چت

پروفیل بر چیست و چگونه استفاده می شود ؟

<p>پروفیل بر در دسته‌ی ابزار آلات برقی قرار می‌گیرد و به علت قدرت بیشتر آن نسبت به فرزها در صنعت ساختمانی بسیار محبوب است، زیرا کار با فرز آهنگری هنگام برش بعضی پروفیل‌ها بسیار دشوار بوده و کار را برای کاربر سخت خواهد کرد اما پروفیل بر سخت‌ترین نوع پروفیل را به راحتی برش می‌زند.</p>

پروفیل بر چیست و چگونه استفاده می شود ؟

سلام به فولاد24 خوش آمدید. در این مقاله به اینکه پروفیل بر چیست و چه کاربردی دارد؟ می پردازیم.پروفیل به قطعاتی گفته می شود که بر اساس جنس و استحکام آنها طبقه بندی و در دو دسته کلی تو پر و تو خالی تقسیم می گردند. بیشترین مقدار پروفیل ها برای ساخت درب و پنجره ها به کار می رود. پروفیل ها دارای اشکال مشخصی هستند. با ما همراه باشید با ادامه این مطلب بشرح عناوین ذیل:

 • آشنایی با پروفیل بر
 • آشنایی با نحوه کار با پروفیل بر
 • کاربرد دستگاه پروفیل بر چیست؟

پروفیل بر چیست ؟

پروفیل بر چیست؟ ابزارآلاتی از دسته ابزارهای برقی هستند که عملیات برش فلزات را انجام می‌دهند، ساختار بدنه پروفیل برها از یک گیره نگه‌ دارنده و یک بازوی متحرک که بر روی آن موتور و دیسک برشی قرار می‌گیرد تشکیل شده است.

تیغه‌های برش وظیفه‌ی برش قطعات کار را بر عهده دارند که قطر آن‌ها معمولاً مابین 300 میلی‌متر است و دارای 8/2 میلی‌متر ضخامت می‌باشد، پروفیل بر ها می‌توانند تا قطر 410 میلی‌متر نیز باشند.

اره‌های پروفیل بر به دلیل سهولت در جابه‌جایی و امنیت و قدرت بیشتر آن‌هانسبت به فرزهای آهنگری کاربرد وسیعی در ساختمان سازی دارند.

گاهاً ممکن است کار برش پروفیل‌ها بسیار سخت بوده و خسته کننده باشد، در این مواقع فرزهای آهنگری گزینه مناسبی برای برش پروفیل های سخت نیستند ومی‌بایست از یک گزینه بهتر یعنی پروفیل بر استفاده نمود.

اره پروفیل بر عملیات برش سخت‌ترین پروفیل‌ها را به راحتی هرچه تمام‌تر و با امنیت بالا انجام می‌دهد.
پروفیل بر

