عایق صوتی چیست؟

<p>در جوامع امروزی به دلیل دغدغه های فکری و گسترش شهرنشینی، آلودگی صوتی به مشکل عمده مردم تبدیل شده است. برای جلوگیری از این مشکل از عایق صوتی استفاده می شود. در ادامه به توضیح صدا و عایق های صوتی می پردازیم.</p>

عایق صوتی چیست؟

عایق صوتی چیست؟ امروزه عایق کاری صوتی، نه تنها در در بخش های صنعتی، بلکه در بخش های اداری و مسکونی نیز کاربرد دارد به طوری که در کشورهای پیشرفته یکی از معیارهای ارزش گذاری ملک، علاوه بر عایق حرارتی عایق کاری صوتی می باشد. در کشور ما به دلیل کاهش هزینه ها از این امر مهم کمتر استفاده می شود که باعث سلب آرامش از هموطنان عزیزمان شده است. در نتیجه ما تصمیم گرفتیم در این مقاله به توضیح موارد ذیل بپردازیم:

 • عایق صوتی چیست؟
 • فواید استفاده از عایق صوتی چیست؟
 • روش‌های ساده عایق کاری صوتی
 • انواع عایق های صدا
 • انواع فوم های صداگیر

در علم فیزیک، صدا عبارت است از ارتعاش یک فضای گازی، مایع یا جامد ارتجاعی. صدا نوعی انرژی مکانیکی محسوب می شود و وقتی ذرات به دور مرکز تعادل خود نوسان کنند ایجاد می شود.

به طور معمول دو نوع مکانیزم انتقال صوت وجود دارد. هوابرد و ضربه یا سازه برد. در مکانیزم هوابرد، آلودگی صوتی به طور مستقیم از طریق هوا از منبع صوتی منتقل می شود مانند تجهیزات مکانیکی، سرو صدای خودروهای درون خیابان و صدای سینمای خانگی...

در مکانیزم ضربه آلودگی صوتی از درون خود اجزا منتقل می شود مانند بستن درب و صدای قدم زدن افراد واحدهای بالا. برای انجام عایق کاری باید همه مکانیزم های انتقال صوت مد نظر قرار بگیرد و همه اجزای ساختمان مثل درب و پنجره، دیوار مشترک و سقف و... عایق شوند.

عایق صوتی

عایق صوتی چیست؟

امروزه صدا مشکلات زیادی برای بشر ایجاد کرده، بزرگ ترین منبع آلودگی صوتی، ترافیک شهری و هوایی است به طوری که ۸۰% کل آلودگی صوتی مربوط به این معضل است. صداهای بسیار بلند و ناگهانی می توانند باعث اعمال شوک های شدید به شخص شده و بسته شدن کامل عروق را به همراه داشته باشند و بسته شدن عروق سکته قلبی را در پی خواهد داشت.

هر وسیله ای برای کاهش فشار صوتی، با توجه به صدای منبع و گیرنده را عایق صوتی می نامند. عایق صوتی می تواند از امواج ناخواسته غیرمستقیم که باعث پژواک صدا می شود و انتقال امواج ناخواسته مستقیم از منبع، جلوگیری کند. انواع عایق ساختمانی پوششی از متریال های مختلف است که بر روی سقف، کف و دیوارها اجرا می شود و باعث جذب و یا کنترل صدای محیطی، به داخل ساختمان می شود.

