کانون تمرکز فرابورس در روز صعود آیفکس

معاملات روز یکشنبه فرابورس به رشد ۸ واحدی (معادل۲/ ۰درصد) شاخص این بازار منتهی شد. مشابه روند دادوستدهای بورسی شاخص کل فرابورس نیز در معاملات آغازین صعود پرشتاب‌تری را تجربه کرد، اما رفته‌رفته فشار عرضه‌ها سبب شد تا رشد نماگر اصلی این بازار محدود شود

کانون تمرکز فرابورس در روز صعود آیفکس

ارزش معاملات روز یکشنبه، مجموعا بالغ‌بر ۱۰۰۳ میلیارد تومان بود که در این بین معامله بلوکی ۴۰۰ میلیون سهام «میدکو» سبب شد تا بیشترین ارزش دادوستدها، با ۲۲۰ میلیارد تومان، در این نماد رقم بخورد. در بین معاملات خرد و با صرف‌نظر از دادوستدهای بلوکی و اوراق بیشترین ارزش معاملات به سهام ذوب‌آهن اصفهان تعلق داشت.

طی دومین جلسه معاملاتی هفته بیش از ۲۰۱ میلیون ورقه سهام «ذوب» مورد تبادل قرار گرفت و رقمی بالغ‌بر ۵/ ۳۵ میلیارد تومان را در خرید و فروش‌های این نماد در پی داشت. با این وجود «ذوب» روز یکشنبه را با کاهش ۵/ ۱ درصدی قیمت پایانی سهام سپری کرد.

در بین اثرگذارترین نمادها روی شاخص کل فرابورس، «هرمز»، «شراز» و «شاوان» مهم‌ترین پیشران‌های این نماگر در مسیر صعودی بودند و «دماوند»، «زاگرس»، «ذوب» و «میدکو» بیشترین فشار را بر این شاخص وارد کردند. فولاد هرمزگان جنوب برای سومین روز متوالی با رشد قیمت پایانی سهم همراه بود.

«هرمز» چهارشنبه هفته گذشته پیشنهاد هیات‌مدیره این شرکت در رابطه با افزایش سرمایه از محل سود انباشته را روی کدال قرار داد و متعاقب آن دو جلسه معاملاتی ابتدای این هفته را بر مدار رشد ملموس قیمت سهام پشت سر گذاشت.

در حالی که افت قیمت فولاد صادراتی کشور طی هفته اخیر رویه قیمتی سهام فولادسازان بورسی را از باقی تولیدکنندگان فلزی جدا کرده است پیشنهاد افزایش سرمایه صد‌درصدی «هرمز» توانسته است در جلب تقاضا به این نماد موثر باشد. دو نماد پالایشگاهی «شاوان» و «شراز» نیز روز یکشنبه را در محدوده صف خرید به پایان بردند. نمادهای پالایشی در ماه شهریور به‌صورت قابل‌توجهی مورد توجه فعالان بازار قرار گرفته‌اند.

محدوده مطلوب کرک‌اسپرد فرآورده‌ها و رشد مبنای ارزی محاسبات این شرکت‌ها از جمله عوامل محرک تقاضا در این گروه است. «شاوان» از ابتدای شهریور رشد بیش از ۱۲ درصدی قیمت سهام را تجربه می‌کند و «شراز» طی همین مدت رشد ۵/ ۱۴ درصدی را به ثبت رسانده است.

رشد قیمتی نمادهای پالایشی در بورس و فرابورس به‌صورت مشابه پیگیری می‌شود؛ به‌صورتی‌که در معاملات روز یکشنبه، دیگر نمادهای پالایشی بیشترین اثر در رشد شاخص کل بورس را به جا گذاشتند.

منبع : وبسایت دنیای اقتصاد

دیدگاه ها