اظهارات بایدن در مورد زغال سنگ انتقاد هم حزبی اش را برانگیخت

اظهارات بایدن در یک گردهمایی انتخاباتی در کالیفرنیا در مورد تعطیلی نیروگاه هایی با سوخت زغال سنگ، انتقاد گسترده یک سناتور ارشد دموکرات را برانگیخته است.

اظهارات بایدن در مورد زغال سنگ انتقاد هم حزبی اش را برانگیخت

اظهارات بایدن در یک گردهمایی انتخاباتی در کالیفرنیا در مورد تعطیلی نیروگاه هایی با سوخت زغال سنگ، انتقاد گسترده «جو منشن» سناتور ارشد دموکرات از ایالت ویرجینیا را برانگیخته است.

بایدن در این گردهمایی گفت: دیگر هیچ کس نیروگاه های زغال سنگ جدید نمی سازد زیرا نمی توان دیگر از آنها استفاده کرد؛ حتی اگر آنها تمام تضمین های لازم برای ادامه حیات گیاهان را فراهم کنند. ما باید این نیروگاه ها  را در سراسر آمریکا ببندیم و از نیروگاه های بادی و خورشیدی استفاده کنیم.

در پی این اظهارات سناتور منشن که تولید کننده اصلی زغال سنگ در ویرجینیای غربی است، گفت: اظهارات بایدن اهانت آمیز و به دور از واقعیت است و درد وحشتناک اقتصادی مردم آمریکا ناشی از افزایش هزینه های انرژی را نادیده گرفته است.

اظهاراتی این چنینی باعث شده مردم آمریکا اعتماد خود را به رئیس جمهور از دست داده و معتقد باشند که وی نیاز به داشتن تمام منابع انرژی را که ضامن استقلال و امنیت کلی کشور است، درک نمی‌کند. به نظر می رسد تغییر موضع ایشان به حضار و شنوندگان و سیاست‌های روزانه بستگی دارد. 

این در حالی است که افزایش بی سابقه هزینه های انرژی در آمریکا به دنبال تهاجم روسیه به اوکراین و تبعات اقتصادی ناشی از همه گیری کوووید 19 باعث افزایش چشمگیر قیمت ها شده است.

در همین حال، کارین ژان پییر سخنگوی کاخ سفید در این باره گفت: این اظهارات به منظور برجسته کردن موضوع گذار تدریجی انرژی در کشور و تنها یک ابزار پیشنهادی بوده است. سخنگوی کاخ سفید در ادامه تاکید کرد که بسیار متاسف است اگر کسی اظهارات بایدن را توهین آمیز تلقی کرده است.

وی تصریح کرد رئیس جمهور با این سخنان قصد داشت این اطمینان را بدهد که این گذار به همه مردم آمریکا در تمام بخش های کشور با ایجاد مشاغل بیشتر و موقعیت های شغلی بهتر کمک خواهد کرد. این تعهدی است که وی از روز ابتدای ریاست جمهوری داده بود.

این در حالی است که بایدن مدت زمان بسیار طولانی است که در مورد تغییر سوخت مصرفی مردم آمریکا از سوخت فسیلی به عنوان بخشی از برنامه اش برای پرداختن به موضوع تغییرات آب و هوایی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای صحبت کرده و قرار است دو روز پس از انتخابات میان دوره ای برای شرکت در اجلاس تغییرات آب و هوایی به شرم الشیخ مصر برود.

انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا قرار است روز 8 نوامبر (17 آبان) برگزار شود؛ انتخاباتی که نظرسنجی‌ها احتمال پیروزی جمهوری‌خواهان در آن را به دلیل نارضایتی‌های رأی‌دهندگان از وضعیت اقتصادی محتمل می‌دانند.

البته در مجلس نمایندگان آمریکا چشم‌اندازها برای پیروزی جمهوری‌خواهان روشن‌‌تر از مجلس سنا است. در سنا، 100 کرسی موجود در حال حاضر به صورت 50-50 میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها تقسیم شده، اما با توجه به آنکه رأی تساوی‌شکن از آن معاون رئیس‌جمهور است که در حال حاضر دموکرات است اکثریت این مجلس تا کنون به نوعی در دست دموکرات‌ها است.

در انتخابات میان‌دوره‌ای که معمولاً به عنوان همه‌پرسی برای عملکرد رئیس‌جمهور مستقر و حزب او قلمداد می‌شود تمامی 435 کرسی مجلس نمایندگان و 35 کرسی از 100 کرسی سنا به رأی گذاشته می‌شوند. در قانون اساسی آمریکا دوران حضور هر قانونگذار مجلس نمایندگان دو سال و قانونگذاران سنا 6 سال تعیین شده است. در سنا، دوره نمایندگی یک سوم سناتورها هر دو سال به پایان می‌رسد و بنابراین، سرنوشت یک سوم کرسی‌ها باید در انتخابات میان‌دوره‌ای مشخص شود./ دنیای معدن

×