فواید استفاده از عایق صوتی

 • بهبود صدا در یک اتاق (اتاق بدون پژواک)
 • کاهش نشت صدا به اتاق مجاور یا خارج از منزل
 • آکوستیک آرام بخش
 • کاهش سر و صدا
 • کنترل سر و صدا
 • محدود کردن سر و صدای ناخواسته
عایق صوتی

روش‌های ساده عایق کاری صوتی:

 1. بستن منافذ ورود و خروج هوا. هر منفذی که هوا بتواند از آن عبور کند، صدا را هم می‌تواند انتقال دهد. کلیه منافذ موجود در سقف ها و دیوارها نظیر اطراف جعبه تقسیم برق، کانال‌ها و داکتها، سیم‌ها و هر بخشی را که شیئی از داخل دیوار یا سقف عبور می‌کند با بتونه یا فوم پلی اورتان می توان درزگیری کرد.
 2. جلوگیری از ایجاد "کانالهای عبور صدا " در دیوارها. هنگام ساخت بناهای جدید، کلیدهای برق و دریچه‌های هوا را در داخل دیوار مشترک دو فضا، نباید پشت به پشت هم قرار داد.
 3. اجتناب از استفاده از مصالح سخت. اینگونه مصالح، اصوات را به آسانی از یک مکان به مکان دیگر انتقال می‌دهند.
 4. استفاده از یک لایه انعطاف پذیر نظیر فوم منبسط شونده، جهت جدا نمودن لوله‌ها از غلاف ها یا سوراخ هایی که از آن عبور می‌کنند.
 5. استفاده از عایق صوتی در دیوارهای ساختمان‌های جدید جهت جلوگیری از انتقال صدا بین اتاقهای مجاور به منظور جلوگیری از انتقال صدای نامطلوب جریان سریع آب به هنگام تخلیه فلاش تانک توالت، لوله‌های پلاستیکی تخلیه آب را می توان عایق بندی کرد.
 6. استفاده از وسایل خانگی آرام تر، حتی اگر گران تر از موارد مشابه پر صدا باشند.
 7. جدا نمودن تجهیزات صدادار از محل های استراحت. استفاده از اتاقهای مجزای مجهز به عایق‌های صوتی می‌تواند ایده خوبی در طراحی منزل باشد. بکارگیری درهای مجهز به عایق بین کلیه فضاها، به مقدار قابل ملاحظه‌ای از انتقال صدا در خانه جلوگیری می‌کند.
 8. استفاده از مصالح جاذب صدا و الیاف‌ها در کف ها، دیوارها و سقف ها. عایق های صوتی به مانند موکت می‌توانند از عبور صدا جلوگیری نمایند. حتی الامکان از بکارگیری کفپوش های سخت، مانند سرامیک، بتن و چوب باید خودداری شود.

انواع عایق های صدا

انواع عایق ساختمانی صوتی از نظر جنس عبارت است از:

 1. عایق صوتی کامپوزیت فایبرگلاس و مواد معدنی: این عایق صوتی به صورت رولی از مجموع خورده الیاف شیشه، سنگ و پنبه ساخته می شود و در چارچوب های چوبی نصب شده به دیوار قرار می گیرد. شبکه ای از چوب و یا آلومینیوم بر روی عایق صوتی پشم سنگ اجرا می شود تا مانع از جابه جایی آن و ایجاد نفوذ بعد از نصب گردد.
 2. عایق صوتی پانل گچی: برای دیوار و سقف استفاده می شود تاثیر به سزایی در جذب سر و صدا و کاهش نویز دارد. استفاده از تعداد لایه های بیشتر گچ حتی با باریک تر کردن بلوک های دیوار باعث بهبود عملکرد آکوستیک جداره ها می شود. پانل گچی به عنوان عایق صوتی دیوار روکار استفاده می شود و تنها با پوششی مانند رنگ برای فضای داخلی قابل استفاده است.
 3. عایق صوتی پانل آکوستیک: به منظور جذب امواج صوتی و کاهش انعکاس صدا در فضا استفاده می شود، از مواد معدنی مانند پشم سنگ و هسته های گچی و پوششی دکوراتیو مانند پی وی سی و یا پارچه تشکیل می شود. سقف های کاذب که از سقف اصلی آویزان هستند باعث کاهش انعکاس صدا تا ۹۵ درصد می شود.
 4. عایق صوتی ویسکوالاستیک: ماده ویسکوالاستیک باعث تبدیل انرژی مکانیکی ناشی از ارتعاش های صوتی به گرما می شود. با استفاده از این لایه می توان میزان انتقال صدا را از کف، دیوار، لایه های صلبی مانند چوب و یا دیوارهای گچی و سیمانی کنترل کرد.
عایق صوتی

