بهبود رتبه فولاد ایران در پنج سال

رتبه فولاد ایران در سال‌های اخیر ارتقای خوبی یافته و طی ٥ سال اخیر از رتبه ۱۵ به ۱۰ رسیده است. جعفر سرقینی در جمع فولادسازان با اعلام این خبر گفت: با توجه ویژه‌ای که از سوی دولت‌های یازدهم و دوازدهم به تولید فولاد می‌شود رسیدن به تولید ٥٥ میلیون تن فولاد در افق ١٤٠٤ امکان‌پذیر است.

بهبود رتبه فولاد ایران در پنج سال

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: در سال ١٣٩٢ میزان تولید زنجیره فولاد ١٢٠ میلیون تن بود که با تلاش فعالان این حوزه و حمایت دولت در حال حاضر میزان کل ظرفیت زنجیره فولاد به ٢٠٥ میلیون تن رسیده است. وی همچنین تصریح کرد: در سال ٢٠١٢ میلادی میزان تولید فولاد دنیا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تن بود و در سال ٢٠١٨ این رقم به یک میلیارد و ۶۶۰ میلیون تن رسید که حاکی از رشد ٨ درصدی بود اما تولید فولاد ایران در این مدت ٧٢ درصد رشد داشت. وی با اشاره به مشکلاتی که فولادسازان از ابتدای سال همزمان با تحریم‌ها و نوسان ارز در کشور تجربه کردند، گفت: در ابتدای سال بخش فولاد و فلزات دوره پرتنشی را تجربه کردند که به دلیل میزان استفاده فولاد در این صنعت تنش بیشتری را شاهد بودیم که مجبور به ورود به بازار فولاد شدیم که این امر منجر به اخذ تصمیماتی شد که دلخوری فولادسازان را به همراه داشت، خوشبختانه با همکاری فولادسازان و ستاد تنظیم بازار این مشکلات برطرف شد و آزادسازی بازار فولاد را به‌دنبال داشت.

وی افزود: عرضه و تقاضا در بورس کالا دیگر منوط به ثبت نام در سایت بهین‌یاب نیست و تنها شرط خرید در بورس این است که آدرس تحویل کالا مربوط به کارخانه فولادی باشد، همچنین از این پس عرضه اسلب و آهن اسفنجی در بورس اجباری نیست و امیدواریم در آینده نزدیک برای سایر محصولات فولادی هم این اتفاق بیفتد. وی ادامه داد: با توجه به کاهش قیمت فولاد در بازارهای جهانی باید خودمان را برای شرایط جدید آماده کنیم. سرقینی همچنین از حذف موانع برای صادرات فولاد خبر داد و گفت: صادرات فولاد دیگر تکلیفی نبوده و منوط به عرضه فولاد در بورس کالا نیست؛ اگرچه همچنان بازگشت ارز حاصل از صادرات یک تکلیف قانونی است که برای یافتن راهی در این خصوص از فولاد مبارکه و فولاد خوزستان به‌عنوان دو صادرکننده بزرگ دعوت شده تا راهکارهایی ارائه دهند. وی افزود: در حال حاضر تنها ۱۰ درصد از ارز حاصل از صادرات فولادسازان به خودشان اختصاص می‌یابد که با توجه به ارزبری ١٠٠ دلاری برای هر تن فولاد می‌دانیم میزان بیشتری مورد نیاز است و امیدواریم این رقم افزایش یابد. به گفته سرقینی، صادرات فولاد در ۶ ماه امسال به لحاظ وزنی ١٠ درصد و به لحاظ ارزشی معادل ٢٣ درصد رشد داشته و در ٨ ماهه نیز میزان صادرات فولاد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش نداشته و امیدواریم با اقدامات پیش رو میزان صادرات به روال گذشته باز گردد.

منبع:دنیای اقتصاد

دیدگاه ها

شروع مکالمه

یک کارشناس را انتخاب کنید