وزیر صمت: نوسانات قیمتی فولاد به دلیل افزایش قیمت ارز است.

نمایندگان مجلس در جریان بررسی سوال نماینده مشهد از وزیر صمت از پاسخ های وی قانع نشدند و به رزم حسینی کارت زرد دادند.

وزیر صمت: نوسانات قیمتی فولاد به دلیل افزایش قیمت ارز است.

دو فقره سؤال جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و کلات از وزیر صنعت، معدن و تجارت در دستور کار جلسه علنی مجلس قرار گرفت.

سوال اول این نماینده درباره «علت سرسام آور قیمت فولاد و سیمان چیست؟ » بود.

رزم‌حسینی در جریان پاسخ به این سوال گفت:درباره فولاد باید گفت ما حدود ۲۹ میلیون تن در سال گذشته تولید فولاد داشتیم.

وی تاکید کرد: البته قیمت جهانی شمش فولاد سال گذشته  ۳۴۵ دلار و در حال حاضر ۶۴۳ دلار شده است. یعنی ۱۶۶ درصد قیمت جهانی شمش فولاد افزایش پیدا کرده است.

وزیر صمت اظهارداشت: نوسانات قیمتی فولاد به دلیل افزایش قیمت ارز است البته برخی از مشکلات هم مربوط به قیمت گذاری‌ها است. البته ما می‌کوشیم طرحی آماده کنیم که زنجیره فولاد را در آن کامل ببنیم که این مهم با کمک نمایندگان میسر می‌شود.

رزم‌حسینی بیان داشت: البته ما در کنار این موضوعات، موضوع افزایش ۴۰ درصدی دستمرد‌ها و نرخ حمل و نقل را داشتیم و البته ما هم بازرسی‌های خودمان را انجام دادیم.
 
سوال دوم
در ادامه سوال دوم جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و کلات از وزیر صنعت، معدن و تجارت در دستور کار جلسه علنی مجلس قرار گرفت.
 
این سوال درباره «علت واردات بی رویه کالا» بود.
 
علیرضا رزم حسینی در پاسخ به این سوال در صحن مجلس گفت: در خصوص واردات کالا براساس مصوبه سران قوا در خردادماه سال ۱۳۹۷ واردات ۲۲۳۰ ردیف تعرفه کالا ممنوع شد.
 
وزیر صمت با بیان اینکه وقتی بنده مسئولیت وزارتخانه را پذیرفتم اعتبار این مصوبه در حال اتمام بود،تاکید کرد: بنده با اختیارات خودم دستور ادامه این ممنوعیت را دادم و مجددا مجوز شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا را گرفتیم. با ممنوعیت واردات ۲۲۳۰ کالا ۳.۵ میلیارد دلار بومی سازی شد و شاهد ساخت قطعات در بخش‌های مختلف در داخل بودیم. حدود پنج میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار از واردات غیرضروری جلوگیری شد و در پایان سال ۱۳۹۹ واردات ما به ۳۸ میلیارد دلار کاهش یافت که در مقایسه با سال ۱۳۹۶ حدود ۱۶ میلیارد دلار از واردات کالا‌های غیرضرور جلوگیری شد.

وی افزود: از ۳۸ میلیارد دلار کالا‌های وارداتی ۱۲ میلیارد آن به کالا‌های اساسی باز می‌گردد و مابقی آن برای واردات مواد اولیه کارخانجات، ماشین آلات خط تولید و تجهیزات پزشکی می‌باشد. امروز ۷۰ درصد قطعات خودرو و ۷۰ درصد قطعات لوازم خانگی در داخل تولید می‌شود. 

طرح سوال جواد کریمی قدوسی از علیرضا رزم حسینی وزیر صمت بررسی شد که نماینده سوال کننده از پاسخ‌های وزیر صمت به این سوال قانع نشد.

حجت‌الله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در تشریح سوال نخست جواد کریمی قدوسی از وزیر صمت، عنوان کرد: در اجرای ماده (۲۰۷) آیین نامه داخلی مجلس، سوال نماینده مشهد مبنی بر علت واردات بی رویه کالا چیست؟ در جلسه رسمی دوشنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۹/۲۴ کمیسیون با حضور نمایندگان محترم عضو کمیسیون، نماینده محترم سئوال کننده و وزیر محترم مطرح و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سوال کننده از پاسخ‌های ارائه شده وزیر، کمیسیون قلمرو سئوال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (۳) ماده (۲۰۷) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش سئوال جهت اعلام وصول در اولین جلسه علنی ارسال می‌شود./پارسینه

×