چه خبر از بازار آهن

رئیس کمیته حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری قوه قضائیه، جناب آقای عمرانی نوید پیاده‌سازی طرحی برای کاهش قیمت ورق فولادی در آینده‌ای نزدیک؛ حداقل نرخی پایین تر از نرخ جهانی را به مردم می‌دهد.

چه خبر از بازار آهن

ظاهرا قرار شده در این بسته پیشنهادی تختال و ورق مورد نیاز کارخانجات در خطر تعطیلی از طریق مچینگ و بصورت مستقیم توسط فولاد مبارکه اصفهان تامین شده و متعاقب آن محصول تولیدی این کارخانجات رده دوم، مجددا تحت تدابیر نظارتی، با قیمتی حداقل زیر قیمت جهانی در بازار داخلی توزیع گردد.

عضو کمیسیون صنایع و معدن مجلس در خصوص وضعیت بازار گفت: برای جلوگیری از التهابات و دو نرخی بودن بازار آهن طرحی در مجلس به زودی خواهد آمد که بر اساس این طرح زنجیره فولاد باید به طور کامل در بورس کالا عرضه شود.

الله وردی دهقانی در خصوص بورس کالا افزود: در بورس کالا قیمت ها براساس عرضه و تقاضا تعیین میشود و با عرضه تمام محصولات در بورس کالا نه تنها از ایجاد رانت و فساد جلوگیری میشود بلکه مازاد عرضه را میتوان با مجوز دولت و اخذ شرایط صادر کرد.

او افزود : هدف اصلی تعیین نرخ محصولات فولادی و تلاش مجلس بر این است که خریداران و تولیدکنندگان محصول موردنیاز خود را از طریق بورس کالا تامین کنند. تا در این بازار از فساد و رانت جلوگیری شود.

از هفته پایانی فروردین تا هفته ابتدایی مهر نرخ ارز نیمایی 62 درصد افزایش داشته در همین روند نرخ هر کیلو میلگرد در بازار آزاد، افزایش 100 درصدی را تجریه کرده و از 5900 به 12200 تومان رسیده است. همچنین قیمت هر کیلو شمش رشد 127 درصدی داشته و از 3600 به 9000 تومان در روز اول مهرماه رسیده است.

چه بسا طبق این قیمت ها و التهابات بازار لازم است هرچه سریع تر طرح زنجیره فولاد با هدف عرضه تمام محصولات فولادی در بورس کالا ایجاد شود تا بازار آهن از این دو نرخی بودن نجات یابد. ظاهرا قرار شده در این بسته پیشنهادی تختال و ورق مورد نیاز کارخانجات در خطر تعطیلی از طریق مچینگ و بصورت مستقیم توسط فولاد مبارکه اصفهان تامین شده و متعاقب آن محصول تولیدی این کارخانجات رده دوم، مجددا تحت تدابیر نظارتی، با قیمتی حداقل زیر قیمت جهانی در بازار داخلی توزیع گردد.

×