تاثیر گرانی آهن بر کاهش استحکام بناهای نوساز

دبیر اتحادیه آهن‌فروشان یزد نسبت به استفاده از آهن‌آلات بی‌کیفیت در صنعت ساخت و ساز و کاهش استحکام بناهای نوساز به دنبال افزایش قیمت آهن در بازار هشدار داد.

تاثیر گرانی آهن بر کاهش استحکام بناهای نوساز

«سید علی مدرسی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه قیمت آهن نسبت به بازه زمانی دو سال گذشته بیش از سه برابر شده است، گفت: قیمت میلگرد از ۱,۲۰۰ تومان به حدود ۵,۵۰۰ تومان رسیده بود که البته اخیراً با کاهش نرخ ۴,۳۰۰ تومان عرضه می‌شود.

وی از تاثیر قیمت آهن بر بازار مسکن نیز یاد کرد و گفت: یکی از معایب افزایش قیمت آهن، علاوه بر افزایش قیمت مسکن، بکارگیری آهن آلات بی‌کیفیت در ساختمان‌سازی به منظور کاهش قیمت تمام شده بناست.

دبیر اتحادیه آهن‌فروشان یزد افزود: کاهش استقامت و استحکام ساختمان‌های نوساز به دنبال افزایش قیمت آهن‌آلات، یکی از آسیب‌های ناپیدا در این بخش است که در حال حاضر دامنگیر جامعه شده است.

وی با اشاره به مالیات بر ارزش افزوده و تاثیر آن بر افزایش قیمت آهن و فولاد به عنوان بزرگترین مشکل مصرف‌کنندگان و رکود اقتصادی در این بخش از بازار، اظهار کرد: متاسفانه مطالبه مالیات بر ارزش افزوده سنگین از آهن‌فروشان منجر به ابطال تعداد زیادی از پروانه‌های شغلی این صنف شده به طوری که بسیاری از آهن‌فروشان در حال خارج شدن از این شغل و ورود به فعالیت‌های کاذبی همچون دلالی ملک و زمین هستند.

مدرسی تصریح کرد: اکثر آهن‌فروشانی که از سرمایه‌های قابل توجهی برخوردار هستند، وارد مشاغل کاذب شده‌اند و از آنجایی که این فعالیت‌ها، نیازی به پرداخت مالیات‌های سنگین ندارد برای صاحبان سرمایه نیز دارای جذابیت است به طوری که برخی از آنها اقدام به انتقال سرمایه‌های خود به کلانشهر برای فعالیت این مشاغل کاذب کرده‌اند.

وی در این باره تاکید کرد: از آنجایی که تولید آهن در کارخانجات فولاد استان یزد، در کشور و حتی خاورمیانه اهمیت بالایی در توسعه اقتصادی کشور و منطقه دارد، نباید این صنف به علت برخی مسائل مانند افزایش مالیات ارزش افزوده و مالیات ‎ های غیرمنطقی رو به تعطیلی برود.

مدرسی در رابطه با عدم استقبال افراد از ورود به این صنف نیز تصریح کرد: سرمایه اولیه برای فعالیت در آهن‌فروشی حدود یک میلیارد تومان و زمینی به وسعت یکهزار مترمربع برای انبار و حداقل چهار نفر پرسنل است در شریط فعلی و با توجه به رکود بازار، این شغل صرفه اقتصادی خود را از دست داده است.

دبیر اتحادیه آهن‌فروشان یزد در پایان با اشاره به مدیریت قابل توجه اتحادیه بر فعالیت صنف آهن‌فروش و مجزا بودن آن از رسته خرید و فروش ضایعات آهن، گفت: خوشبختانه در حوزه تهیه و توزیع آهن از فعالیت اتباع بیگانه جلوگیری شده که این مسئله موید مدیریت سختگیرانه و خوب در این حوزه است.

منبع : ایسنا

دیدگاه ها

شروع مکالمه

یک کارشناس را انتخاب کنید