امکان بازنگری در فرمول قیمتی زنجیره فولاد

جلسه رسته نورد دیروز با حضور نوردکاران و نایب رئیس، عضو هیئت مدیره و دبیر اانجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برگزار شد و علاوه بر ارائه گزارشی از سوی نایب رئیس و عضو هیئت مدیره درخصوص جشنواره ملی فولاد موضوعات و مشکلات نوردی ها پیگیری شد

امکان بازنگری در فرمول قیمتی زنجیره فولاد

بهادر احرامیان، نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خصوص سومین جلسه رسته نورد در دوره جدید هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران که دیروز، ۷ بهمن ماه برگزار گردید گفت: در این جلسه درخصوص مشکلات روز نوردکاران مطالبی مطرح شد و یکی از این موضوعات، درباره کرایه ها بود که با وجود ابلاغ دستورالعمل تن به کیلومتر وزارت راه، هنوز در برخی مبادی و مسیرها این فرمول رعایت نشده و در باربری ها قیمت گذاری خارج از این فرمول می باشد که با ارائه مستنداتی از سوی اعضا که در اختیار انجمن قرار خواهد گرفت این موضوع پیگیری خواهد شد.

وی افزود: همچنین درباره نسبت های قیمتی در زنجیره فولاد مخصوصا در رسته نورد و تعیین فاصله قیمت میان شمش و میلگرد موضوعاتی مطرح شد. در واقع به اعتقاد اعضا با توجه به اینکه هزینه ها به صورت ساختاری تغییر کرده و افزایشی شده است، این نسبت نیز باید مجددا بازنگری و تعدیل شود. احرامیان خاطرنشان کرد: تاکید بر صادرات و اهمیت این موضوع، دیگر موضوع مطرح شده در جلسه بود. انجمن تولیدکنندگان فولاد تمام توان خود را بکار می گیرد تا جریان صادرات را حفظ نماید و رفع موانع صادراتی شامل قیمت های پایه گمرکی، نحوه بازگرداندن ارز و تعرفه های ضد دامپینگی بر روی محصولات فولاد که از سوی کشورهای منطقه بر روی فولاد کشور وضع شده پیگیری شود تا جریان صادرات حفظ شده و استمرار یابد.

سید رضا شهرستانی عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نیز درباره این جلسه گفت: کشور به جهت تحریم و نوسانات شدید نرخ ارز و نیز مشکلاتی که در حوزه مصرف داخلی و کاهش آن وجود دارد، در شرایط حادی به سر می برد. وی افزود: قرار است ۲۵ میلیون تن فولاد در سال جاری در کشور تولید گردد اما به جهت رکودی که ایجاد شده به اعضا پیشنهاد شد به جهت افزایش هزینه هایی که شاهد آن هستیم، بر روی صادرات متمرکز شوند. شهرستانی تصریح کرد: این دیدگان بایستی به صورت یکپارچه به دولت، وزارت صمت، بانک مرکزی و گمرک نیز منتقل گردد و آنها نیز اولویت خود را بر روی صادرات قرار دهند چراکه با محدود شدن مصرف در بازار داخل، قیمت ها کمتر از بهای تمام شده تولید می شود و شرکت ها در ضرر و زیان قرار می گیرند و حتی منجر به تعطیلی واحدها خواهد شد. لذا بهتر آن است که بر روی صادرات متمرکز بود تا با تولید بالا، هزینه های تمام شده واحد کاهش یافته و ارز وارد کشور گردد.

وی یکی از مشکلات حوزه صادرات را کارت های اجاره ای خواند و گفت: این کارت های اجاره ای سبب شده قیمت های صادراتی فولاد نزولی باشد و فولاد ایرانی به قیمت ارزان فروخته شود و در نتیجه منجر به اعمال تعرفه های آنتی دامپینگ بر روی محصولات ایرانی شده و وجهه فولادساز ایرانی را تخریب می کند. شهرستانی پیشنهاد داد: بهترین کار در این شرایط ایجاد تعاونی صادراتی است تا فولادسازان از طریق این تعاونی اقدام به صادرات نمایند. در این صورت هم قیمت هایی که اعلام می شود معتبر خواهد بود و هم هزینه های صادرات کم شده و بازاریابی مشترک می شود. در جلسه رسته از این موضوع استقبال شد و در هفته های آتی برآوردهای اولیه درمورد آن صورت گرفته و به اعضا ارائه می گردد.

منبع:چیلان

دیدگاه ها

شروع مکالمه

یک کارشناس را انتخاب کنید