تحقق هزینه‌های جاری در بودجه 98 قطعی است

عباس علوی‌راد، کارشناس اقتصادی گفت: بستن بودجه ۹۸ یکی از دشوارترین اقدامات دولت پس از جنگ تحمیلی است.

 تحقق هزینه‌های جاری در بودجه 98 قطعی است

«عباس علوی‌راد» کارشناس اقتصادی به رونمایی از لایحه بودجه سال 98 و معرفی برخی از ابعاد مهم آن، اشاره و ابراز عقیده کرد، با مطرح شدن ارقام کلی، کسری شدید در بودجه سال آینده مشهود است.

وی «حمایت از معیشت عمومی سلامت و عدالت اجتماعی»، «حمایت از تولید و اشتغال»، «توجه ویژه به علم، فرهنگ و محیط زیست»، «افزایش پایداری بودجه در مقابل تحریم‌ها و شوک‌ها» و «افزایش انضباط و شفافیت بودجه‌ای» را از ویژگی‌های بودجه 98 عنوان کرد و افزود: طبق اطلاع‌رسانی‌هایی که تاکنون صورت گرفته است، بودجه سال 98 ظرفیت‌های بالایی برای مواجه شدن با کسری شدید دارد. اهداف تعیین شده حوزه صنعت در بودجه سال آینده باید منطبق بر واقعیت‌های اقتصادی ایران باشد

این کارشناس اقتصادی با بیان این که ارقام مهم لایحه بودجه 98 حاکی از آن است که مصارف مختلف رشد قابل توجهی داشته و با ضریب اطمینان بالا محقق می‌شوند، گفت: اهداف تعیین شده حوزه صنعت در بودجه سال آینده مبهم، پرریسک بوده در حالی که باید منطبق بر واقعیت‌های محیط اقتصادی ایران باشد.

وی با اشاره به این که هزینه‌های جاری کشور نظیر «حقوق کارمندان»، «یارانه مستقیم و غیرمستقیم»، بخش عظیمی از پرداخت‌های هزینه‌ای بودجه 98 را شامل می‌شوند، خاطرنشان کرد: این هزینه‌ها به لحاظ تحقق قطعی است.

تحقق منابع درآمدی دولت با دشواری زیاد روبروست

 

علوی‌راد با ابراز این عقیده که طبق اطلاعات بدست آمده و پژوهش‌های انجام شده منابع درآمدی دولت که شامل درآمدهای مالیاتی و درآمدهای حاصل از صادرات نفت است به لحاظ تحقق با دشواری‌های زیادی مواجه هستند، افت صادرات نفتی را یکی از دلایل عدم تحقق منابع درآمدی دولت عنوان کرد و گفت: در قانون بودجه سال 97 صادرات روزانه نفت معادل 2.4 میلیون بشکه بوده که در لایحه سال 98 به یک تا 1.5 میلیون بشکه کاهش پیدا می‌کند، این کاهش معنادار در صادرات نفتی توسط دولت نشان می‌دهد فضای تحقق این بخش از منابع درآمدی در لایحه سال آینده بسیار مبهم و پر مخاطره است.

وی با بیان این که بخش‌های اقتصادی ایران ضریب همبستگی بالایی با درآمدهای نفتی دارند، اظهار کرد: رکود اقتصادی و گسترش آن با کاهش درآمدهای نفتی محتمل است و درآمدهای مالیاتی در این شرایط کاهش می‌یابد.

منبع:اقتصادآنلاین

دیدگاه ها

شروع مکالمه

یک کارشناس را انتخاب کنید