افزایش نرخ میلگرد صادراتی چین

افزایش نرخ میلگرد صادراتی چین

در اواسط اسفندماه شاهد بودیم که در ترکیه کمبود تقاضا، قیمت میلگرد را پایین تر آورد و با کاهش تقریبی 10 دلاری از 585 دلار به 556 تا 575 دلار هر تن درب کارخانه رساند و انتظار هم نمی رفت تا اواخر مارس که انتخابات در ترکیه بر گزار می شد اتفاق مثبتی در بازار فولاد آن رخ دهد. میلگرد صادراتی ترکیه نیز درگیر همین شرایط بود و با افت 20 دلاری از 495 دلار هر تن فوب به 475 دلار هر تن فوب رسید.

این روال قیمتی ادامه داشت چنان که هفته های اخیر روند نزولی در این بازار بود و همه منتظر اتمام کنفرانس انجمن جهانی تولیدکنندگان و صادرکنندگان میلگرد در اسپانیا بودند تا روند بازار مشخص شود و به این زودی هم نمی توان نظری داد باید منتظر ماند تا دید بازار چگونه عمل خواهد کرد که نتیجه آن تا پایان اردیبهشت ماه سکوت بازار بوده، میلگرد صادراتی در هفته سوم فروردین ماه 485 تا 490 دلار هر تن فوب ثبت شد. هفته آخر فروردین ماه روال قیمتی نزولی بود و از 485 تا 490 دلار با 5 تا 8 دلار کاهش به 478 تا 485 دلار هر تن فوب رسید. در این شرایط شاهد هستیم که تقاضای محصولات نهایی فولادی نیز کم شده و فعالان بازار میلگرد انتظار دارند قیمت ها ارزان تر شوند. نهایتا در هفته گذشته در ترکیه میلگرد صادراتی 475 دلار هر تن فوب بود که افت قیمت 3 دلاری داشت.

میلگرد صادراتی سی آی اس نیز که در اواسط اسفندماه با 7 دلار کاهش از 483 دلار هر تن فوب به 475 دلار هر تن فوب رسیده بود همچنان بر مدار کاهش باقی ماند به طوریکه مقاطع صادراتی سی آی اس نزولی بود و میلگرد حدود 467 دلار هر تن فوب ثبت شد و نهایتا در هفته آخر فروردین ماه میلگرد صادراتی سی آی اس در رقم 467 دلار هر تن فوب، در ثبات بود و هفته گذشته را نیز با همین قیمت به پایان رساند.

میلگرد چین در اسفندماه نوساناتی را به خود دید. در بازار داخلی چین حدود 557 تا 566 دلار هر تن درب کارخانه بود اما با توجه به اینکه تقاضا به آرامی رو به بهبود بود افت قیمت، انگیزه خریداران را بیشتر کرد. در این ماه رشد را به خود دید. در هفته سوم فروردین ماه جو مثبت بر این بازار اثر کرد و قیمت میلگرد را بالا برد که نتیجه آن رشد 13 دلاری بود که سبب شد قیمت از زیر 600 دلار هر تن درب کارخانه تا 610 دلار هر تن ثبت شود. البته لارم است به این موضوع اشاره کنیم که از اواسط ماه مارس تقاضای میلگرد در چین مطلوب بوده و انتظار می رود این روال ادامه هم داشته باشد. میلگرد صادراتی چین که از یک ماه گذشته 8 دلار بهبود داشته از رقم در هفته سوم فروردین ماه 524 در آخر 532 دلار هر تن فوب شنیده شد.

در آخر شاهد بودیم که در هفته آخر فروردین ماه در بازار داخلی چین قیمت میلگرد در ثبات نسبی بود و قیمتها حول 601 تا 608 دلار هر تن نوسان داشت در همین شرایط میلگرد صادراتی آن نیز حدود 5 دلار رشد هفتگی داشت و از 532 دلار هر تن فوب در رقم 537 دلار هر تن فوب ثبت شد. هفته گذشته قیمت میلگرد صادراتی چین به لطف رونق بازار داخلی بالا رفت. آخرین قیمت پیشنهادی 535 تا 540 دلار هر تن فوب ثبت شد در حالی که هفته قبل از آن 530 تا 540 دلار بود. در بازار داخلی چین نیز قیمت 3 دلار رشد داشته 603 تا 611 دلار هر تن با مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد.

منبع:معدن نامه

×