نحوه کار با پروفیل بر چگونه است ؟

 • در مرحله اول می بایست اطمینان حاصل کرد که اره در شرایط مناسبی قرار دارد و قادر به برش پروفیل می باشد، برای این منظور بهتر است پایه ی گیره اره، کابل و سوئیچ را بررسی کنید.
 • همیشه متناسب با محیط کار خود سیم برق دستگاه پروفیل بر را کوتاه و بلند کنید، چرا که بریده شدن این سیم ممکن است خطرات بسیار زیادی برای شما و اطرافیانی که نزدیک دستگاه قرار دارند داشته باشد.
 • استفاده از تجهیزات ایمنی مانند عینک ، دستکش ، و لباس کار مانع از صدمه رسیدن به شما توسط قطعات برش خورد توسط دستگاه می شود، لذا قبل از کار حتما موارد ایمنی را رعایت نموده و ایمنی خود را حفظ نمایید.
 • قبل از شروع برش حتماً محل برش بر روی قطعه پروفیل را با ماژیک مشخص نموده و به ضخامت پروفیل برای تخمین زمان برش دقت نمایید، در صورتی که مدت زمان برش زیاد بود به منظور جلوگیری از داغ شدن محل کار چندین بار آن را از تیغه جدا کرده و مجددا شروع به برش نمایید.
 • یکی از نکات مهم استفاده از پروفیل بر عدم استفاده این ابزار بر روی سطوح بتنی، فولادی، سیمانی و حتی آلیاژ آلومینیومی است، اگر چه دستگاه پروفیل بر توانایی برش این جنس از کار ها را دارد اما به دلیل اینکه ماموریت اصلی این دستگاه برش پروفیل است برش سایر مواد آن را کند کرده و ممکن است در برش های بعدی باعث صدمه رسیدن به کاربر شود.
 • همچنین به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به دستگاه حین کار نباید به صورت مکرر از آن استفاده نمود و می بایست به مدت کوتاهی به آن استراحت بدهیم تا مانع از سوخته شدن سیم پیچ موتور آن گردد.
 • به هیچ عنوان از ضربه زدن به دستگاه به منظور راه اندازی یا رفع گیر آن استفاده ننمایید و از قرار دادن وسایل سنگین بر روی گیره ی آن به شدت خود داری کنید.
 • در پایان عملیات برش تیغه را تمیز کرده و در جایگاه مخصوص خود قرار دهید.
 • از عدم اتصال دو شاخه دستگاه به برق بعد از پایان کار اطمینان حاصل نمایید.
 • تیغه های دستگاه هر چند مدت باید تعویض شوند ، این تیغه ها به هیچ عنوان قابلیت تیز شدن مجدد را ندارند.
 • تیغه های آسیب دیده پروفیل بر را دور بیندازید زیرا موجب لغزش دستگاه شده و منجر به آسیب رسیدن به شما خواهد شد.
پروفیل بر

کاربرد دستگاه پروفیل بر چیست؟

دستگاه پروفیل بر در ابتدا صرفاً به عنوان یک ابزار برش، طراحی و تولید گردید و سعی شده بود در آن نواقص دستگاه های مشابه مانند (اره ی آتشی) را برطرف سازند. اما کاربرد و قابلیت هایی را که این دستگاه داشت و دارد، توجه صنعتگران، ساختمان سازان، آهنگران و … را به خود جلب کرد.

دستگاه پروفیل بر جزو ابزارآلاتی است که به وسیله ی آن عملیات برش بر روی فلزات انجام می پذیرد. بدنه ی پروفیل بر ها از یک بازوی متحرک، که بر روی آن موتور و دیسک برقی قرار می‌گیرد و یک گیره ی نگهدارنده تشکیل شده است. به خاطر سهولت در جابجایی، قدرت و همچنین امنیت ایجاد شده در این دستگاه، این ابزار کاربردهای وسیعی مخصوصاً در صنعت ساختمان سازی پیدا کرده است.

تیغه های برش در روی این ابزار، وظیفه ی برش قطعات کار را بر عهده دارند. که قطر آنها معمولاً به ۳۰۰ میلیمتر می رسد. در بعضی موارد که پروفیل های سخت را می خواهند برش دهند و کار برش آنها با فرزهای آهنگری بسیار سخت و دشوار است، باید حتماً از دستگاه پروفیل بر برای این منظور استفاده کنند. چون اره ی پروفیل بر عملیات برش سخت ترین پروفیل ها را به راحتی می تواند انجام دهد و این کار را در کمترین زمان ممکن به انجام می رساند.

نتیجه گیری

دستگاه پروفیل بر قابلیت های متفاوتی دارد که از جمله آنها می‌توان به قابلیت فارسی بر کردن قطعات فلزی با آن اشاره کرد. که این قطعات فلزی به صورت ۴۵ درجه به چپ و راست برش داده می شوند. از قابلیت های دیگر دستگاه می توان به مجهز بودن به قفل ایمنی سوئیچ را نام برد.

لینک های دسترسی سریع به بخش های مختلف سایت فولاد ۲۴

×