انواع اره و کاربردهای آن

شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که بخواهید یک چیزی را ببرید. خوب اولین جوابی که به ذهنتان خطور خواهد کرد، استفاده از یک ” اره ” برای برش دادن است. اما مشکل بعدی زمانی ایجاد خواهد شد که شما به این سوال پاسخ دهید: چه چیزی را می خواهید برش دهید؟

انواع اره و کاربردهای آن

اره چیست؟

اَرّه یکی از ابزارهایی است که برای قطعه کردن و دو نیم کردن قطعه کار با حرکت رفت و برگشتی و اصطکاکی دندانه با قطعه کار در درودگری و بسیاری از پیشه‌ها و رشته‌های فنی و صنعتی کاربرد دارد. ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﺑﺮش و اﯾﺠﺎد اﻧﻮاع ﺷﯿﺎر در ﻗﻄﻌﺎت ﻣﺨﺘﻠﻒ از اره اﺳﺘﻔﺎده ﻣﯽ ﺷﻮد. ﮐﻪ ﺑﺎ ﺣﺮﮐﺖ ﺑﺮ، دﻧﺪاﻧﻪ ﻫﺎی روی ﺗﯿﻐﻪ ﻫﺎی اَره ﻫﻤﺎﻧﻨﺪ ﮔﻮه ﮐﻪ در ﮐﻨﺎره ﯾﮑﺪﯾﮕﺮ و ﭘﺸﺖ ﺳﺮه ﻫﻢ ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻪ اﻧﺪ روی ﻗﻄﻌﻪ ﮐﺎر اﻗﺪام ﺑﻪ ﺑﺮاده ﺑﺮداری از روی ﮐﺎر ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ.

تیغه های اَره معمولاً با خط عمود بر اَره زاویه می سازند و یا به اصطلاح جهت دار هستند. هرچه که این زاویه ساخته شده توسط تیغه و اَره بیشتر باشد، عرض بیشتری از کار بریده خواهد شد.

با توجه به شکل قرارگیری تیغه ها، اَره ها می توانند که هم در جهت رفت، هم در جهت برگشت و یا در هر دو جهت رفت و برگشت، عمل اَرّه کردن را انجام دهند. به این صورت که ممکن است یک اَره فقط وقتی که آن را به عقب می کشید جسم را برش دهد و یک اَره فقط زمانی که آن را به جلو هل می دهید. یک اَره هم ممکن است که در هر جهت، عقب راندن یا جلو کشیدن، عمل برش را انجام دهد.به اَره هایی که در هر دو جهت برش می دهند، اَره های دوطرفه و به اَره هایی که فقط در یک جهت برش می دهند اَره های یک طرفه می گویند. برای بالابردن راندمان استفاده از اَره های دو طرفه، باید آن را در زاویه 45 درجه نسبت به محل برش و اَره های یک طرفه را در زاویه 60 درجه قرار دهید.

بطور کلی اَره‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • اَره‌های قطع‌کن برای برش عرضی
 • اَره‌های شکاف ‌زن برای برش‌های طولی

اﻧﻮاع اَره

اَره دﺳﺘﯽ

این اَره دارای یک دسته معمولاً چوبی با یک تیغه لبه تیز فلزی دندانه دار است که برای بریدن و دو نیمه کردن اجسام استفاده می شود. طول تیغه های این اَره 30 تا 105 سانتیمتر و ضخامت آن معمولاً 0.8 تا 1 میلیمتر است. اَره دستی قطع کن معمولاً با دندانه های متوازی الاضلاع و اَره شکاف زن با دندانه های نوک تیز ساخته می شوند.

اره

اَره ﻓﺎرﺳﯽ ﺑﺮ

از اين دستگاه جهت برش زوايا در مواقعى که تعداد زيادى از يک زاويه مورد نياز باشد، استفاده مى شود. جهت به کارگيرى از اين دستگاه ابتدا بايد زاويه ى مورد نظر را به وسيله ى پيچ تنظيم زير دستگاه تنظيم کنيد. قطعه چوب مورد نظر را روى صفحه دستگاه در زير دندانه ى اَره چسبيده به ديواره يا گونياى دستگاه قرار دهيد؛ به نحوى که تيغه ى اَره روى خط کشيده شده چوب قرار گيرد. با يک دست، دسته ى اَره و با دست ديگر قطعه چوب را به صفحه و ديواره ى دستگاه فشار دهيد مى توانيد اين عمل را به وسيله ى گيره دستى انجام دهيد. بايد طورى بايستيد که به دستگاه و قطعه مسلط باشيد. در اين حالت قطعه چوب را برش دهيد.

