ثبات نرخ و روند کاهش قیمت‌ها

ثبات نرخ و روند کاهش قیمت‌ها

فرارسیدن روزهای سرد سال و نوسان تقاضا و حتی عقبگرد خریداران، بیم و امید از کاهش قیمت‌ها در بازار فولاد و همچنین نوسان قیمت نفت خام و پیدا و پنهان جنگ تجاری مواردی است که دورنمای بازار را تعیین می‌کند. ترس از عمیق‌تر شدن ضعف تقاضا اگرچه از پتانسیل بنیادین چندانی برخوردار نیست ولی ذهنیت بسیاری از معامله‌گران در بازارهای جهانی را در بر گرفته است. این در حالی است که برخی از بازارهای وارداتی در کشورهایی همچون اروپا افزایشی بوده است که باز هم برخی ابهامات را برجسته ساخته و همچنین تفاوت شرایط در بازارهای مختلف در مناطق مختلف جهان را یادآوری می‌کند.

در بازار فولاد نیز همچون سایر بازارهای فلزی قیمت‌ها به نسبت پایین است، ولی ضعف تقاضا و ابهامات پیش‌رو گویا قیمت‌های پایین‌تری را می‌طلبد. این شرایط یعنی بازار از لحاظ بنیادین و فنی به قیمتی شکننده دست یافته ولی بازار همین قیمت‌ها را هم نمی‌پذیرد و نرخ‌های موجود سیگنال‌های جذابی برای جلب توجه خریداران نمی‌فرستند. این شرایط ابهام جدیدی در بازارهاست که تاکنون نه تنها پتانسیل رشد نرخ جدی نداشته و نه اجازه کاهش قیمت‌های فراگیر را می‌دهد. این ابهام جدیدی است که در بازارهای فلزی ایجاد شده و گویا به یک تکانه مهم برای تغییر فاز نیاز پیدا کرده است.

شاید کاهش تنش‌های جنگ ارزی بین چین و آمریکا بتواند این وضعیت را بهبود بخشد ولی نوسان جدی قیمت نفت یا تغییر در بازارهای مشابه یا بازارهای سهام آمریکا یا شرق آسیا در کنار نوسان ارزش ارزها و تنش‌های اقتصادی موجود هر کدام پتانسیل تاثیرگذاری خاص خود را بر کلیت این بازار محفوظ نگه داشته‌اند. اگر همین وضعیت فعلی نیز به پیش برود بازار ناخودآگاه با واقعیت‌های ضعف تقاضا بیش از پیش آشنا خواهد شد و احتمال تداوم روند کاهشی نرخ وجود خواهد داشت.

در بازار شمش فولاد تمایل به افت نرخ محسوس است، ولی محموله‌های کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق موسوم به CIS برای بازار مصر با رشد قیمت همراه شد که شاید تکانه جذابی برای بازار باشد ولی به سایر نقاط جهان سرایت نکرد. در شرق آسیا بازار میل به افت نرخ دارد و روال عمومی معاملاتی بیلت در این حوزه جغرافیایی نزولی بود یعنی می‌توان گفت بازار شمش هم میل به کاهش نرخ در جهان را مخفی نمی‌کند. در بازارهای جهان میلگرد ثبات قیمت بیشتری داشت و تکانه‌های کاهش نرخ در کنار جرقه‌های رشد قیمت‌ها موجب شد تا در نهایت یک بازار نسبتا با‌ثبات در جهان تجربه شود. شاید بیشترین کاهش قیمت‌ها در بازار فولاد به بازار ورق تعلق بگیرد که در اغلب محموله‌ها در اقصی نقاط جهان شاهد افت نرخ آن هستیم.

به نظر می‌رسد بازار مواد اولیه صنایع فولادی نیز همین روند کلی در بازار فولاد را تعقیب کرده و از آن تبعیت می‌کند. در بازار سنگ‌آهن چین تکانه‌هایی از کاهش قیمت‌ها به ثبت رسید که متاثر از رخدادهای بازار فولاد و نوسان تقاضا بود. در بازار قراضه نیز ثبات نسبی قیمت‌ها به ثبت رسید؛ ولی این بازار هم میل به افت نرخ دارد اگرچه در روزهای سرد سال پتانسیل کاهش نرخ قراضه محدود می‌شود. موارد فوق در گزارش مرکز خدمات فولاد ایران به دقت بیان شده است.

