کمک بورس کالا به رفع دغدغه تولیدکنندگان فولاد

فعال با سابقه بازار فولاد گفت: مساله تولیدکنندگان فولاد دغدغه فروش است که بورس به عنوان بازاری شفاف می‌تواند این بخش را کمک کند فقط دولت باید دخالت‌ها را در این بازار به حداقل برساند.

کمک بورس کالا به رفع دغدغه تولیدکنندگان فولاد

محمود اسلامیان، فعال با سابقه بازار فولاد گفت: با توجه به اینکه تولید فولاد در ایران دو برابر نیاز داخلی است هیچ گونه نگرانی بابت تامین کالای مورد نیاز با قیمت‌های مناسب وجود ندارد. وی با اشاره به مشکلاتی که ابتدای سال برای بازار فولاد ایجاد شد و شاهد تعیین سقف قیمت در معاملات بورس کالا به عنوان بازار رسمی کالا بودیم، افزود: ابتدای سال برای کنترل قیمت‌ها در بازار تصمیم به تعیین سقف قیمت در بورس گرفته شد که این اتفاق نه تنها به کنترل بازار کمک نکرد بلکه به التهاب بیشتر بازار دامن زد.

این فعال بازار فولاد گفت: پس از آنکه دولت نتیجه این تصمیم را دید،سیاست خود را ملغی اعلام کرد و اجازه فعالیت آزاد عرضه و تقاضا در بورس را داد. به این ترتیب در ماه‌های گذشته با شکل‌گیری یک نظام منطقی و کشف قیمت‌های واقعی در بورس، بازار سیاه ایجاد شده در ماه های ابتدایی سال جمع شد. اسلامیان ادامه داد: بارها ثابت شده بهترین ساز و کار برای تنظیم بازار، عرضه و تقاضا است که در ماه های اخیر نیز بار دیگر این موضوع با برداشتن سقف رقابت در بورس کالا و ایجاد تعادل در بازار اثبات شد.البته واسطه ها برای برقراری دوباره فضای التهاب تلاش می‌کنند و در ایجاد فضاسازی و بزرگ‌نمایی ضعف‌های بازار فعلی از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه تولید در همه حوزه های فولاد تقریبا دو برابر نیاز است افزود: ممکن است یک محصول خاصی وجود داشته باشد که تابع این فرمول نباشد اما عموم تولیداتی که در فولاد داریم بیش از نیاز است. بنابراین هیچ مشکل خاصی در بازار وجود ندارد که باعث افزایش قیمت داخل شود.با توجه به اینکه سال جاری ۲۴ تا ۲۵ میلیون تن تولید فولاد خواهیم داشت و حدود ۱۲ میلیون تن مصرف داخل است با این فرمول نباید دغدغه‌ای در بازار فولاد داشته باشیم پس نیازی به دخالت دولت در بازار یا برخورد نیست. فعال با سابقه بازار فولاد با تاکید بر اینکه مهمترین موضوع این است که دولت اجازه بدهد مجموعه فولاد، خود بازار را تنظیم کند،گفت: قیمت‌های داخلی در حال حاضر پایین‌تر از قیمت‌های جهانی است. بسیار مهم است که کالایی تولید کنیم که نسبت به سایر محصولات مشابه در خارج به لحاظ قیمت رقابتی باشد. اسلامیان گفت: مساله تولیدکنندگان فولاد دغدغه فروش است که در این زمینه بورس به عنوان بازاری شفاف می‌تواند این بخش را کمک کند. فقط دولت باید دخالت‌ها را در این بازار به حداقل برساند.

منبع:اخبار فلزات

دیدگاه ها