ورق اکسین و تفاوت آن با ورق فولادی

<p>ورق اکسین &nbsp;به ورق سیاه تولیدی کارخانه فولاد اکسین خوزستان گفته می شود که در&nbsp;دو کیفیت ST37 و ST52 تولید و در سایزهای مختلف به بازار عرضه می گردد. در ادامه این مقاله &nbsp;به معرفی این کارخانه، تولید و مشخصات آن خواهیم پرداخت.<br /> &nbsp;</p>

ورق اکسین و تفاوت آن با ورق فولادی

تاریخچه فولاد اکسین خوزستان:

در این مقاله به تفاوت ورق اکسین با سایر ورق های فولادی می پردازیم. شرکت فولاد اکسین خوزستان در سال 1384 با هدف تکمیل حلقه گمشده زنجیره تأمین صنایع نیازمند به ورق های عریض فولادی و عملیات حرارتی همچون نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع دریایی و ماشین سازی و رفع نیاز محصولات استراتژیک صنعت کشور به ثبت رسید.

اکسین خوزستان در سال ۱۳۸۸ با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا، تولید انبوه خود را آغاز و امروزه با تولید محصولات خاص در زمینه ابعاد (ورق عریض) و خواص مورد نظر مشتریان، در مسیر رشد و تعالی قدم بر می دارد.

تفاوت ورق اکسین اهواز با سایر محصولات:

تاکنون در هنگام خرید و فروش ورق سیاه متوجه شده اید که مشتریان درخواست چه ورق سیاهی دارند ورق فولاد مبارکه،کاویان،  گیلان و یا ورق اکسین . همانطور که می دانیم این ورق ها هر کدام دارای کاربرد منحصر به فردی در صنعت می باشند که مشتری مطابق با آن استفاده، خرید می نمایند.

بهتر است بدانیم برخی از کارخانجات تولید ورق سیاه در ایران از صفر تا صد محصول را خودشان تولید می کنند. یعنی اسلب را تولید سپس نورد و به ورق تبدیل می نمایند. تنها کارخانه ای که هم اسلب تولید می کند و هم آن را به ورق تبدیل می کند کارخانه فولاد مبارکه می باشد. قابل ذکر است کارخانه های فولاد هرمزگان و فولاد خوزستان تولیدکنندگان اسلب می باشند و به ورق تبدیل نمی کنند و کارخانه های دیگری نیز مشغول به فعالیت هستند که اسلب را خریداری کرده و نورد می کنند و محصول نهایی آن ها ورق می باشد.

بنابراین فولاد مبارکه تنها کارخانه ای است که از صفر تا صد کار را انجام می دهد. کارخانه فولاد مبارکه ورق سیاه را از ضخامت ۱٫۲ تا ۱۶ میلی متر تولید می کند ولی آن چیزی که مرسوم است و تولید همیشگی این کارخانه بوده و عمده سفارشات برای آن می باشد، از ضخامت ۲ تا ۱۵ میلیمتر می باشد. محصولات فولاد مبارکه در سایزهای ۲، ۲٫۵، ۳ ، ۴ و ۵ که در اصطلاح بورس ورق HB یا همان ورق های نازک اطلاق می شود و سایزهای ۶، ۸ ، ۱۰ و ۱۲ و ۱۵ که در بورس به نام HC یا ورق های ضخیم نامیده می شوند، موجود می باشند.

ورق اکسین

حال در HB ، عرض های ۱، ۱٫۲۵ و ۱٫۵ موجود است. لازم به ذکر است ورق عرض ۱٫۵ تنها برای ضخامت های ۳، ۴ و ۵ موجود می باشند. در ضخامت های بالا (HC) عرض ۱٫۵ مرسوم است. در مورد طول این ورق ها نیز، کارخانه ها حتی کارخانه فولاد مبارکه با توجه به سفارش مشتری، طول مورد نظر را تولید می کنند ولی آنچه سفارش بیشتری دارد ورق ۱٫۵ به صورت رول و یا ۱٫۵ به صورت شیت فابریک می باشد. طول شیت فابریک عموما ۶ متر و یا ۱۲ متر است. بنابراین ورق مرسوم تولید فولاد مبارکه تا ضخامت ۱۵ میلی متر و یا ۱۶ براساس سفارش مشتری می باشد. حال اگر خریدار ورق با ضخامتهای بیشتر از 15 باشیم بعنوان مثال ورقی با ضخامت ۲۰ میلی متر با عرض 2 و یا 1.5 از چه کارخانه ای باید خریداری کنیم؟