بازار سنگ‌آهن

قیمت هر تن سنگ‌آهن وارداتی در چین اوایل هفته گذشته حدود ۷۷ دلار بود ولی تا پایان هفته افت قیمت‌هایی را تجربه کرد و به حدود ۷۴ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر چین رسید. فصل زمستان مصرف فولاد در چین کمتر می‌شود و همین امر در کنار دلایل بسیار دیگری از جمله آلودگی هوا و تنش‌های تجاری، بازار فولاد چین را نزولی کرد از این رو بازار سنگ‌آهن نیز تحت تاثیر قرار گرفت.

در بازار سنگ‌آهن صادراتی ایران، آخرین قیمت هر تن سنگ‌آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد حدود ۶/ ۰ دلار کاهش داشته ۷/ ۳۲ دلار در هر تن فوب ثبت شد. سنگ‌آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز ۴۰ سنت افت داشته به ۸/ ۲۸ دلار در هر تن فوب رسید.

بازار سنگ‌آهن چین نگران محدودیت‌های مقابله با آلودگی هوا

قیمت سنگ‌آهن وارداتی چین با توجه به کاهش خرید مصرف‌کننده‌های نهایی ارزان‌تر شده است و کارخانه‌ها به دنبال جایگزینی برای پایین آوردن هزینه‌ها هستند.

متوسط شاخص قیمت موسسه پلاتس برای سنگ‌آهن خلوص ۶۲ درصد ۴۰ سنت ارزان‌تر شده و ۱۵/ ۷۴ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر چین ثبت شده است. قیمت قرارداد سوآپ ماه دسامبر نیز به همین میزان افت داشته و ۳۵/ ۷۱ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر شد.

به گزارش Platts، چون قیمت فولاد در چین اخیرا نزولی بوده تولید‌کننده‌ها به دنبال پایین آوردن موجودی سنگ‌آهن خود هستند و خرید‌ها را کاهش دادند. از این رو بازار به سکوت رفته است.آلودگی هوا در استان تانگشان زیاد شده و کارخانه‌ها نگرانند دولت محدودیت‌های جدیدی برای کنترل آلودگی اعمال کند از این رو مصرف‌کننده‌های نهایی محتاطانه در بازار فعالیت می‌کنند.

بازار قراضه فولادی

بازار قراضه وارداتی در ترکیه اغلب روزهای هفته گذشته در ثبات نسبی بود ولی نهایتا پایان هفته از حدود ۳۳۹ دلار هفته قبل به ۳۳۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر رسید. البته قیمت‌های درخواستی تا ۳۴۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر نیز شنیده می‌شود ولی خریداران به دنبال ۳۳۵ دلار یا حتی کمتر هستند. از آنجا که زمستان نزدیک است و محدودیت فصلی عرضه از راه می‌رسد، نباید قیمت خیلی کاهش یابد و حداقل اینکه قیمت‌ها در ثبات باقی می‌مانند.

قراضه سنگین کلاس یک و۲ در بازار وارداتی شرق آسیا در ۳۵۰ تا ۳۵۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر ثبات نسبی داشت. قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن ۲۹۴ تا ۲۹۹ دلار در هر تن فوب بود که نسبت به هفته قبل ۹ دلار افت داشت.

ثبات شکننده بازار قراضه در شرق آسیا

به‌صورت دقیق‌تر بازار قراضه در شرق آسیا در سکوت باقی مانده و قیمت‌های پیشنهادی برای خریداران جذابیتی ندارد. متوسط شاخص قیمت موسسه پلاتس برای قراضه سنگین کلاس یک و۲ خلوص ۲۰-۸۰ در شرق آسیا ۳۵۰ تا ۳۵۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر است که نسبت به هفته قبل تغییری نداشته است. به گزارش Platts، مدتی است که قراضه آمریکا در بازار شرق آسیا طرفداری ندارد و فاصله زیادی بین قیمت‌های پیشنهادی و درخواستی دیده می‌شود.

فولادسازان در این منطقه فعلا بازار خوبی ندارند و حتی قیمت‌ها در چین هم نزولی شده، از این‌رو همه محتاط‌تر شده‌اند. برخی به قراضه ژاپن توجه بیشتری پیدا کرده‌اند چون اخیرا نزولی بوده است. در ویتنام اخیرا قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن در ۳۲۹ تا ۳۳۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر معامله شد. انتظار می‌رود قراضه ژاپن ارزان‌تر شود چون سال‌جاری قیمت‌های ژاپن بالا بوده و باید تصحیح شود. قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن ۲۹۴ تا ۲۹۹ دلار در هر تن فوب است که نسبت به هفته قبل ۹ دلار افت داشته است.

