح. این شرکت در تولید لوله‌ی فولادی هم دستی دارد اما نقش اصلی آن خرید و فروش محصولات فولادی است. از دیگر تولیدات این شرکت باید به تولید زغالسنگ متالورژیکی هم اشاره کرد.

مشتری اصلی آنها کارخانه‌های اتوموبیل‌سازی و تولیدکننده‌های ادوات حرارتی و برودتی هستند.

ای کی استیل.

چرا سهام ای کی استیل معتبر است؟

ای کی استیل با آنکه شرکت با سابقه‌ای نیست، اما ارزش بسیار بالایی دارد. این شرکت تنها 25 سال سابقه دارد و تا قبل از 2015 نیز نمی‌شد حساب چندانی روس آن باز کرد. اما در حا حاضر آنها برای هر سهم خود قیمت 3 دلار را تعیین کرده‌اند و این می‌تواند به صرفه باشد.

این شرکت در حال حاضر 2 میلیارد دلار بدهی دارد و نرخ بهره‌ی قابل توجهی هم پرداخت نمی‌کند اما دلیلش این است که آنها در حال استفاده از گردش مالی خود در جاهای دیگری هستند.

آنها روند رشد بسیار با ثباتی داشته‌اند. در همین مدت بسیار از شرکت‌های بزرگ مثل Q1 شاهد کاهش 150 میلیون دلاری درآمد بوده‌اند. اما این شرکت حتی در شرایط بسیار سخت نیز گردش مالی مثبت ایجاد کرده است. ناکر و یو اس استیل هر دو در سال 2015 با مشکلات زیادی رو به رو بودند اما این شرکت جوان توانست در همان سال 100 میلیون دلار گدش ایجاد کند. گردش مالی این شرکت در سال گذشته نیز 130 میلیون دلار بوده است.

بازار بورس فولاد چگونه کار می‌کند؟

بازار بورس فولاد شامل خرید و فروش سهام شرکت‌هایی می‌شود که یا خودشان محصولات ساخته شده از فولاد را تولید می‌کنند و یا تولیدکننده‌ی فولاد خام هستند و به دیگر تولیدکننده‌ها می‌فروشند. اما این کمکی به شناخت ما از بهترین سهام‌ها برای خرید و فروش نمی‌کند. باید به این نکته دقت شود که فولاد یک ماده‌ی خام است و تأثیر بسیاری بر دیگر بازارها نیز دارد. این یعنی رقابت‌های اقتصادی منطقه‌ای و جهانی بر سر فولاد بسیار داغ است مثل همین مورد اخیر جنگ تجاری آمریکا و چین.

بازار بورس فولاد

تأثیرات جنگ تجاری آمریکا و چین بر بازار فولاد دنیا

چین مشکلاتی پیدا کرده است که به همین جنگ تجاری مربوط می‌شوند. در ماه اوکتبر گذشته، نمودار تولید چین به شدت کاهش پیدا کرد. این نمودار از فوریه‌ی 2018 تا اکتبر 2018 به میزان 1/6 واحد کاهش داشت. پس نتیجه می‌گیریم که تعرفه‌های اعمالی روی میزان تقاضا تأثیرگذار بوده‌اند. چین بزرگترین مشتری فولاد در دنیاست. کاهش تقاضا در تمامی بخش‌های صنعت خود را نشان خواهد داد.

مشکل دیگری که کل بازار بورس فولاد دنیا را تحت تأثیر قرار خواهد داد مشکل اشباع شدن تولید است. با کاهش تولید چین، دیگر تولیدکنندگان دنیا، تولید خود را افزایش داده‌اند و این باعث اشباع بازار و در نتیجه کاهش قیمت آن خواهد شد.

وضعیت بازار فولاد در سال 2019

انجمن فولاد دنیا (World Steel Association) پیش بینی کرده‌ است که امسال تقاضای بازار 1/4 درصد افزایش پیدا کند. با توجه به افزایش درآمدها و نرخ‌های بهره‌ی پایین، این روند رشد در بلندمدت نیز ادامه خواهد داشت. اروپا هم شاهد افزایش تقاضا از سمت بازارهای غیر بومی خواهد بود.

به نقل از www.fool.com

×