پانچ و سوراخکاری

<p>هر فرایند در صنعت از اهمیت و کاربرد خاصی برخوردار است. یکی از این فرایند ها، فرایند پانچ و سوراخکاری ورق های فلزی است که استفاده از محصولات این صنعت در زندگی روزمره ما تاثیر گذاشته است. با ما همراه باشید تا با پانچ و سوراخکاری و انواع آن آشنا شوید.</p>

پانچ و سوراخکاری

پانچ ورق چیست؟

پانچ و سوراخکاری یعنی ایجاد حفره ها و برجستگی هایی بر روی اجسام مختلف از جنس هایی مانند کاغذ، چوب، فلز و ... که این توصیف فقط یک تعریف کلی از پانچ خواهد بود. از انواع ابزارآلاتی که برای پانچ استفاده می شود می توان پانچ هیدرولیک ورق را نام برد. به عملیات پانچ ورق، سوراخکاری ورق نیز گفته می شود.

پانچینگ یک فرایند شکل‌دهی فلزات است که در آن با استفاده از یک پرس پانـچ، به ابزاری به نام پانـچ نیرو اعمال می گردد تا وارد قطعه موردنظر شود و با برش قطعه، یک سوراخ در آن حفر نماید.

غالباً پانـچ پس از عبور از قطعه و سوراخ کردن آن، به یک حفره حدیده در زیر قطعه وارد می‌شود. طی عملیات پانچینگ، یک تکه قراضه فلزی که از محل سوراخ بریده می‌شود، به داخل حفره حدیده می‌افتد.

با توجه به جنس قطعه پانچ شده، ممکن است این قطعات بازیافت گردند، دوباره استعمال شوند و یا دور ریخته شده و دفع شوند.

پانچ ورق فلزی:

ورق های پانچ شده نوع خاصی از ورق های فلزی می باشند که با بکار گیری دستگاه های متنوع سوراخ هایی در ابعاد و اندازه های مختلف بر روی آنها اعمال می شود. معمولا ورق های پانـچ شده از جنس فولادف آلومینیوم، برنج و مس هستند که با توجه به نیاز های مصرف کنندگان، اشکال مختلفی روی این ورق های ایجاد می گردد . از مهم ترین کاربردهای ورق پانچ شده می توان به ساخت حصار، ساخت دیواره های دستگیره راه پله ها، ساخت انواع صندلی ها، ساخت دیوارهای امنیتی و ... اشاره کرد.

دستگاه پانچ ورق:

با توجه به شکل سوراخ و نوع ورق فولادی از دستگاه های متنوعی برای پانچ و سوراخکاری استفاده می گردد که از انواع دستگاه پانچ فولادی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دستگاه پانچ ورق فلزی دستی
 • دستگاه پانچ ورق هیدرولیکی
 • دستگاه پانچ ورق با گیوتین ضربه ای
 • دستگاه پانچ ورق با استفاده از دستگاه cnc

طرح پانچ ورق:

به دلیل استفاده بیش از حد از ورق های مشبک و ورق های پانچ شده در صنعت دیزاین و دکوراسیون، این عمر موجب شده است که هرکسی سلیقه شخصی خود را در ایجاد طرح های مختلف دخیل کند، اما پرکاربردترین طرح های پانـچ شده، طرح های زیر هستند:

 • ورق پانچ مربع
 • ورق پانچ گرد
 • ورق پانچ لوزی
 • ورق پانچ مشبک
پانچ و سوراخکاری ورق فلزی

سوراخکاری چیست؟

عملیات گردتراشی در داخل سطوح جسم با هدف ایجاد سوراخ هایی با طول و قطر معین را سوراخکاری می نامند.

در فرایند سوراخکاری، سطوحی را که می خواهند سوراخ شود را در ابتدا آماده می کنند.

ماشین مته:

ماشین های مته سه دسته اند:

دستی

رومیزی

ستونی

در نوع دستی، حرکت و دوران هم با نیرو برق و هم با نیرو دست فرد منتقل می شود. از الکتروموتور برای دوران محور اصلی دستگاه در نوع ستونی و رومیزی آن استفاده می شود.

پانچ ورق فلزی

از دریل برای ایجاد سوراخ هایی گرد و منظم استفاده می شود.