بیلت

بیلت صادراتی سی‌آی‌اس هفته گذشته ۵ تا ۱۰ دلار در هر تن رشد قیمت داشت و به ۴۶۵ تا ۴۷۰ دلار در هر تن فوب رسید. مصری‌ها اخیرا فعال‌تر شده‌اند و بیلت سی‌آی‌اس را در ۴۸۵ تا ۴۹۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر خریداری کرده‌اند، ولی در ترکیه خریداران فعلا انتظار را ترجیح می‌دهند. در خاور دور هم بیلت سی‌آی‌اس ۵۰۰ تا ۵۱۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر بود و بازار خیلی فعال نبود چون انبارها تقریبا تکمیل هستند. قیمت بیلت در بازار داخلی چین ۱۴ دلار در هر تن افت هفتگی داشت و ۵۴۸ دلار در هر تن درب کارخانه ثبت شد. بیلت صادراتی چین نیز ۱۲ دلار نسبت به هفته قبل ارزان‌تر شده و ۵۰۳ دلار در هر تن فوب تجربه شد. همه منتظر پایین آمدن قیمت‌های چینی‌ها هستند تا قدرت رقابت با محصولات ترکیه‌ای و سایر کشورها را داشته باشند.

مقاطع

میلگرد صادراتی سی‌آی‌اس هفته گذشته در ۴۹۵ دلار در هر تن فوب در ثبات بود. در جنوب‌شرق آسیا نیز میلگرد وارداتی ۵۲۵ تا ۵۳۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر ثبت شد که ثبات داشت. در بازار داخلی اروپا میلگرد از ۵۴۱ یورو به ۵۳۷ یورو در هر تن درب کارخانه رسید. در بازار آمریکا نیز میلگرد ۶۹۸ دلار در هر شورت‌تن درب کارخانه و در ثبات بود.

میلگرد صادراتی چین کمتر از ۱۲ دلار افت داشت و ۵۶۴ دلار در هر تن فوب شد. همچنین در بازار داخلی چین قیمت میلگرد اخیرا ۲۱ دلار ارزان‌تر شده و ۶۴۳ تا ۶۴۹ دلار در هر تن درب کارخانه قیمت‌گذاری شده است. میلگرد صادراتی ترکیه حدود ۶ دلار نسبت به دو هفته قبل بهبود داشت و ۵۰۸ دلار در هر تن فوب ثبت شد، البته اواخر هفته قبل تا ۲ دلار افت قیمت را تجربه کرد.

ورق

هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی‌آی‌اس ۷ دلار ارزان‌تر شد و ۴۹۷ دلار در هر تن فوب کشف قیمت شد. در بازار داخلی آمریکا نیز ورق گرم افت داشت و از ۸۳۲ دلار دو هفته قبل به ۸۰۶ دلار در هر شورت تن درب کارخانه رسید. در اروپا نیز ورق گرم ۳ یورو ارزان‌تر شده و ۵۵۰ یورو در هر تن درب کارخانه شد. ورق گرم صادراتی چین تا ۱۴ دلار در هر تن افت قیمت هفتگی را تجربه کرده و ۵۱۷ دلار در هر تن فوب ثبت شد. البته این بازار نسبت به یک ماه قبل نیز تا ۴۳ دلار ارزان‌تر شده است. در بازار داخلی چین نیز ورق گرم تا ۲۲ دلار افت داشته است. به‌صورت دقیق‌تر؛ قیمت ورق گرم صادراتی چین با افت تقاضا ارزان‌تر شده است. عرضه‌کننده‌ها سعی کردند قیمت‌ها را رقابتی کنند، ولی خریداران در بازارهای خارجی هنوز در انتظارند چون معتقدند افت قیمت شدید اخیر ادامه دارد.

به گزارش metal expert، در آخرین معاملات قیمت پیشنهادی ورق گرم صادراتی چین ۵۲۰ تا ۵۲۵ دلار در هر تن فوب است که ۱۵ تا ۲۰ دلار ارزان‌تر شده و در صورت نهایی شدن معامله ظاهرا کارخانه‌ها تا ۵۱۰ دلار نیز راضی می‌شوند. اخیرا ویتنام در ۵۲۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر معادل ۵۰۸ تا ۵۱۰ دلار در هر تن فوب چین از این کشور ورق گرم خریداری کرده است. در بازار داخلی نیز اخیرا ورق گرم حتی تا ۲۲ دلار هم افت داشته است. دلایل زیادی برای افت قیمت‌های اخیر فولاد در چین وجود دارد ولی دلیل اصلی مصرف پایین فولاد در این کشور است که در دسامبر احتمالا بدتر هم می‌شود، چرا‌که به دلیل جنگ تجاری، رشد اقتصادی این کشور آرام‌تر شده است.

منبع:دنیای اقتصاد