اره

اَره ﭼﻮب ﺑﺮ

این نوع اَره برای برش انواع چوب و نئوپان مورد استفاده قرار می گیرد و از آن نباید برای برش اجسام سخت استفاده کرد. این اَره دارای تیغه ای بلند با دندانه های بسیار درشت است که این خاصیت باعث افزایش سرعت برش می شود، این تیغه به صورت دائمی به دستگیره دستگاه وصل شده است.

اَره ﺑﺮﻗﯽ

اَره برقی به عنوان اَره زنجیری شناخته می شود و جهت برش تنه درختان و هرس کردن آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع اَره انرژی الکتریکی به انرژی هیدرولیکی تبدیل می شود.

اره

اَره ﻣﻮﺋﯽ

اَره مویی یک اَره برای برش های ظریف کاری و منحنی ها می باشد. برای بریدن تخته سه لایی ها نیز استفاده می شوند. هم در نوع دستی و هم در نوع برقی موجود می باشد.

اره

اَره آﺗﺸﯽ

این نوع از اَره دارای تیغه های دایره ای با دندانه های تیزی می باشد که در انواع بزرگ و کوچک در بازار در دسترس قرار دارند. این ابزار در صنایع برش چوب و صنایع برش فولاد مورد استفاده قرار می گیرد.

اره

اَره ﻣﻮﺗﻮری

نمونه ای از اَره برقی یا اَره زنجیری می باشد.

اَره ﮔﺮد

ساختار دستگاه اره گرد بر برقی پیچیده نیست اما کارهای پیچیده را به‌سادگی انجام می‌دهد. همان‌طور که از اسم این دستگاه پیداست، اره گرد دستی وظیفه برش چوب و انواع ورق‌های چوبی و MDF را بر عهده دارد. این برش می‌تواند به‌صورت زاویه قائمه و یا هر زاویه دیگر انجام پذیرد.

اره

اَره ﻧﻮﮐﯽ

کاربرد این اره در قوس‌بری است و برای برش‌کاری در وسط چوب نیز کاربرد دارد. برای برشکاری در وسط چوب یاید ابتدا سوراخی را در چوب ایجاد کرد تا اره درون آن قرار گیرد.

اره

اَره آب ﺻﺎﺑﻮن

اره آب صابونی یا پروفیل بر برای برش فلزات با دقت بیشتر ولی با سرعت کمتر که به دو دسته اره آب صابونی تکفاز و اره آب صابونی سه فاز تقسیم می شود که بر روی این اره آب صابونی می توان از تیغ های فلزی قطر ۲۵اره آب صابونی و قطر ۲۷.۵ اره آب صابونی و قطر ۳۰ اره آب صابونی برای برش کاری استفاده کرد.

اره

اَره ﻧﻮاری

ابزارهایی هستند که از یک اره صاف و بلند تشکیل شده اند و در انواع مختلفی در بازار موجود می باشند، این تیغه ها بسته به تعداد دندانه ها و زاویه دندانه ها و ... تقسیم بندی می شوند./p>

اره

اَره لنگ

اره لنگ به این منظور طراحی می‌شوند که عملیات برش از صورت دستی خارج و به صورت عمل مکانیکی درآید. این نوع ماشین می‌تواند کار را بسیار سریع تر و دقیق تر از اره‌های دستی انجام دهد. اره لنگ‌ها به اقتضاء نیازها صنعتی در انواع گوناگون ساخته می‌شوند. میز کار بیشتر این اره‌ها مجهز به گیره‌ای است که می‌تواند نسبت به امتداد تیغه راه موازی یا مورب باشد. بسیاری از میزها دارای شیارهای صلیب شکلی برای نصب ادوات مخصوص گیرش هستند.برای اینکه این نوع اره بتواند برش را به خوبی انجام دهد قطعه کار باید محکم در گیره بسته شود. اگر قطعه کار در گیره لق بزند تیغه می‌شکند. تقریباً همه اره لنگ‌ها در حرکت بازگشت تیغه را از سطح کار بالا می‌گیرند. این ویژگی مانع از کند شدن تیغه بر اثر مالش بیهوده با قطعه کار در هنگام بازگشت به نقطه شروع می‌شود.