انواع فوم های صداگیر:

-عایق صدا با ساختار شانه تخم مرغی شش وجهی که بر روی دیوار، سقف، اتاقک و باکس ها نصب می شود. قدرت جذب این عایق از همه موارد بیشتر است. دلیل این موضوع را می توان به سلول های بسته و ساختار شش وجهی آن نسبت داد. این ساختارها برای جذب انواع صدا ها با فرکانس بالا به خوبی عمل کرده و یک سد محکم در برابر آنها ایجاد می کند.

فوم های تخم مرغی به طور گسترده در عایق سازی درب استودیوها، سینماها، سالن ها و… مورد استفاده قرار می گیرند. وزن عایق های تخم مرغی بسیار پایین است و این موضوع یک مزیت در نصب آن محسوب می شود. به همین دلیل حمل و نقل و نصب آن به سهولت و سادگی انجام می شود. یکی دیگر از نقاط قوت این فوم ها، لایه چسبی زیرین آن است. به لطف لایه چسبی موجود، نصب آن به هر سطحی اعم از گچ، سیمان و… بسیار سریع و آسان صورت می گیرد. این عایق دارای ظاهری زیبا و قیمت مناسب می باشد.

عایق صوتی به صورت لوله ای که برای لوله های آب و فاضلاب و... کاربرد دارد. این عایق صدای عبور سیالات و مواد از لوله ها را می گیرد آرامش بیشتری برای افراد فراهم می کند. همچنین برای همه لوله ها قابل استفاده است.

عایق صوت با ساختار دو رو صاف در دیوارهای مشترک، کف، سقف و... به کار می رود. عایق های صوتی STI با آخرین فناوری روز دنیا جهت عایق کاری صوتی دیوارهای مشترک، کف و سقف آپارتمان ها و منازل مسکونی استفاده می گردد. عایق های صوتی STI در کاهش صداهای انتقالی در محیط های صنعتی و ساختمانی برای دیوار های مشترک، سقف، کف و... نقش بسزایی را ایفا می کنند.

پنل های صوتی پلی یورتان جهت استفاده یرای تیغه دیوارها و سطوح مشترک. فوم سرد پلی یورتان علاوه بر خواص مطلوب عایق های صوتی و حرارتی، به راحتی به شکل قالب در می آید، در دمای محیط واکنش می دهد، زمان قالب گیری کمی نیاز دارد برای همین امر در صنایع گاز و پتروشیمی، صنایع خودروسازی، صنایع برودتی، صنایع کفش، صنایع مبل و صندلی و… کاربرد فراوان پیدا کرده است.

عایق صداگیر pu برای سقف و کف و دیوارها

فوم صوتی سفید رنگ از جنس پلی اتیلن که در دیوار و سقف و کف سازه ها به کار می رود. از جمله ساده ترین و ارزانترین فرآورده ها و تولیدات نفتی و پلیمری می توان به فوم پلی اتیلن اشاره کرد که آن را با علامت pe نشان می دهند. فوم های پلی اتیلن سبک و نرم بوده و قابلیت حمل و نصب آسان دارند فوم ها به صورت های پازلی و رولی، لوله ای و ورقه ای تولید و عرضه می شوند که در نوع پازلی به صورت تکه تکه بوده ولی در نوع رولی به طور یکنواخت و یک پارچه استفاده می شوند. به دلیل دوام زیاد و کیفیت خوب و مناسب نسبت به بقیه عایق ها رایج تر و کاربردی تر شده است.امیدواریم موارد فوق توانسته باشد بر دانسته های ما بیفزاید و با گسترش علم در این زمینه خانه های خود را به مکان هایی آرام برای زندگی بهتر تبدیل کنیم.

منبع: گروه تامین محتوای فولاد 24

×