احتمال کاهش عرضه سنگ آهن در بازارهای جهانی

یک فعال صنعت فولاد گفت: شرایط بازار سنگ آهن و همچنین شرایط اقتصادی ترکیه در کنار بالا رفتن نرخ انرژی فرصت خوبی است تا صنایع فولادی کشور برای صادرات محصولات خود اقدام کنند.

احتمال کاهش عرضه سنگ آهن در بازارهای جهانی

 محمدرضا هوشمند به صادرات محصولات فولادی اشاره کرد و افزود: با توجه به شرایط تحریم طبیعی است نرخ‌های صادراتی محصولات فولادی ایران نسبت به سایر نقاط جهان کاهشی باشد. به این معنا که نرخ‌ محصولات را کمتر از کشورهای دیگر ارائه کنیم تا دایره مشتریان خارجی گسترده شود. وی تصریح کرد: نرخ‌های جهانی نسبت به چند ماه اخیر روند کاهشی داشته که این شرایط به کشور چین مربوط می‌شود چراکه در حال اعمال محدودیت‌های محیط زیستی است. و کاهش تولید فولاد در چین تا میزان زیادی بر قیمت‌ها اثر گذاشته و سویه جدید ویرس کرونا شوکی را به بازار وارد کرد، اما به دلیل شرایط موجود در بیشتر نقاط جهان احتمالا بازار جهانی تحت تأثیر این ویروس قرار نگیرد.

این فعال صنعت فولاد افزود: با توجه به کاهش نرخ‌های جهانی، وضعیت سنگ آهن مقداری بهتر شد اما با کاهش موجودی کارخانه‌های فولادی فعالیت‌هایی از سوی فولادی‌ها برای ذخایر مواد اولیه در حال انجام شدن است. هوشمند با اشاره به اینکه فعالیت‌های ذخیره‌سازی فولادی‌ها با توجه به افت قیمت‌های جهانی می‌تواند فرصتی برای کشور ما باشد، گفت: این ظرفیت وجود دارد در بخش فولاد میانی و محصولات نهایی زنجیره فولاد فعالیت‌های مهمی را انجام دهیم و ما هم در صادرات و فعالیت‌های ذخیره‌سازی سهیم باشیم.

وی ادامه داد: در چند ماه آینده شرایط آب و هوایی در استرالیا و برزیل نامساعد می‎شود که این مسئله عرضه‌های سنگ آهن را نیز محدود می‌کند و این احتمال وجود دارد با وجود فعالیت‌های ذخیره‌سازی فولادسازان، شاهد تأثیرگذاری این شرایط روی نرخ سنگ آهن باشیم. این فعال صنعت فولاد تأکید کرد:

در دو تا سه ماه آینده فرصت خوبی برای صادرات وجود دارد و نرخ‌ها، نرخ‌های جذابی است که می‌توان از فرصت ذخیره‌سازی محصولات در صنایع فولادی به خوبی استفاده کنیم. هوشمند تصریح کرد: با توجه به اینکه تصمیمی برای نرخ پایه آهن اسفنجی در کشور گرفته نمی‌شود و از طرفی، نرخ شمش دستوری است، نرخ شمش در داخل کشور وضعیت مناسبی ندارد و برخی از تولیدکنندگان از دور خارج شده‌اند. از سوی دیگر در حال برنامه‌ریزی برای صادرات محصولات خود هستند و امیدواریم با فضایی که در کشور وجود دارد، کارخانجاتی که تولید شمش دارند از فرصت صادرات استفاده کنند.

وی گفت: شرایط ترکیه با نوسانات لیر و عدم ثبات در بازار این کشور، باعث شده کارخانه‌ها شرایط خوبی نداشته باشند و بالا رفتن نرخ انرژی هم باعث شده این کشور محدودیت‌هایی را در تولیدات صنعتی اعمال کند؛ بنابراین فرصت خوبی است تا کارخانه‌های ایران از آن استفاده کنند./روزگار معدن

دیدگاه ها