گزارش هفتگی از بازارهای فولادی ایران

گزارش هفتگی ( هفته ۱۷ سال ۲۰۱۹ ) بازارهای فولادی ایران را در ادامه می خوانیم.

گزارش هفتگی از بازارهای فولادی ایران

بیلت

میانگین قیمت شمش در هفته گذشته صعودی بود. قیمت از 40400 ریال روز شنبه به 42225 ریال رسید. علت اصلی افزایش قیمت، بالا رفتن نرخ ارز و انتظارات تورمی بازار بود ولی با اعلام خبر تحریم نفتی بازار جنبه احتیاط به خود گرفت. احتمال کاهش قیمت، فولاد خوزستان را تشویق به عرضه شمش با پرداخت اعتبار اسنادی نمود. با این ترفند، در مقابل 30 هزار تن عرضه هفتگی، 103 هزار تن درخواست را جذب کرد.

بازار شمش امروز غیر قابل پیش بینی است به این دلیل که تاثیر پذیری صادرات فولاد از مسئله تحریم ها مشخص نیست. از طرف دیگر کارخانجات ایرانی محصولات خود را تا ماه می پیش فروش کرده اند. با توجه به روند نزولی قیمت در سطح بازارهای جهانی و مسئله تحریم، اکثر دست اندرکاران انتظار دارند عرضه شمش در بازار داخلی افزایش یابد.

مقاطع

قیمت انواع مقاطع هفته گذشته بی ثبات بود ولی در مجموع رو به بالا نشان می داد. میانگین قیمت میلگرد که روز شنبه 48386 ریال بود در روز چهارشنبه به 48951 ریال رسید. میانگین قیمت تیرآهن سایزهای 14 تا 18 محصول ذوب آهن ک شنبه 45967 ریال بود تا پایان هفته به 46200 ریال رسید.

اما تقاضا ضعیف بود و به همین دلیل بنکدارها کمتر به خرید روی می آوردند. علت اصلی این مطلب هم سردرگمی بازار است. از یک طرف خود تحریمی ناشی از سیاست های ضعیف وزارت سمت مسئله صادرات را با مشکل روبرو کرده است و از طرف دیگر جریان بازسازی مناطق سیل زده به عنوان عاملی برای افزایش تقاضای مقاطع در ماه های پیش رو پیش بینی می شود. همه این اتفاقات بعد از ماه مبارک رمضان خود را نشان خواهد داد.

ورق

در هفته گذشته فولاد مبارکه ورق گرم خود را در بورس با تفاوت هر کیلو 18953 ریال بالاتر به فروش رساند. البته این معامله باطل شد ولی این در واقع از نگاه عده ای از دست اندرکاران به عنوان سیگنالی برای افزایش قیمت طی هفته های آینده تلقی گردید.

در واقع همه انتظار دارند که طی یک تا دو هفته آینده ورق گرم حداقل به پایه 60000 ریال هر کیلو قیمت تمام شده در بورس برسد. به همین دلیل قیمت ورق گرم ضخامت های 6 تا 15 میلیمتر مبارکه که روز شنبه 61700 ریال بود تا روز چهارشنبه به 63050 ریال رسید. با توجه به افزایش قیمت در بورس، عده ای انتظار دارند قیمت تمام شده ورق گرم در بازار به مرز 70000 ریال هر کیلو برسد.

ورق های اکسین با ثبات نسبی قیمت روبرو بود که علت آن افزایش عرضه است. روز شنبه میانگین قیمت 59750 ریال بود که تا سه شنبه تغییری نکرد ولی روز چهارشنبه به 60038 ریال هر کیلو رسید. از آنجا که عرضه کنندگان ورق اکسین در بازار سعی در فروش کالای خود دارند، بعید به نظر می رسد که روند صعودی قیمت جدی و پایدار باشد.

ورق های کاویان ضخامت های 12 تا 25 میلیمتر در بازار پیشنهاد می شد که روز شنبه 58325 ریال متوسط قیمت معاملاتی آن بود ولی تا روز چهارشنبه به 58675 ریال رسید که تغییر جدی نیست. ورق سرد در هفته گذشته نوسان قیمت جدی نداشت و میانگین قیمت در دامنه 75000 ریال هر کیلو بازی می کرد.

با توجه به رکود صنعت و کاهش تقاضا، بعید به نظر می رسد که در هفته های پیش رو شاهد افزایش قیمت آن باشیم. ورق گالوانیزه با ثبات نسبی قیمت روبرو بود و نوسان جدی از خود نشان نداد. متوسط قیمت ضخامت 0.40 تا 1.5 میلیمتر که شنبه 93363 ریال بود آخر هفته به 94358 ریال رسید.

منبع:فولادایران

دیدگاه ها