چت

مس بخشی از آینده

با توجه به این درخواست صعودی با ترکیبی از احتمال نرخ‌های بهره پایین‌‌‌تر در اواخر سال و افزایش تقاضا از سوی چین پشتیبانی می‌شود که وی تاکید می‌کند با وجود بازار متزلزل املاک و مستغلات این کشور، مصرف فلز سرخ را کاهش نداده است.

مس بخشی از آینده

در واقع، چین در سال 2023 بیش از هر سال دیگری مس خرید کرده و 27.5 میلیون تن (جمعا) وارد کرد. رابرت هفته گذشته به تلویزیون بلومبرگ گفت: «همه درباره بازار ضعیف املاک و مستغلات در چین می‌‌‌دانند، اما تقاضای نظامی، تقاضای امنیت ملی و تقاضای نظامی‌‌‌سازی بسیار بالاست.» معتقدم این امر بیش از حد کاهش تقاضای مس از سوی سازندگان املاک چین را جبران خواهد کرد.  

رویترز گزارش می‌دهد که بخش املاک چین نشانه‌‌‌هایی از بهبود را نشان می‌دهد، با افزایش قیمت مسکن جدید با سریع‌‌‌ترین سرعت در دوسال و نیم گذشته و فروش زمین دولتی، در نهایت پس از 23 ماه مثبت شد. چین در اقدام اخیر خود با پمپاژ حدود یک‌تریلیون یوآن (140 میلیارد دلار) به اقتصاد به‌عنوان یک کاتالیزور عمل کرد که نویدبخش افزایش تقاضای مس است. با این‌‌‌حال، جذابیت مس تنها محصول حدس و گمان بازار نیست، بلکه در نقش حیاتی خود در تقویت انتقال سبز ریشه دارد. براساس گزارش مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک‌‌‌ (CREA)، در سال 2023 انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر 11.4 تریلیون یوآن (1.6تریلیون دلار) بیشتر از هر بخش دیگری به اقتصاد چین کمک کرد.این غول آسیایی سال گذشته 890 میلیارد دلار در فناوری‌‌‌های انرژی پاک سرمایه‌گذاری کرد که از نظر اندازه مشابه تولید ناخالص داخلی سوئیس و ترکیه است. در حالی که بخش معدن اغلب خود را در تقاطع بحث‌‌‌های زیست‌محیطی می‌‌‌بیند، کارشناسان معتقدند مس به عنوان یک شرط مطلوب‌‌‌تر از فناوری‌‌‌های سنتی انتقال مانند باد و خورشید ظاهر می‌شود.

این امر به‌ ویژه با توجه به اینکه فلز قرمز سال گذشته با را افزایش جزئی 1.2درصدی به پایان رساند قابل‌‌‌توجه است، در حالی که شاخص انرژی پاک جهانی S&P بیش از 21‌درصد سقوط کرد. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که اقتصاد جهانی بیش از آنچه بسیاری پیش‌بینی می‌‌‌کردند، در جایگاه مطمئن‌‌‌تری قرار دارد. با توجه به اینکه نرخ تورم در مسیر نزولی قرار دارد، احتمالا حداکثر تا اواسط سال شاهد کاهش نرخ بهره توسط فدرال‌رزرو خواهیم بود. این محیط اقتصادی برای صنایع وابسته به مس، از جمله خودرو و تولید کالاهای مصرفی، نوید خوبی دارد.

مس بیشتر از یک فلز

از همین رو تلاقی انعطاف‌‌‌پذیری اقتصادی، تقاضای فزاینده از بخش‌‌‌های کلیدی و تجدید حیات در تولید جهانی تصویر قانع‌‌‌کننده‌‌‌ای را برای مس در سال 2024 ترسیم می‌کند. کارشناسان معتقدند این فلز نه‌تنها به‌‌‌عنوان ماده‌‌‌ای بااهمیت تاریخی است، بلکه به‌‌‌عنوان عنصری محوری برای پیشبرد مرحله بعدی پیشرفت اقتصادی و فناوری، آماده است.  شاخص مدیران خرید (PMI) شاخص مهمی از جهت غالب روندهای اقتصادی در بخش‌های تولیدی و خدماتی است. شاخص انرژی پاک جهانی S&P برای اندازه‌‌‌گیری عملکرد شرکت‌ها در کسب‌وکارهای جهانی مرتبط با انرژی پاک از بازارهای توسعه‌‌‌یافته و نوظهور، با تعداد مولفه‌‌‌های هدف 100 طراحی شده است. در کسب‌وکارهای جهانی مرتبط با انرژی پاک هر دو بازار توسعه‌یافته و نوظهور برآورد می‌شوند./ دنیای اقتصاد 

 

تحلیل فولاد 24 از آینده مس

به از تحلیل فولاد 24 از آینده مس تولید جهانی به طور کلی در حال طی کردن  مسیر مطلوبی  است و نوید دهنده ی سود دهی های کلان در فلزات صنعتی به خصوص مس هست که اکثرا رهبران صنعتی به این موضوع اشاره کردند و همچنین احتمال داده اند که ماه های آتی دستاورد های بزرگی در این عرصه اتفاق رخ خواهد داد .در ادامه رابرت فریدلند، بنیان‌گذار معادن ایوانهو قیمت احتمالی مس را تا 9500 دلار در هر تن در سال‌جاری پیش‌بینی کرده است

دیدگاه ها
×