سپرهای دفاعی صنعت فولاد برای مقابله با تحریم

یک فعال حوزه تولید فولاد گفت: برای کاهش آسیب‌های ناشی از تحریم بر صنعت فولاد سه رویکرد باید اتخاذ شود که شامل واگذاری زنجیره فولاد به بخش خصوصی، اصلاح قوانین ضد تولید و در نهایت کنار گذاشتن دستورالعمل‌های دستوری است.

سپرهای دفاعی صنعت فولاد برای مقابله با تحریم

سید علی گلپایگانی فعال حوزه تولید فولاد با مطرح کردن این سوال که آیا تحریم‌ها می‌توانند به تنهایی چالش بزرگی برای صنعت فولاد کشور به وجود بیاورند که مزیت‌های نسبی زیاد آن را در خود حل کنند؟ گفت: به اعتقاد بنده خیر، چون علاوه بر تحریم‌ها، چالش‌های داخلی هم به خاطر بی‌تدبیری برخی مدیران و مسوولان وجود دارد که اهمیت آن کمتر از تحریم‌ها نیست. وی افزود: اما مزیت نسبی صنعت فولاد آنقدر در کشور ما قدرتمند است که هر دو چالش را پشت سر گذاشته و خواهد گذاشت اما قطعا آسیب هم خواهد دید!

گلپایگانی تصریح کرد: برای کاهش این آسیب، باید چند اقدام اساسی انجام داد. اولا به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی واقعی اهمیت بدهیم و زنجیره فولاد را از صفر تا صد به بخش خصوصی واگذار کنیم و دولت در همه زمینه‌ها حمایت کند. ثانیا قوانین ضد تولید و سرمایه‌گذاری و اشتغال مانند قانون کار و قانون مالیات بر ارزش افزوده را اصلاح کنیم و ثالثا رویکرد بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های دستوری که متعدد و متناقض یکدیگر هم هستند، کنار بگذاریم و با همفکری واقعی و عملگرایانه با تشکل‌ها، تصمیمات تنظیم بازار و صادرات و واردات را اتخاذ کنیم.

منبع:چیلان

دیدگاه ها