چت

انواع لباس کار

<p>لباس کار یکی از مهمترین انواع تجهیزات ایمنی است که از تمام بدن در برابر خطرات احتمالی حین کار محافظت می کند. همانطور که می دانید هر کار و حرفه ای برای خود خطراتی دارد و افرادی که در آن حرفه مشغول به کار هستند باید قبل از شروع به کار از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده کنند.</p>

انواع لباس کار

لباس کار یک پوشش ساده نیست بلکه نیاز هست به لباس کار به عنوان وسیله ای جهت حفظ و ایمنی اشخاص استفاده شود و کارکنان می بایست از لباس کاری استفاده کنند که متناسب با شرایط و نیازهای محیط باشد. به طور معمول لباس کار با پوشش سراسری که دارد دست ها، پاها و بدن را در مقابل شرایط گوناگون محیطی حفظ می کند.در ادامه به موارد زیر بیشتر اشاره خواهیم نمود:

  • خصوصیات و استانداردهای لباس  کار صنعتی چیست؟
  • همه چیز درباره لباس  کار صنعتی
  • لباس کار صنعتی باید از چه جنسی تولید شده باشد؟
  • علائم و آرم لباس کار استاندارد به چه صورت است؟
  • آشنایی با انواع لباس  کار ایمنی و بهداشتی در مشاغل مختلف

خصوصیات و استانداردهای لباس کار صنعتی

لباس کار یکی از مهم ترین تجهیزات ایمنی حفاظت فردی است که به شکلی طراحی می شود که علاوه بر محافظت افراد در برابر خطرات، امکاناتی نیز داشته باشد که افراد بتوانند ابزارآلات و تجهیزات مورد نیاز خود را همیشه به همراه داشته باشد.

بعضی کارکنان در محیط هایی قرار دارند که باید به طور مداوم آستین یونیفرم خود را بالا بزنند، برای سهولت در این کارباید لباس کاری که دارای آستین کوتاه می باشد برای این اشخاص دوخته شود و یا کارکنانی که در معرض گرد و غبار مشغول به کارهستند از لباس های لبه دار استفاده کنند زیرا گرد و خاک در لبه و چین لباس باقی می ماند.افرادی که با مواد خورنده و مضر در ارتباط هستند باید لباس  کاری انتخاب کنند که آب و گاز در آن نفوذ نمی کند.جنس لباس باید با موادی که با آن سروکار دارند دارای تناسب باشد.

لباس کار صنعتی

افرادی که با مواد اسیدی و رادیواکتیو در ارتباط هستند لباسشان باید به گونه ای طراحی شود که هیچ گونه راه نفوذی نداشته باشد و همراه با دستکش و کلاه مخصوص باشد. لباس کار باید در سایز مناسبی دوخته شود که نه گشاد و نه تنگ باشد به خصوص قیمت سر آستین بسیار مهم است و نباید در حین کار اختلال ایجاد شود.

نکته مهم اینکه کسانی که در حین کار لباسشان با مواد شیمیایی پرخطر و یا نفت تماس پیدا کرد باید بلافاصله لباس خود را شسته و یا آن را تعویض نمایند علاوه بر آن باید آن قسمتی از بدن را که با این مواد تماس داشته را با مواد شوینده بشویند و تا زمانی که لباس این افراد آغشته به مواد خطرناک است نباید نزدیک منابع حرارتی شوند.

لباس کار صنعتی باید از چه جنسی تولید شده باشد؟

جنس لباس کار باید به گونه ای باشد که الکتریسیته تولید نکند و بر طبق شرایط کاری مقاوم باشد. بنابراین موادی نظیر پنبه (71%)، پلی استر(31%) ساخته شده باشد و وزنی بین 420-320gr/m2 داشته باشد. شرایط منطقه ای و فصل های مختلف نیز باید درنظر گرفته شود.

بسته به نوع شغل جنس لباس کار متغیر است. برای مثال در جوشکاری به دلیل وجود حرارت و ریختن پلیسه باید تنها از 11% پنبه استفاده شود.

لباس کار باید دارای استحکام کافی باشد و بدین منظور از بافتی با تراکم بالا و نخ چهار دولا در تولید آن استفاده گردد.

لباس کار

برای ماندگاری بیشتر رنگ لباس کار و همینطور پیشگیری از مسائل دیگر مانند آب رفتگی و رنگ پس دادن، در رنگرزی پارچه از رنگ راکتیو استفاده می شود.

اگر لباس کار دوختی محکم داشته باشد و جنس پارچه ی انتخاب شده عالی باشد، به مراتب ماندگاری لباس کار بیشتر خواهد بود.

الگویی که برای دوخت لباس کار استفاده می شود باید بسیار مناسب باشد تا لباس خوش دوخت و استاندارد باشد.

