بذرپاشی رشد تقاضای فولاد.

ذهنیت‌ تورمی در بازار مقاطع فولادی رسوخ کرده است؛ این در حالی است که تقاضای محدودی در بازار این محصولات به چشم می‌خورد و همین موضوع باعث می‌شود تا قیمت مقاطع فولادی پتانسیل چندانی برای رشد نرخ نداشته باشد. اما شرایط در بازار مواد اولیه متفاوت بوده و رونق در معاملات این بخش به شکل برجسته‌ای خودنمایی می‌کند.

بذرپاشی رشد تقاضای فولاد.

به لحاظ موقعیت زمانی (شروع ماه خرداد) ورود بازار آهن به فاز بیش‌فعالی معاملاتی امری طبیعی و منطقی است چراکه عموما در این برهه زمانی بازار مقاطع طویل فولادی رنگی از رونق به خود می‌گیرد. اما شرایط بازار آهن و فولاد در سال جاری تغییر کرده و در وضعیتی که جریان غالب قیمت‌ ارز روند افزایشی و قدرتمندی را بروز نمی‌دهد و رشد انتظاری نیز در این بازار پیشخور شده است، برآورد حرکت بازارها پیچیده به نظر می‌رسد. در عین حال شاهد هستیم که این روزها قیمت‌های جهانی فولاد از مسیر افزایشی قبل فاصله گرفته اما بازار این محصولات در داخل همچنان افزایشی است. این موضوع اتفاقی کمتر تجربه‌شده در بازارهای کالایی کشور است.

مهم‌ترین دلیل این رونق نسبی را می‌توان در فاصله قیمت دلار آزاد و نیمایی جست‌وجو کرد که اگرچه سیگنال افزایشی بزرگی برای بازار داخلی ندارد ولی افزایش سودآوری صادرکنندگان خرد را در بر داشته و همین داده می‌تواند محرک زیرپوستی جدیدی برای تقاضا باشد که از تغییر فاز بازار و احتمال رونقی غیرمنتظره حکایت خواهد داشت. مشاهده جوانه‌زدن رشد تقاضا از دل رکود اگرچه عجیب است اما می‌تواند سیگنالی از بروز اثرات تورمی کسری بودجه باشد. با وجود رکوردزنی تاریخی قیمت پایه شمش فولاد در رینگ معاملاتی بورس کالا ظرف هفته گذشته‌(منتهی به جمعه 7 خرداد) اما خریداران استقبال گسترده‌ای از عرضه‌های این هفته داشتند، به‌گونه‌ای که برای 152 هزار تن شمش فولاد تقاضایی برابر 170 هزار تن به ثبت رسید که در نهایت به معامله حدود 89 هزار تن محصول از این بازار انجامید.

همان‌گونه که در گزارش پیشین نیز اشاره شد ظرف هفته‌های جاری روش تعیین قیمت پایه شمش و محصولات فولادی تغییر کرده و تولیدکنندگان می‌تواند محصول خود را با نرخی در بازه منفی 3 تا مثبت 3 درصد میانگین قیمت فروش کالا در هفته قبل به این بازار بیاورند. این بازه برای عرضه‌های هفته قبل در محدوده 11 هزار و 860 تومان تا 12 هزار و 590 تومان به ازای هر کیلوگرم تعیین شده بود. از آنجا‌ که در شرایط کنونی همچنان بازار شمش و محصولات فولادی در بازارهای مختلف دنیا و به‌خصوص بازارهای کشورهای همسایه داغ است؛ اغلب تولیدکنندگان شمش فولاد محصول خود را با رقمی نزدیک به سقف بهای تعیین شده در رینگ معاملاتی بورس کالا عرضه کردند به گونه‌ای که میانگین بهای شمش فولاد عرضه شده در این بازار 12 هزار و 540 تومان بود. خریداران این شمش که نوردکاران هستند، استقبال قابل‌توجهی از این عرضه‌ها داشتند و در نهایت میانگین بهای فروش شمش فولاد از این بازار در روز سه‌شنبه 4 خرداد به 12 هزار و 590 تومان به ازای هر کیلوگرم رسید.

با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس، بهای شمش برای نوردکار برابر 13 هزار و 760 تومان به ازای هر کیلوگرم تمام خواهد شد و به طور متوسط هر کیلوگرم میلگرد تولیدی با این شمش قیمتی در کف 14 هزار و 500 تومان خواهد داشت. اگر قرار باشد میلگرد تولیدی با این شمش در بازار آزاد عرضه شود، با احتساب مالیات ارزش افزوده، هزینه حمل و سود تاجر این میلگرد نرخی در کانال 16 هزار تومان پیدا خواهد کرد.

این در حالی است که در شرایط کنونی بازار آزاد مقاطع طویل فولادی در قیمت‌های 14 هزار و 500 تومانی نیز خریداری ندارند و در رکود کامل به سر می‌برد. در چنین شرایطی خرید این شمش تنها با هدف و انگیزه صادراتی قابل توجیه است.  در روز چهارشنبه پنج خرداد نیز رینگ معاملاتی بورس کالا میزبان عرضه 145 هزار تن انواع میلگرد با قیمت پایه در محدوده 12 هزار و 350 تومان تا 13 هزار و 350 تومان به ازای هر کیلوگرم بود. میانگین بهای عرضه انواع میلگرد در این روز نیز 13 هزار و 200 تومان به ازای هر کیلوگرم بود که این نرخ حتی از قیمت تمام شده شمش برای نوردکار در هفته جاری نیز کمتر بود./دنیای اقتصاد

دیدگاه ها