ماشین مته مفوم وسیعی است و انواع ماشین آلات و ابزار های سوراخکاری را در بر می گیرد. فعالیت های متعدد دیگر نیز به جز سوراخکارى با ماشین هاى مته صورت می گیرد که بعضى از آن ها سنگ زنى، خزینه زنى، برقوزنى، صیقل کارى و قلاویزکارى نام دارند.

خزینه کاری(fluxing )

خزینه کاری یعنی براده برداری از قسمت فوقانی محل سوراخکاری شده با استفاده از مته خزینه جهت ایجاد شکل مناسب برای قرارگیری گل پیچ.

برقوکاری(Drying)

از برقو زنی برای دقیق تر کردن و پرداخت بدنه سوراخ ایجاد شده، استفاده می گردد.

براى این منظور باید سوراخ را به اندازه ی ۴/۰ میلى متر کوچک تر از قطر اصلى سوراخکارى کرد و آنگاه با برقو به اندازه ی مورد نظر رسانید.

به منظور ورود راحت تر برقو به داخل سوراخ، برقوها را با شیب مخروطی ملایمی می سازند.

براى آن که دقت دلخواه در سر سوراخ به دست آید پس از برقو زدن کامل بدنه سوراخ باید عملیات برقوزنى را تا هنگامى که انتهاى برقو به اندازه ی ۴۰ میلى متر از انتهای سوراخ خارج شود ادامه داد.برقو اگر در خلاف جهت تیغه به دوران در آید، ممکن است لب پر شود، بشکند یا حتی خم شود.

پانچ ورق فلزی

انواع برقو

برقو ها از نظر کاربرد به دو گروه دستی و ماشینی تقسیم می شوند. در برقو های دستی، با انطباق سوراخ مورد نظر بر برقو ثابت، برقوزنی آن صورت می گیرد.

در برقو زنی ماشینی، برقو ها هم از نوع ثابت و هم از نوع متغیر اند. میزان قطر این برقوها متناسب با دقت و تولرانس سوراخ قابل تنظیم است. برقو ها را از فولاد تندبر می سازند.برقو ها شیار های مستقیم یا مارپیچ دارند.

در برقو متحرک به این دلیل که درگیری برقو با قطعه در زاویه ای مارپیچ صورت می گیرد، به دستگاه کمتر فشار می آید و به میزان هر مقدار درگیری ابزار با کار، بار برداشته می شود. از مزایا برقو مارپیچی می توان به برقو برداری بهتر و ملایم تر اشاره کرد، همچنین برقو های مارپیچی کمتر قلاب می کنند.

اندازه برقوهاى ثابت دقیق و استاندارد است. برقوهاى تنظیم پذیر را باید با دقت زیاد به کاربرد و قبل از برقوکارى به وسیله ی میکرومتر قطر تیغه ها را کنترل کرد.

برای تقسیم بندی بهتر برقوها، به موارد زیر توجه فرمایید:

 • برقوی قابل تنظیم
 • برقوی استوان های شیار مستقیم
 • برقوی استوان های شیار مارپیچ
 • برقوی مخروطی

مته:

این ابزار با حرکت دورانی خود و اعمال نیرو به نقطه ای معین، سطوح مختلف را سوراخکاری می کند.

با توجه به جنس قطعات، زاویه مارپیچ مته در سه تیپ W-N-H تعیین می شود.

تیپ W دارای زاویه ی مارپیچ ۳۵ تا ۴۵ درجه و برای مواد نرم بکار می رود، مانند آلومینیم و مس.

تیپ N دارای زاویه ی مارپیچ ۱۶ تا ۳۰ درجه و برای سوراخکاری مواد سخت و فولاد ریخته بکار می رود.

تیپ H دارای زاویه ی مارپیچ ۱۰ تا ۱۳ درجه و برای سوراخکاری لاستیک سخت، برنج، برنز بکار می رود.

جنس مته:

مته ها از نظر جنس سه دسته اند:

 • ۱- مته WS این نوع مته دمای ۲۰۰ درجه ی سانتی گراد را در هنگام براده برداری تحمل می کند.
 • ۲- مته SS یا HSS این نوع مته دمای ۶۰۰ درجه ی سانتی گراد را در هنگام براده برداری تحمل می کند.
 • ۳- مته HM این نوع مته دمای ۹۰۰ درجه ی سانتی گراد را در هنگام براده برداری تحمل می کند.

مته ی نوک الماسه بیشتر برای سوراخکاری بتن صورت می گیرد.

منبع: گروه تأمین محتوای فولاد 24

×