۹ محصول فولادی جدید امسال در کشور تولید شد

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ۹ محصول جدید را امسال در صنایع فولاد تولید و به بازار عرضه کردیم که پیش از این وارداتی بودند.

۹ محصول فولادی جدید امسال در کشور تولید شد

به گزارش فولاد24 و به نقل از اخبار فلزات، فرشاد مقیمی روز چهارشنبه در نخستین نمایشگاه بین المللی زنجیره فولاد، ماشین آلات و تجهیزات وابسته در کرمان گفت: ارزش قطعات وارداتی فولاد ۲۵ میلیون یورو بوده که اکنون در کشور تولید می شود. وی با بیان اینکه کشور به مدیریت ارزی نیاز دارد تصریح کرد: در جایی که تولید داخل داریم باید از واردات پرهیز کنیم و با همراهی بخش خصوصی و مشورت حوزه های تخصصی تولید داخل تقویت می شود.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ایران جایگاه ۱۳ دنیا و رتبه دوم در تولید فولاد منطقه خاورمیانه را دارا است و تلاش و هدف گذاری برای کسب رتبه نخست ادامه دارد. وی بیان کرد: در سال ۵۷ تعداد ۲ واحد تولیدی فولاد در کشور با ظرفیت ۶۷۰ هزار تن فعالیت می کردند که این میزان در سال ۹۷ تبدیل به ۶۷ واحد با ۳۵ هزار نفر اشتغال و ۲۲ میلیون تن ظرفیت تولید شده است. مقیمی اظهار داشت: مجموعه فعالیت های دولت و بخش خصوصی حاصل پشتوانه انقلاب، هدف های یکسان و وحدت کلمه است. وی افزود: انقلاب اسلامی نشان داد هر جا اهداف مشترک و تمرکز ایجاد کند دستاورد بزرگی به دست خواهد آورد. معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بومی سازی در مجموعه این وزارتخانه با تمرکز منابع مالی، انسانی و دانش بومی دنبال می شود. وی عنوان کرد: در شرایط فعلی و تحریم های کشور محدودیت ها به ایجاد خلاقیت کمک می کند و در ۴۰ سال گذشته با محدودیت هایی در ایران مواجه بودیم. مقیمی بیان کرد: با تحریم ها زندگی می کنیم و همین تحریم ها موجب ایجاد افتخاراتی برای کشور شده است.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: نمایشگاه های دستاوردهای انقلاب اسلامی، دانش و توانمندی به دست آمده در کشور را به نمایش می گذارد و افراد به توانمندی داخلی اعتماد و شرایط را برای سرمایه گذاری داخلی فراهم کنند. وی افزود: در شرایط فعلی دنیا فضای مجازی را به عنوان موضوعی اساسی بپذیریم و این نمایشگاه فیزیکی به صورت مجازی نیز برگزار شود که افراد در نقاط مختلف دنیا بتوانند از این توانمندی ها بازدید کنند. مقیمی با اشاره به محدودیت های بخش صنایع کشور گفت: ثبت سفارش را به استان ها تفویض کردیم و اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت به علت بعد مسافت به این سازمان در استان ها منتقل شده است.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: زمینه سیاست گذاری و فرایندهای الکترونیک در استان ها آماده شده است. وی افزود: ستاد تسهیل را در سطح ملی به رفع مسائل بومی بخش صنعت تخصیص دادیم. مقیمی با اشاره به شناسایی ۳۵ مشکل اساسی بخش خصوصی در حوزه صنعت گفت: با همفکری انجمن، تشکل ها، اتاق های بازرگانی و بخش خصوصی مشکلات حوزه گمرک شناسایی و ۱۰ مشکل مرتفع شده است. وی تاکید کرد: با گمرگ توافق کردیم که اختیارات این دستگاه به ستاد تسهیل استان ها سپرده شود و با تفویض اختیارات به استاندار برخی از مشکلات این حوزه رفع شود. معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در جلسات آینده با بانک مرکزی مشکلات بخش واردات و صادرات، تامین منابع مالی و سرمایه در گردش فعالان اقتصادی و واحدهای تولیدی را رفع خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۸ در مجلس مصوب و ابلاغ شده که ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار بانک مرکزی تا پایان سال در بخش نوسازی، تکمیل طرح نیمه تمام و کمک های بلاعوض تخصیص می یابد. مقیمی عنوان کرد: در این زمینه پرداخت تسهیلات ۱۲ و ۱۴ درصد در مناطق توسعه یافته و کمتر توسعه یافته اجرایی می شود. وی گفت: با مصوبه سران سه قوه اختیار ثبت سفارش به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی داده و سه هزار و ۲۴۳ تعرفه به این مناطق اعلام شد که واردات ماشین آلات و مواد اولیه به مناطق آزاد بدون ثبت سفاش امکان پذیر شده است. معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: با تفویض اختیارات به استان ها، تحریم ها را به شکست قطعی می رسانیم.

وی افزود: در نشست با کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در حال شناسایی موارد لازم برای تفویض اختیارات به استان ها هستیم زیرا این امر موجب افزایش سرعت تولید و کاهش هزینه ها می شود. مقیمی گفت: اکتشافات یکی از اولویت های اصلی سازمان زمین شناسی است و مواد اولیه کارخانجات فولاد باید یا از خارج از کشور وارد و یا ذخایر جدید در داخل کشور شناسایی شوند که با چالش اساسی روبرو نشویم. وی بیان کرد: مشکلات بخش صادرات نیز باید توسط دستگاه ها شناسایی و اعلام شوند.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ستاد تنظیم بازار داخل کشور به علت برخی از رفتارهای غیر حرفه ای، بازار داخلی را متشنج می کند و ساز و کار برای رصد این ستاد در آینده پیش بینی شده است. وی افزود: برنده کسی است که تصویر آینده را مشخص کند، رصد و پایش واحدهای تولیدی را در اولویت فعالیت ها قرار دهد و مشکلات در سطح استانی و ملی و مراجع بالاتر پیگیری شود. مقیمی اضافه کرد: اختیارات ستاد تسهیل را تا پایان سال ۹۸ به سمتی می بریم که در برابر برخی قوانین و مقررات دست و پاگیر این تصمیمات نافذ و اجرایی شود. نخستین نمایشگاه بین المللی زنجیره فولاد، ماشین آلات و تجهیزات وابسته در محل نمایشگاه بین المللی جنوب شرق در جاده کرمان به باغین برگزار شد.

منبع:اخبارفلزات

دیدگاه ها