هیجان بازار فولاد با سیگنال بی‌برقی.

درحالی که قطعی مکرر برق ظرف یک هفته اخیر بر رکود بازار آزاد مقاطع طویل فولادی کشور دامن زده بود، خبر الزام فولادسازان به توقف تولید به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف برق باعث شد خریدهای هیجانی به این بازار برگردد.

هیجان بازار فولاد با سیگنال بی‌برقی.

به این ترتیب بهای هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد تهران در معاملات دیروز نسبت به روز قبل خود افزایشی ۱۰۰تومانی داشت. این رشد قیمتی و افزایش خرید در حالی در بازار آزاد مقاطع طویل فولادی رقم خورد که دیروز دلار در بازار آزاد به کانال ۲۴هزار تومان عقبگرد داشت. در شرایط طبیعی این موضوع باعث رکود بازار و عقبگرد قیمتی در آن می‌شود، اما این مرتبه سیگنال کاهش تولید به دلیل قطع برق قوی‌تر از سیگنال ارزی ایفای نقش کرد.

سردرگمی بازار آزاد مقاطع با قطع و وصل برق

بازار آزاد مقاطع طویل فولادی کشور از هفته گذشته تا اواسط هفته جاری به فاز رکود فرو رفته و آرامش سنگینی بر این بازار حکمفرما بود. سیگنال‌های سیاسی از جمله یکدستی نهادهای سیاستگذار و احتمال به نتیجه رسیدن توافق احیای برجام باعث شده تا خریداران به امید تعدیل بازارها ظرف هفته‌های پیش‌رو در خریدهای خود تردید به خرج دهند. در این شرایط قطع مکرر برق نیز مزید بر علت شد و بر رکود بازار آزاد مقاطع طویل فولادی کشور افزود. درواقع دو مرتبه قطع برق در طول روز، آن‌هم در ساعات کاری باعث شد تا فرآیند خرید و فروش در بازار مختل شود و به این ترتیب بر رکود حاکم بر این بازار دامن زده شد.

در چنین شرایطی ابلاغ مصوبه توقف تولید فولادسازان، روند بازار آزاد مقاطع فولادی را تغییر داد. ارگان‌های بالادستی دستور توقف فعالیت مشترکان فولادی و سیمانی کشور را صادر کردند تا به این ترتیب با توجه به محدودیت‌های جدی در تامین برق سراسری کشور با ایجاد صرفه‌جویی در بخش صنعتی از بروز قطعی سراسری برق جلوگیری به عمل آید. این ابلاغیه به کاهش تولید محصولات فولادی منجر خواهد شد. به گفته فعالان بازار آزاد مقاطع طویل فولادی، بازار در واکنش به این مصوبه که روز سه‌شنبه پانزدهم تیر ابلاغ شد، با موج جدیدی از تقاضا روبه‌رو شد که این رونق در معاملات دیروز این بازار نیز به چشم می‌خورد. در حالی در معاملات مقاطع طویل فولادی کشور رونق نسبی به وجود آمد که در ساعات ابتدایی بازگشایی بازارها نرخ ارز به کانال 24هزار تومان عقب‌نشینی کرد. به‌طور کلی انتظار می‌رود نوسان نرخ ارز به‌سرعت بر بازار فولاد کشور اثرگذار شود و افت نرخ ارز این بازار را کاهشی کند و به راکد شدن آن دامن بزند. البته سیگنال مثبت توقف تولید قوی‌تر از سیگنال منفی افت نرخ ارز عمل کرد.  

  تزریق هیجان به رینگ بورسی میلگرد

دیروز رینگ مقاطع طویل فولادی کشور رنگی از رونق را نیز به خود دید. در این روز نوردکاران میلگرد خود را با قیمت پایه در محدوده 13هزار و 900تومان تا 14هزار و 300تومان به رینگ معاملاتی بورس کالا آوردند. این قیمت عرضه با میانگین قیمت معامله شمش فولاد در روز قبل فاصله‌ای 700 تا هزار تومانی به‌ازای هر کیلوگرم داشت. این فاصله قیمتی عاملی در جذب متقاضیان برای خرید این میلگرد بود. در عین حال مصوبه توقف تولید فولادسازان نیز به اوج‌گیری تقاضا در این بازار دامن زد. با اجرایی شدن این مصوبه انتظار می‌رود ظرف هفته‌های آینده از میزان تولید شمش و محصولات فولادی در کشور کاسته شود. این موضوع پتانسیل افزایشی‌کردن بازار شمش و مقاطع فولادی را در هفته‌های آینده دارد.