علائم و آرم لباس کار استاندارد به چه صورت است؟

وقتی شخصی لـباس کار می پوشد باید لباسش بیان کننده ی گروه شغلی و حوزه ی فعالیت وی باشد.این علامت می تواند شامل کد، رنگ و آرم لباس باشد.اما باید این نکته را درنظر بگیریم که رنگ لباس یا رنگی که پیش زمینه ی آرم است باید مشخص شود چرا که نشانگر واحدهای گوناگون است؛ جنس آرم از رنگ های ذکر شده و همینطور با چاپ سیلک اسکرین تهیه می شود که محل نصب آن نیز در قسمت بازوی سمت چپ و یا روی سینه می باشد.

:انواع لباس کار ایمنی و بهداشتی در مشاغل مختلف

لباس نسوز آلومینیومی ALFA7 ایتالیا

این نوع از لبـاس کار برای از بین بردن آتش طراحی شده که چون جنس بیرونی آن از الیاف نسوز فایبرگلاس استفاده شده می توان به راحتی وارد آتش شد همچنین جنس درونی آن از الیاف عایق حرارت و پشم طبیعی است. این لباس کار دارای کفشی از جنس پلی آمید (۱۰۰% KEVLAR ) است و به رنگ های نقره ای در بازار وجود دارد و همچنین سایز های مختلف دارد. این لباس کار استاندارد های لازم را دارد.

لباس نسوز آلومینیومی MKF_23_FFH2

لباس کار آلومینیومی به این شکل برای شغل هایی که با ریخته گری و ذوب مواد معدنی و کوره های پر حرارت برای ذوب ماده های معدنی و سایر عملکرد های گرما زا سرو کار دارند.

لباس نسوز آلومینیومی BETA5

این مدل لباس کار به شکل پنج تکه است که دارای اورکت، کلاه خود، شلوار، دستکش به شکل پنج انگشتی و ساق بلند و همچنین کفش ایمنی می باشد . جنس لایه بیرونی آن از الیاف نسوز فایبر گلاس با روکشی که امواج گرمایی را بازتاب می کنند و آلومینیوم آن از جنس FAIRTEX است و جنس لایه درونی آن از ترکیبات WOOL FABRIC با مواد مقاوم است.

لباس ضد اسید یکسره و دو تیکه PROMAX

جالب است بدانید این شکل از لباس کار که به صورت ضد اسید باز promax است دارای خصوصیاتی است که این لباس کار به دو مدل وجود دارد و به شکل دو تیکه است و از جنس PVC مطلوب می باشد. این لباس کار به هیچ عنوان حساسیت ایجاد نمی کند و در مقابل بیشتر مواد شیمیایی عایق است. در شغل هایی که با مواد شیمیایی سروکار دارند مناسب است.

لباس ضد گاز MEIKANG چین MKF 06

این مدل از لباس کار در مقابل هر نوع گازی مقاوم است. شکل این لباس به طور یکپارچه است و به طور کامل بسته است و دارای کوله ای برای نگه داشتن کپسول تنفسی است جنس آن PVC تقویت شده که در برابر حرارت و سوختن عایق است. این لباس کار از لنزی که موجب دید گسترده می شود (AA) برخوردار است.
لباس کار صنعتی

لباس یکسره ضد اسید MAXON

لباس ضد اسید مقاوم در برابر اکثر مواد شیمیایی است. این لباس به صورت یکسره و دارای کلاه بوده و از جنس PVC با کیفیت عالی می باشد. در همه ی مورد های خطرناک و زمان های ضروری که بایستی به محوطه هایی با بخار غلیظ اسید یا فضایی با ذرات اسپری شده اسید وارد شوید لازم است.

لباس ایمنی آتش نشانی Deva مدل Tiger Matrix

این مدل از لباس کار که برای مشاغل آتش نشانی طراحی شده در مقابل کشش و پارگی و نیز حرارت و آتش بسیار مقاوم است. وزن آن بسیار سبک و راحت است که به رنگ های مشکی، سرمه ای و طلایی وجود دارد.

لباس ایمنی آتش نشـــــانی Promax

این مدل از یونیفرم آتش نشانان به صورت کت شلوار است که سرمه ای رنگ است و برای آتش نشانان حرفه ای است. این لباس 3 لایه دارد که برای محافظت طراحی شده که در مقابل حریق عایق است. به راحتی نیز پوشیده میشود.

بادگیر شلوار پشت لاستیکی

می دانیم که از اساسی ترین امر در لباس کار تقویت و به روز رسانی حفاظت ایمنی آن است. هر مدل، با در نظر گرفتن شرایط مکانی به منظور مراقبت از مشکلات یا آسیب ها به خصوص در هنگام کار کردن مختص خودش ساخته شده است. این مدل لباس کار شامل بادگیر جلو بسته و شلوار است که در برابر سرما بسیار مقاومت است و برای بدن مناسب است ایجاد می کند.

در کل می توان گفت جهت محافظت افراد از هرگونه حادثه احتمالی، در هر صنعت از لباس های ایمنی متفاوتی استفاده می گردد.

منبع:گروه تأمین محتوای فولاد24

×