یکی دیگر از تجهیزات بسیاری از اره لنگ‌ها کلید ایمنی خودکار است که اگر تیغه در هنگام کار شکسته شود به طور خودکار ماشین را متوقف می‌کند. کلید ایمنی از هرگونه آسیبی که در صورت ادامه کار ماشین یا تیغه شکسته ممکن است رخ دهد جلوگیری می‌کند.اره‌های نواری برقی نیز برای ماشینی کردن برش فلزات طراحی می‌شوند.

اره

اَره ﭼﮑشی

دستگاه اره عمود بر یا چکشی دارای تیغه های مختلفی است. انواع تیغه های چوب بر در دستگاه اره عمود بر مورد استفاده قرار می گیرند. تیغه های چوب بر به چند روش تقسیم بندی می شوند: تیغه های بلند یا کوتاه و تیغه های دندانه درشت و دندانه ریز. تیغه های دندانه درشت، تیغه هایی هستند که دندانه ‌های آن ها به سمت صفحه دستگاه می باشد و در حرکت به سمت صفحه دستگاه برش می زنند؛ هم چنین جهت تیزی آن ها هم به سمت بالا است و لب پری از چوب بر روی آن اتفاق می افتد. تیغه های ظریف بر نیز دو دسته هستند: یک دسته دندانه به سمت صفحه دستگاه قرار دارند و دسته دیگر سمت خلاف آن یعنی در حرکت به سمت پایین برش می‌زند. این دستگاه دارای تیغه های فلز بر از جمله آهن بر و آلومینیوم بر نیز می‌باشد که در جای خود به خوبی کارایی دارند.

اره

انواع تیغه های پر کاربرد اره چکشی عبارتند از:

 • تیغه چوب بر اره عمود بر با دندانه درشت و ارتفاع کوتاه
 • تیغه چوب بر اره عمود بر با دندانه درشت و ارتفاع بلند
 • تیغه چوب بر اره عمود بر با دندانه ظریف و ارتفاع کوتاه
 • تیغه فلز بر اره عمود بر با دندانه ریز و ارتفاع کوتاه

موارد ایمنی که در هنگام کار با اره دستی برقی باید رعایت کنید:

 • هنگام استفاده از اره عجله نکنید و به‌آرامی عملیات برش انجام دهید.
 • باید از وسایل حفاظتی مانند عینک ماسک کفش و گوشی استفاده کنید.
 • قبل از اتصال دو شاخه به پریز از قطع بودن کلید دستگاه مطمئن شوید.
 • با توجه به اهمیت کنترل دستگاه در هنگام برش باید در محلی برش کاری را شروع کنید که تعادل کافی داشته باشید.
 • از پوشیدن لباس گشاد و به دست کردن انگشتر در هنگام برش پرهیز کنید.
 • مراقب باشید که مو و لباس شما با تیغ درگیر نشود.
 • اگر دستگاه شما امکان نصب مکنده را دارد حتماً از این کار استفاده کنید.
 • صفحه‌ای که قرار است برش کنید را به میز کار یا خرپا با گیره مهار کنید تا در اثر فشاری که تیغه به صفحه ایجاد می‌کند، صفحه از جای خود حرکت نکند.
 • در صورتی می‌خواهید صفحات بزرگ برش دهید، حتماً از یک فرد دیگر برای نگه داشتن صفحه کمک بگیرید.
 • پس از اتمام برشکاری با استفاده از بادپاش تمامی قطعات دستگاه را تمیز کنید.
اره


تهیه شده در گروه تولید محتوای فولاد 24

 

دیدگاه ها