مشخصات شمش فولادی برای تولید میلگرد چیست؟

<p>شمش ها یکی از مقاطع مهم فولادی به شمار می آیند که برای روند تولید دیگر محصولات استفاده می شوند. میلگرد به عنوان محصول کلیدی در صنعت و ساختمان سازی از گرید های مختلف شمش تولید می شود. در این مقاله به توضیح شمش های فولادی برای تولید میلگرد می پردازیم.</p>

مشخصات شمش فولادی برای تولید میلگرد چیست؟

برای اینکه بدانیم میلگرد چگونه تولید می شود باید اطلاعاتی در مورد شمش فولادی داشته باشیم.ما در اینجا به توضیح این مطالب می پردازیم:

  • شمش و انواع شمش
  • روش تولید شمش
  • گرید های شمش فولادی
  • شمش فولادی تولید میلگرد

زنجیره تولیدات فولادی شامل چهار مرحله می باشد. مرحله اول مواد خام است که به کنسانتره، گندله آهن، آهن اسفنجی و... تبدیل شده و برای مرحله دوم که تولید شمش می باشد مورد استفاده قرار می گیرد. در مرحله سوم شمش های تولیدی به محصولات نهایی همانند میلگرد تبدیل می شوند. در این مرحله محصولات در بازار عرضه می شوند.

شمش فولادی چیست؟

شمش مهم ترین کالای زنجیره فولاد و جز تولیدات نورد میانی به حساب می آید. این محصول جهت تولید کالای نهایی از قبیل میلگرد، تیرآهن، مفتول وغیره استفاده می شود. شمش ها از نظر ساختار شیمیایی و فیزیکی متفاوت هستند و انواع مختلفی دارند.

انواع شمش:

1-شمش: شمش ها به صورت ذوزنقه ای شکل تولید می شوند. سایز آن ها 2 متر می باشد که این امر باعث حمل و نقل آسان این محصول شده است.

2- بیلت: بیلت یا شمشال به طور مستقیم از تولید به مصرف جهت تولید موادی مثل میلگرد و سیم استفاده می شود. بیلت طول بیشتری نسبت به شمش دارد و به شکل دایره یا مربع با عرض کمتر از 15 سانتی متر و و سطح مقطع کوچک تر از 230 سانتی متر مربع می باشد.

3- بلوم: بلوم یا شمشه شباهت بسیاری به بیلت دارد. اگر سطح مقطع بیلت از 230 و عرض آن از 15 بیش تر باشد به آن بلوم می گویند. در واقع شمش بلوم شمشی است که از کنار اسلب بریده می شود. بلوم برای ساخت ریل، قوطی و تیرآهن استفاده می شود.

4- اسلب: اسلب شکل ظاهری متفاوتی دارد، مستطیل شکل است. دارای ضخامت 230 میلی متر و عرض 25/1 متر و طول 12 متر می باشد. اسلب یا تختال برای ساخت ورق فولادی استفاده می شود. میزان کربن موجود در شمش تعیین کننده میزان نرمی و کشش آن می باشد و گریدهای مختلف شمش فولادی را به وجود می آورد.

شمش فولادی

روش تولید شمش فولادی

1-روش کوره بلند BF:

بیش از 90 درصد از سنگ آهن به روش سنتی کوره بلند ذوب می شود. سنگ آهن پیش از پخت و کلوخه سازی به همراه آهک و کک داخل کوره بلند ریخته می شود. آهن در کانورتر به فولاد مذاب تبدیل می شود و ناخالصی های آن مانند کربن به وسیله اکسیژن از آن جدا می شود. فولاد مذاب به پاتیل حمل منتقل و به واحد ریخته گری انتقال داده می شود. در واحد ریخته گری مواد داخل قالب های شمش ریخته و بر روی غلطکی قرار داده می شود و با پاشیدن آب به خنک کردن آن اقدام می نمایند. پس از خنک شدن، شمش فولاد را به دلخواه برش می دهند.

 

2- کوره های قوس الکتریکی(EAF) و کوره القایی(IMF):

آهن قراضه با سبد مخصوص به کوره منتقل می شود. بعد از آن آهن اسفنجی همراه با سرباره مانند آهک، کک و بنتونیت از بالا به کوره وارد می شود. پس از آن اقدام به نمونه گیری، دمیدن اکسیژن، همگن سازی و آنالیز کرده تا مواد داخل کوره به فولاد مذاب تبدیل شود. مخلوط مذاب توسط پاتیل حمل به بخش ریخته گری برده می شود و درون ظروف تاندیش ریخته می شود و درون قالب مسی گذاشته می شود. ظرف را روی غلطک می گذارند و با پاشیدن آب آن را خنک می کنند و شمش منجمد شده را در ابعاد خاص برش می دهند.

 

شمش فولادی

ظرفیت کوره القایی از یک کیلو تا 20 تن متغیر است ولی در این روش امکان تصفیه مذاب وجود ندارد و شمش تولیدی از نظر آنالیز دارای پراکندگی زیادی است. اما در کوره قوس امکان آنالیز وجود دارد و عناصر مضر مانند گوگرد و فسفر در آن کمتر می باشد. همچنین در کوره قوس می توان شمش کم کربن تولید کرد.

گریدهای شمش فولادی

شمش فولادی بنا به میزان کربن موجود در آن دارای گرید 3SP و 5SP می باشد که هرکدام ویژگی خاص خود را دارد. شمش 3SP انعطاف پذیر است و در صنایعی که نیاز به خمش، کشش و انعطاف بیشتری می باشد استفاده می شود قیمت گران تری دارد.

شمش5SPدارای انعطاف کمتری می باشد و در مواقعی که سازه تحت معرض نیرو و فشار نیست استفاده می شود. قیمت این گرد ارزان تر می باشد.

 

شمش فولادی و تولید میلگرد:

در تولید میلگرد مهم ترین اصل میزان کربن موجود در شمش و آنالیز آن است. برای میلگرد با سایزهای پایین به خاطر نیاز به کشش و نرمی بیشتر باید از شمش کم کربن استفاده شود. برای میلگرد سایز 14 تا 40 از شمش با کربن 30 تا 35 استفاده می شود.

شمش های 100، 120، 125، 130، 150 و 160 جز بیلت ها محسوب می شوند و شمش های 180*180، 200*200، 250*250 را بلوم می نامند که بیشتر برای تولید میلگرد صنعتی استفاده می شوند.

شمش های 125 و 130 و 150 برای تولید میلگرد فرقی ندارند و بعضی کارخانه ها با توجه به خط نورد خود از شمش 150 و برخی از 125 و برخی از هر دو استفاده می کنند. ممکن است برای میگردهای ریز از شمش 120 و130 و برای میلگرد درشت از شمش 150 استفاده نمایند. بعضی خط ها طوری طراحی شده که امکان تولید میلگرد ریز با شمش 150 را هم دارند مانند سایز8 و 10 و یا حتی کلاف.

بطور کل شمش ها برای تولید محصولات نهایی کاربرد فراوان دارند. برای تولید شمش به مواد اولیه آهن اسفنجی و سنگ آهن نیاز است. کمبود ماده خام در کشور ودر نتیجه کاهش شمش باعث بالا رفتن قیمت محصولات نهایی می شود.

منبع: گروه تأمین محتوای فولاد24

×