چت

اجرای نبشی‌کشی ساختمان...

<p>جالب است بدانید که نبشی‌کشی از مراحلی در ساخت سازه است که استحکام آن را تضمین می‌کند؛ بنابراین اهمیت بسیار زیاد آن را نمی‌توان نادیده گرفت. این سازه ارزشمند چنان از اهمیت برخوردار است که توانسته توجه ویژه مهندسین ناظر را در پروژه های عمرانی معطوف به خود نماید.</p>

اجرای نبشی‌کشی ساختمان...

نبشی‌کشی در ساختمان یکی از مراحل مهم و پایه و اساس یک ساختمان به حساب می‌آید. از این جهت مهم است که بدون نبشی‌کشی، احتمال تخریب ساختمان به مرور زمان وجود دارد که در نتیجه آن می‌تواند خسارت‌های مالی و جانی زیادی را به همراه آورد.بنابراین اهمیت بسیار زیاد آن را نمی‌توان نادیده گرفت .در این مقاله شما را به طور کاملی با نبشی‌کشی ساختمان و نحوه اجرای آن آشنا خواهیم کرد. با ما تا انتها همراه باشید.

مهمترین عناوین این مقاله:

  • معرفی نبشی‌کشی
  • آشنایی با انواع وال پست‌ از نظر مصالح
  • آشنایی با انواع وال پست از نظر شکل ظاهری
  • نبشی کشی ساختمان فلزی (وال پست فلزی)
 

در اصل نبشی‌کشی یکی از روش‌های شاسی‌کشی ساختمان است. شاسی‌کشی با پروفیل‌های مختلفی از جمله کلاف، نبشی، قوطی و یا ناودانی انجام می‌شود، ولی مهم‌ترین آن‌ها نبشی است. به همین دلیل معمولاً به شاسی‌کشی، نبشی‌کشی هم می‌گویند. نبشی‌کشی یکی از روش‌های اجرای وال پست در یک سازه است. نبشی‌کشی از مراحلی در ساخت سازه است که استحکام آن را تضمین می‌کند؛

نبشی‌کشی

معرفی نبشی‌کشی

به منظور جلوگیری از تخریب دیوارها به هنگام وزش باد و وقوع زلزله از سازه‌ای به نام "وال پست" استفاده می‌شود که نیروی وارده در هنگام زلزله یا باد، به کمک وال پست از دیوارها به فریم و از آن به زمین منتقل می‌شود. توجه داشته باشید که به منظور یکپارچه‌سازی دیوار از وال پست‌ها در طول مشخص استفاده می‌کنند. اما در بین انواع وال پست که می‌توانند به صورت کلاف، قوطی و نبشی باشند، نوع نبشی کاربرد بیشتری دارد و اصطلاحا به اجرای وال پست توسط نبشی، نبشی کشی می‌گویند. اگر دیوار پیرامونی از نوع 3d panel باشد، به نظر می‌آید که نیاز به مهارت خاصی نداشته باشد. چون حضور میلگردهای اطراف دیوار خیال ما را از این بابت راحت نموده‌اند. حال اگر دیوار از نوع آجری باشد (سفال و فشاری) می‌توانیم از نبشی کشی استفاده کنیم. می‌توانیم قبل از بتن‌ریزی درون ستون‌ها، پلیت‌هایی قرار دهیم که برای جوش نبشی‌ها به ما کمک می‌کنند.

نبشی‌کشی
  • اما اگر به هر دلیلی در ستون فراموش کنیم که پلیت قرار دهیم می‌بایست به گونه‌ای کارآمد اقدامات مناسبی جهت اتصال نبشی به ستون انجام داد.
  • یکی از این راه‌ها استفاده از تفنگ است. (پلیت را روی ستون قرار می‌دهند سپس با تفنگ‌های میخ‌کوب آن‌ها را به ستون متصل می‌کنند)
  • راه حل دیگر استفاده از تسمه در محیط ستون بتنی است.

حال نبشی‌ها را باید به گونه‌ای قرار داد که مقطع دیوار درون نبشی‌ها قرار بگیرد. سپس میلگردهای طولی را به میلگردهای عرضی جوش می‌دهند و سپس میلگردهای طولی را به نبشی جوش می‌دهند.

انواع وال پست‌ از نظر مصالح:

فلزی: مورد استفاده در ساختمان‌هایی که اسکلت دارند.

بتن آرمه: مورد استفاده در سازه‌هایی با مصالح بنایی.

وال پست‌های فلزی

نبشی‌کشی

نبشی

ناودانی

قوطی

انواع وال پست از نظر شکل ظاهری

وال پست قائم: در صورتی که دهانه بزرگ باشد، از روی تیرآهن طبقه پایین به بخش زیرین تیرآهن طبقه بالا در قسمت دهانه جوش می‌دهند.

وال پست افقی: استفاده از این نوع وال پست باعث درگیری دیوار با اسکلت می‌شود همین امر سبب استحکام دیوار می‌گردد.

نبشی کشی ساختمان فلزی (وال پست فلزی)

در گام اول در نقشه ساختمانی، قسمتی که در آن ورق‌ها به کف و سقف متصل می ‌شود را مشخص می‌کنند.

سپس ورق‌های اتصال نصب می شود.

پس از آن وال پست فلزی را به دو ورق پایینی و بالایی جوش می‌دهند.

در یک سمت بلوک به صورت کامل ایجاد می‌شود.

در سمت دیگر جای وال پست را از داخل بلوک توسط اره ایجاد می‌کنند.

منبع:گروه تامین محتوای فولاد24

×