نکته حائز اهمیت دیگر در معاملات دیروز رینگ مقاطع طویل فولادی، لغو عرضه برخی تولیدکنندگان ساعتی قبل از شروع معاملات بود. براساس آخرین ابلاغیه بورس کالا این ذهنیت ایجاد شده است که این تولیدکنندگان موظفند محصول خود را در عرضه هفته بعد 3درصد کمتر از نرخ هفتگی عرضه این هفته ارائه دهند. باید دید در عرضه هفته بعد این روند رعایت خواهد شد یا خیر.

  بازگشت رونق به معاملات شمش فولاد

در معاملات روز سه‌شنبه پانزدهم تیر رونق به رینگ معاملاتی شمش فولاد بازگشت، به‌گونه‌ای که حدود 90هزار تن شمش فولادی در این بازار مورد دادوستد قرار گرفت که این رقم بیشترین حجم فروش شمش فولاد از این بازار پس از هفته پایانی اردیبهشت امسال بود. با توجه به روش فعلی تعیین قیمت پایه شمش و محصولات فولادی، رینگ بورس کالا در این هفته میزبان شمش فولاد با قیمت پایه‌ای در بازه 12هزار و 780تومان تا 13هزار و 310تومان به‌ازای هر کیلوگرم بود. فولادسازان در این هفته بالغ بر 136هزار تن شمش فولاد را به رینگ آوردند که از این میزان حدود 33هزار تن در کف تعیین‌شده برای قیمت پایه یعنی 12هزار و 780تومان بود و کل محصول عرضه‌شده در کف قیمت پایه مورد معامله قرار گرفت. در عین حال در این هفته فولادسازان بالغ بر 104هزار تن شمش فولاد را با قیمت پایه در کانال قیمتی 13هزار تومان عرضه کردند که از این میزان حدود 57هزار تن شمش مورد دادوستد قرار گرفت که این رقم برابر 55درصد کل عرضه بود. درحالی که اغلب شمش فولاد عرضه‌شده در کانال 13هزار تومان در قیمت پایه عرضه مورد دادوستد قرار گرفت، متقاضیان برای خرید شمش با قیمت پایه در کانال 12هزار تومانی رقابت کردند. این موضوع بیانگر آن است که اگر نرخ پایه منطقی تعیین شود، خریداران با رقابت، نرخ را به قیمت مدنظر بازار می‌رسانند.

میانگین قیمت فروش شمش فولاد در معاملات روز سه‌شنبه برابر 13هزار و 250تومان بود. با احتساب مالیات بر ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس این شمش برای نوردکار برابر 14هزار و 500تومان خواهد بود. بنابراین حداقل بهای تمام‌شده تولید میلگرد با این شمش برابر 15هزار و 200تومان خواهد بود؛ درواقع نوردکاری که با هدف تولید و عرضه محصول در بازار داخل شمش فولاد خریداری می‌کند، برای آنکه زیان ندهد باید در این نرخ محصول (میلگرد) خود را در رینگ معاملاتی بورس کالا عرضه کند. هرچند در حال حاضر بهای پایه عرضه میلگرد در بورس کمتر از این نرخ بوده و با توجه به رکود سنگین حاکم بر بازار افزایش بهای پایه عرضه به تعمیق رکود منجر می‌شود. در این شرایط صادرات تنها راه جلوگیری از زیان نوردکاران است. البته واقعیت این است که امکان صادرات برای نوردکاران کوچک‌تر به‌سادگی میسر نیست، بنابراین وضعیت کنونی حاکم بر بخش تولید و بازار می‌تواند به زیان تولیدکنندگان کوچک منجر شود./دنیای اقتصاد

دیدگاه ها

شروع مکالمه

یک کارشناس را انتخاب کنید