گزارش هفتگی بازارهای فولادی ایران

گزارش هفتگی ( هفته 20 سال 2019 ) بازارهای فولاد ایران در هفته ای که گذشت را در ادامه می خوانیم

 گزارش هفتگی بازارهای فولادی ایران

بیلت

قیمت بیلت در هفته قبل نوسان محدودی داشت از روز شنبه تحت تاثیر اخبار سیاسی، بازار رو به سکوت رفت تا دوشنبه که معدل پایه قیمت از 45000 ریال به 43000 ریال رسید ولی از سه شنبه به بعد به پایه 45000 ریال بازگشت. علت اصلی این نوسان بخشنامه وزارت صمت در اول هفته مبنی بر توقف صادرات بود ولی روز دوشنبه لیست کارخانه های مجاز برای صادرات اعلام شد این امر باعث آرامش در بازار گردید و معاملات که متوقف شده بود مجدداً فعال شد. با این حال حجم معاملات محدود بود علت این امر سکوت بازار مقاطع است. بازار مقاطع در هفته گذشته بسیار ساکت بود و انگیزه ای در آن دیده نمی شد.

لیست اعلامی وزارت صمت به نوعی دهن کجی به سیاست های ترامپ بود که صادرات فولاد ایران را تحریم کرده است. وزارت صمت با یک اقدام سنجیده موانع صادراتی را از پیش پای تولیدکنندگان فولاد برداشت تنها پل پیش روی صادرات فولاد مساله نرخ صادراتی است که حتماً در این زمینه با گمرک تعامل خواهد شد. بخشی از رکود بازار ناشی از کسادی فصلی ماه رمضان است، کارخانه ها از موجودی انبارشان استفاده می کنند. در هفته گذشته شاهد افزایش قیمت گندله تا مرز 9700 ریال پایه و آهن اسفنجی تا مرز پایه 18000 ریال بودیم. آهن اسفنجی گل گهر اول هفته با افزایش قیمت شروع شد ولی در میانه هفته تا 16200 ریال هم پیشنهاد میشد . دولت تابحال سیاست نظارت بر صادرات را دنبال کرده است در حالیکه با توجه به خالی بودن ظرفیت نورد، دولت باید سیاست تشویق صادرات را دنبال کند، محققاً برنامه ریزی دولت با محدودیت صادرات نفت به این سمت کشیده خواهد شد.

مقاطع

میانگین قیمت میلگرد آجدار روز شنبه 52000 ریال تمام شده بود و تا روز دوشنبه به 50000 ریال هر کیلو رسید ولی از روز سه شنبه با توقف فروش بسیاری از کارخانه ها قیمت تا 1000 ریال هر کیلو بالا رفت در حالیکه سه روز آخر هفته قیمت ارز نزولی بود. علت این نوسان برخورد وزارت صمت با صادرات بود. وزارت صمت با نامه مورخ 25/02/98 خود یک آرامش در فضای صادراتی ایجاد کرد. بر اساس این نامه شرکت هائی که محصول خود را در بورس عرضه کرده اند نیازی به کسب مجوز برای صادرات ندارند این لیست 52 کارخانه را در بر می گیرد. بعضی از آنها هیچ عرضه ای در بورس نداشته اند و بعضی ها صادرات نداشته اند ولی مفهوم این بخشنامه آن است که عملاً صادرات فولاد آزاد است.

پراکندگی تولیدکنندگان فولاد در 4 سمت شمال، جنوب، شرق و غرب کشور برخورد با تحریم را آسان کرده است. هفته قبل اشاره شد که صادرات فولاد از این به بعد مساله امنیتی است به همین دلیل وزارت صمت نمی تواند با تعلل مثل گذشته با آن برخورد نماید . فضای هفته گذشته تا قبل از این بخشنامه فضای دلسرد کننده بود به همین دلیل حجم معاملات بسیار محدود بود. فروش ها پائین آمده بود ولی از روز چهارشنبه بازار شروع به برگشت کرد. در هفته گذشته دو خبر بازار را تحت تاثیر قرار داد اول سقوط بازار سهام که به نظر اکثر دست اندرکاران کاملاً طبیعی بود چرا که رشد سریع آن پس از شروع سال نیاز به اصلاح داشت ولی فضای رشد در آن هنوز قوی است، دومین مساله بازار متشکل ارزی بود که بانک مرکزی روی آن فضاسازی زیادی می کند این تجربه در زمان جنگ در شکل متفاوتی وجود داشت و باعث شده بود تا صادرکننده و واردکننده به یکدیگر نزدیک شوند. این تعریف همراه با پارامترهای دیگر باعث کاهش نرخ ارز تا 147000 ریال رسید در حالیکه نرخ نیما هم کاهش یافت به نظر بعضی از دست اندرکاران دولت سعی دارد آرامش را به بازار ارز حاکم کند بعد از آن بازار متشکل ارزی را راه اندازی نماید. منحنی تیرآهن هم مثل میلگرد در هفته گذشته پاندولی بود سه روز اول هفته روند قیمت نزولی بود ولی بعد از آن به سطح اول هفته بازگشت.

ورق

قیمت ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر رول روز شنبه 70300 ریال محصول نورد و لوله و در اهواز 65000 ریال بود ولی حجم معاملات بسیار محدود بود به همین دلیل قیمت ها رو به کاهش گذاشت تا روز سه شنبه که ورق مبارکه 67000 ریال و محصول اهواز 64000 ریال معامله شد ولی بعد از آن قیمت شروع به افزایش کرد. ورق های ضخامت 3 تا 15 میلیمتر رول در اصفهان هم تابع همین رفتار بود. میانگین شنبه از 69688 ریال به 67875 ریال افت کرد ولی بعد از آن تا 68750 ریال بالا رفت. حجم معاملات بسیار محدود بود و بازار به شدت آرام. ورق نورد و لوله اهواز و گیلان فعلاً با مشکل تامین اسلب روبروست چرا که اسلب تولیدی بیشتر برای صادرات قرارداد شده است و حجم عرضه برای بازار داخل بسیار محدود شده است.

این مطلب در مورد اکسین کمتر محسوس است چون فولاد خوزستان خود را متعهد به تامین اسلب مورد نیاز این کارخانه می داند. با توجه به رکود بازار قیمت محصولات اکسین روند نزولی داشت و از 65500 ریال اول هفته به 64540 ریال در پایان هفته رسید. محصولات کاویان ضخامت 12 تا 25 میلیمتر روز شنبه 65700 ریال بطور میانگین معامله میشد ولی تا آخر هفته به 64475 ریال رسید. ورق سرد به علت رکود با کاهش قیمت روبرو بود میانگین شنبه از 84350 ریال به 82400 ریال نزول کرد علت این امر رکود بازار و سکوت تقاضا بود. ورق گالوانیزه به نسبت دیگر کالاها افت کمتری را تجربه کرد. میانگین قیمت این کالا از 104093 ریال به 103300 ریال پائین آمد. کاهش قیمت روی در این مورد موثر بوده است.

منیع:فولادایران

دیدگاه ها