باید بدانید ورق های ضخیم با عرض ۱٫۵ فقط در کارخانه کاویان که نوردکار است تولید می گردد. ورق های این کارخانه در عرض های ۱٫۲۵ و ۱٫۵ و از ضخامت ۸ میلی متر به بالا می باشد. شرکت مشابه کاویان، کارخانه اکسین اهواز می باشد. تفاوت کارخانه  ورق اکسین خوزستان با کارخانه کاویان در این است که ورق های تولیدی خود را عموماً در عرض ۲ متر تولید می کند و امکان تولید تا عرض ۴٫۵ متر نیز وجود دارد و بطور معمول ورق هایی با عرض ۲ متر تولید می کند. تولید طول های متفاوت براساس سفارش مشتری می باشد. ورق های تولیدی این کارخانه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. خط نورد آن دنیلی ایتالیا بوده و نورد را از دو جهت ورق انجام می دهد. از مزیت های دیگر این کارخانه این است که ورق های تولیدی این کارخانه دارای محدودیت نمی باشد و طبق سفارش مشتری در ابعاد مختلفی تولید می گردد.

کاربرد ورق اکسین:

 • استفاده در صنعت لوله سازی
 • استفاده در صنعت کشتی سازی
 • استفاده در صنعت ساختمان شامل ورق های معمولی، نرمالیزده شده و ورق های با نورد ترمومکانیکال
 • ورق های ۳۴CrMo4 مورد استفاده در مخزن های CNG در صنعت اتومبیل سازی
 • محصولات مورد استفاده در مخازن تحت فشار نفت، پتروشیمی و گاز
 • محصولات استحکام بالا برای کاربردهایی با تحمل وزن بالا

تفاوت ورق st37 و st52 اکسین اهواز

به طور کلی علامت st برای فولادهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. پس از این حروف، عددی به کار می رود که چنانچه این عدد را در ۹٫۸۱ ضرب نماییم میزان حداقل استحکام کشش فولاد بر حسب نیوتن بر میلی متر مربع به دست می آید. پس از عدد ذکر شده عددی مربوط به استحکام به صورت خط تیره قرار می گیرد ، عدد ذکر شده نشان دهنده درجه کیفیت فولاد مورد استفاده در ورق مصرفی است.

 • درجه ۱: جهت کارهای معمولی که نام برده نمی شود.
 • درجه ۲ : برای کارهای مهم
 • درجه ۳: فولادی که آرام ریخته گری شده و دارای درجه خلوص بالا و خواص جوشکاری خوب است.

ورق ST37

ورق st37 به عنوان فولاد نرمه شناخته می شود.که کاربرد اصلی آن در ساختمان سازی و ساخت پروفیل های ساختمانی می باشد. این دسته از محصولات با توجه به درصد کربن پایین آن، دارای استحکام متوسطی می باشد.

ورق ST52

ورق st52 نیز از دسته ورق هایی می باشند که دارای استحکام بالایی می باشد و وجود عناصری همچون سیلیسیم و منگنز نیز سبب استحکام بالا و ویژگی های منحصر به فرد این محصول می شود.

اما ورق های st37 بدلیل جوش پذیری و خواص مکانیکی مناسب آن در صنعت استفاده بیشتری می گردد، ولی از نظر قیمت در دونوع st37 و st52 تفاوت چندانی وجود ندارد این در حالی است که استفاده از ST52 به جای ST37 موجب کاهش وزن فولاد مصرفی در ساختمان می گردد.

استاندارهای فولاد خوزستان:

 • استاندارد مدیریت کیفیت ISO 9001:2008،
 • استاندارد مدیریت زیست محیطی ISO 14001: 2004،
 • استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای OHSAS 18001:2007،
 • استاندارد مدیریت کیفیت-رضایتمندی مشتری- راهنمایی هایی جهت اصول رفتاری سازمان ISO 10001:2007،
 • استاندارد مدیریت کیفیت-رضایتمندی مشتری- راهنماییهایی برای رسیدگی به شکایات در سازمان ها ISO 10002:2014،
 • گواهینامه انطباق محصول با الزامات ایمنی و سلامتی اتحادیه اروپا CE،
 • گواهینامه تایید فرآیند ساخت از موسسه رده بندی ایرانیان ICS.
 •  دستگاه تست غیر مخرب آلتراسونیک
ورق اکسین

خلاصه ای از روند تولید ورق اکسین خوزستان

 مواد اولیه ی تولید ورق با کامیون یا واگن های قطار وارد قسمت ناحیه اسلب یارد می گردد. مساحت ناحیه ی اسلب یارد ۷۶۵۰ متر مربع می باشد.

