احتمال افزایش قیمت آلومینیوم در چین

احتمال افزایش قیمت آلومینیوم در چین

قیمت این قراردادهای آتی آلومینیوم تا قبل از پایان روز معاملاتی ۱۸ نوامبر، به حدود ۱۹ هزار و ۲۰۰ یوان در هر تن رسیده بود که حدود ۴۴۵ یوان در هر تن یعنی ۲.۳۷ درصد افزایش را در این هفته نشان می دهد.

براساس اعلام موسسه «SMM»، قرارداد آتی آلومینیوم بورس فلزات لندن در روز معاملاتی ۲۱ ماه نوامبر با قیمت دو هزار و ۴۶۴ دلار در هر تن آغاز شد و پایین ترین و بالاترین سطح هفتگی آن به ترتیب به حدود دو هزار و ۳۶۱ دلار در هر تن و دو هزار و ۴۷۸ دلار در هر تن رسید.

در بخش کلان، شاخص قیمت مصرف کننده و شاخص قیمت تولیدکننده ایالات متحده آمریکا هر دو در ماه اکتبر کاهش یافتند و انتظارات برای افزایش نرخ بهره ایالات متحده آمریکا را کاهش دادند. با این حال، آمارهای بهتر از حد انتظار فروش در خرده فروشی ایالات متحده آمریکا نشان داد که نرخ تورم ممکن است به حالت قبل بازگردد. میزان فروش خرده فروشی های ایالات متحده آمریکا در ماه اکتبر، ۱.۳ درصد نسبت به ماه گذشته افزایش یافت و در ماه سپتامبر به یک روند ثابت رسید که نشان از رشد نسبت به پیش بینی های یک درصدی قبلی داشت.

کشور چین سیاست های پیشگیرانه و کنترل بیماری ویروس کرونا در این کشور را بهبود بخشید و اقداماتی را جهت بهبود وضعیت بخش املاک خود انجام داد که منجر به افزایش تقاضا در بازار آلومینیوم شد. وزارت صنعت و فناوری اطلاعات و دو بخش دولتی دیگر چین، طرحی مبنی بر کاهش انتشارات گاز کربن دی اکسید و رسیدن به خالص انتشارات صفر در صنعت فلزات غیر آهنی را ارائه دادند که نگرانی هایی را در مورد عرضه آینده آلومینیومی ایجاد کرد که برق مورد نیاز آن از سوخت های فسیلی تامین می شود.

شرکت «Aba Aluminium» در روز ۱۹ نوامبر ۲۰۲۲ اعلام کرد که قصد دارد فعالیت در واحدهای ذوب خود را دوباره آغاز کند اما ممکن است فعالیت این واحد ذوب با ظرفیت کامل در فصل تابستان امکان پذیر نباشد. پس از معرفی سیاست های تشویقی دولت چین، انتظار می رود از سرگیری تولید آلومینیوم در استان گوانگژی سرعت بیشتری به خود بگیرد. استان هنان چین حدود ۸۰ هزار تن از ظرفیت تولید آلومینیوم خود را کاهش داده است و زمان از سرگیری واحدهای تولید آلومینیوم آن مشخص نیست اما به طور کلی می توان بیان کرد که وضعیت ظرفیت بهره برداری آلومینیوم داخلی چین تا حد زیادی پایدار است.

همچنین هزینه واحدهای ذوب آلومینیوم به دلیل کاهش قیمت زغال سنگ و آلومینا کاهش یافت. در بخش های صنایع پایین دستی، برخی از شرکت های تولیدی ورق، تسمه و فویل های آلومینیومی، حجم تولید خود را به دلیل سفارش های ناکافی کاهش دادند. این در حالی است که نشانه هایی از کاهش حجم تولید در بخش های اکستروژن، سیم و کابل آلومینیومی نیز در فصل رکود مشاهده می شود. همچنین موجودی آلومینیوم انبار بازرگانان چین به دلیل کاهش حجم واردات از شمال غرب چین به پایین ترین حد خود رسید. علاوه براین، پریمیوم های بازار فیزیکی در شرق چین در میان عرضه محدود آلومینیوم افزایش یافت.

چشم انداز مثبت در مورد شاخص های اقتصاد کلان و کاهش موجودی انبار آلومینیوم ناشی از موانع حمل ونقل، باعث افزایش بیشتر قیمت آلومینیوم در کوتاه مدت خواهد شد. همچنین انتظار می رود که در دوره میان مدت و بلندمدت، بر موجودی انبار آلومینیوم در چین افزوده شود زیرا که محموله های تاخیری از شمال غرب چین به مقدار زیاد وارد می شوند. این در حالی است که میزان مصرف به اندازه حجم وارداتی افزایش نخواهد داشت.

به نظر می رسد قیمت آلومینیوم بورس آتی شانگهای و آلومینیوم بورس فلزات لندن در تاریخ ۲۸ نوامبر به ترتیب بین ۱۸ هزار و ۴۰۰ تا ۱۹ هزار و ۵۰۰ یوان در هر تن و دو هزار و ۲۵۰ تا دو هزار و ۵۰۰ دلار در هر تن نوسان خواهد داشت. عرضه کنندگان اصلی بازار، همچنین باید نسبت به خطر قیمت های بالای آلومینیوم و تاثیرگذاری آن بر کاهش میزان مصرف در صنایع پایین دستی و میزان موجودی انبار آلومینیوم آگاهی داشته باشند./ دنیای معدن