این ناحیه توسط ۳ جرثقیل سقفی مگنتی تجهیز شده اند. که به منظور انتقال اسلب ها مورد استفاده قرار می گیرند. ظرفیت در نظر گرفته شده برای هر یکی از این جرثقیل ها ۸۰ تن می باشد.

ناحیه ی بعدی قرار گرفته شده در این بخش کوره های پیشگرم می باشد.( به طول ۳۴٫۷ متر، عرض ۱۰ متر و ارتفاع ۴٫۵ متر)

اسلبها توسط جرثقیل هایی که در مرحله ی قبل توضیح داده شد بر روی اسلب یارد قرار می گیرند و به صورت اتوماتیک بر روی میز غلتکی حرکت می نمایند و بعد از شارژ وارد کوره پیشگرم می شوند.

کوره های پیش گام خود از ۴ ناحیه تشکیل شده اند:

ناحیه رکوپراتیو

 ناحیه پیش گرمایش

ناحیه گرمایش

 ناحیه هم دم سازی

پس از تخلیه اسلب از کوره لایه ای، پوسته ی اکسیدی روز آن شکل گرفته است که بدین منظور در این مرحله دستگاه پوسته ساز قرار گرفته است.

این مرحله بدین صورت است که آب با فشار ۲۲۵ بار بر روی اسلب ( شمش فولادی) پاشیده می شود تا لایه ی اکسیدی ایجاد شده بر سطح اسلب برداشته شود.

 بعد از عملیات پوسته زدایی وارد مرحله قفسه نوردی می شویم.

قفسه نوردی ۴ غلتک دارد که شامل ۲ غلتک کاری و ۲ غلتک پشتیبان می باشد.

دستگاه هایی که در این مرحله به منظور بررسی برخی از موارد قرار گرفته اند:

• سیستم HAGC

این سیستم به صورت اتوماتیک بین غلتکهای کاری حرکت می نماید و دقت ابعادی به منظور کنترل ضخامت را به بالاترین حد ممکن افزایش می دهد.

• دستگاه X Ray

این دستگاه به صورت آنلاین کار می نماید بدین صورت که ضخامت ورق ره به صورت مداوم می گیرد و گزارش آن را به منظور تنظیم HAGC و کنترل ضخامت در پاس بعدی نورد ارسال می نماید.

• دستگاه اشعه گاما

ضخامت را در سه نقطه به صورت پروفایل عرضی اندازه گیری می نماید و گزارش آن را به سطح ۲ به منظور کنترل و تصحیح فرآیند نورد ارسال می نماید.

• تجهیز خنک کننده

این سیستم دمای ورق را تا دمای مد نظر کاهش می دهد.

• موج گیر

این دستگاه وظیفه ی صاف کردن ورق گرم از موج های حاصل از نورد می باشد.

غلتک های موجود در این قسمت ۹ عدد می باشد که ۴ عدد از آن در کاست بالا و ۵ عدد دیگر در کاست پایینی قرار گرفته است.

وظیفه ی این دستگاه آشکارسازی عیوب داخلی مانند ترک ها، حفره ها و … به عبارتی کل حجم ورق می باشد.

• تجهیز لبه زن

با توجه به نتایج حاصله از دستگاه تست آلتراسونیک لبه های ورق به اندازه مورد نظر برش داده می شود تا عرض ورق ها به اندازه ی مورد نیاز برسد.

• برش طولی

وظیفه ی این تجهیز برش ورق در طول می باشد برای مثال ورقی با عرض ۴ متر را به دو ورق با عرض های ۲ متر تبدیل می نماید.

• قیچی تقسیم کننده

در این قسمت ضمن بریده شدن سر و ته ورق مادر، ورق به طول های مد نظر مشتری برش داده می شود.

• پایلر

در قسمت انتهایی خط تولید ۲ دستگاه پایلر به منظور انتقال ورق از روی میز غلطکی قرار گرفته است.

• دستگاه دسته بندی و برچسب زنی

بر روی میز خروجی، ورق ها با ابعاد یکسان توسط دستگاه پایلر به تعداد مشخصی روی هم قرار می گیرندو به سمت ماشین بسته بندی و برچسب زنی حرکت می نمایند.

منبع: گروه تأمین محتوای فولاد24

×