معاون وزیر صنعت: ایران در فولاد به خودکفایی رسید‌ه است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، خودکفایی در تولید فولاد را جزو دستاوردهای انقلاب اسلامی عنوان کرد، گفت: ایران با تولید سالانه ۲۵ میلیون تن فولاد به خودکفایی رسید.

معاون وزیر صنعت: ایران در فولاد به خودکفایی رسید‌ه است

جعفر سرقینی در اهر با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی در طول چهل سال گذشته از پیروزی انقلاب اسلامی به دستاوردهای بزرگی رسیده است، اظهار داشت: در زمان پیروزی انقلاب اسلامی میزان تولید فولاد در کشور 500 هزار تن بود که اکنون سالانه 25 میلیون تن فولاد در کشور تولید می‌شود.

وی افزود: در کشور ظرفیت تولید سالانه 34 میلیون تن فولاد را داریم اما 25 میلیون تن تولید می‌کنیم در حالی که اوایل پیروزی انقلاب اسلامی میزان تولید فولاد 500 هزار تن بود و در طول سالجاری توانسته‌ایم 6.5 میلیون تن از تولیدات فولاد را صادر کنیم. معاون امور معادن وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: حدود 50 درصد از تولید 25 میلیون تنی فولاد کشور به سایر کشورها صادر می‌شود و از همه مهم‌تر این است که در تولید فولاد به خودکفایی رسیده‌ایم و از طرفی در زمینه تولید فولاد جایگاه دهم جهان را به‌دست آورده‌ایم.

سرقینی بابیان اینکه سهم جمهوری اسلامی در تولید فولاد در منطقه 65 درصد است، تصریح کرد: در طول 8 ماهه سالجاری تولید فولاد در کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 18 درصدی داشت این در حالی است که افزایش ظرفیت تولیدی فولاد در افق 1404 به 55 میلیون تن قطعاً تحقق می‌یابد. وی در ادامه با ذکر این‌که در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی ظرفیت تولید سیمان در کشور 8 میلیون تن در سال بود، گفت: با گذشت چهل از پیروزی انقلاب اسلامی ظرفیت تولید سیمان در کشور از 8 میلیون تن به 88 میلیون تن در سال رسیده است که به عبارتی ظرفیت تولید سیمان 11 برابر افزایش‌یافته است.

خودکفایی در تولید نیازهای کشور دستاورد کمی برای انقلاب اسلامی نیست

معاون امور معادن وزیر صنعت، معدن و تجارت ابراز داشت: خوشبختانه امروز در تولید سیمان نه‌تنها واردکننده نیستیم بلکه توانسته‌ایم جایگاه صادرات عمده سیمان را در دنیا به نام جمهوری اسلامی ایران کسب کنیم. سرقینی از صادرات سالانه 15 میلیون تن سیمان تولید کشور به اقصی نقاط دنیا خبر داد. وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه تولید صنایع معدنی کشور در چه شرایطی است؟ گفت: در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی «مس» در کشور تولید نمی‌شد اما زیرساخت‌ها و زیربناهای معدن مس سرچشمه آماده‌شده بود. معاون امور معادن وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از تولید 240 هزار تن مس طی سالجاری در کشور خبر داد و یادآور شد: از مجموع تولید 240 هزار تن مس در کشور حدوداً نیمی از تولیدات نیاز کشور است و نیم دیگر آن را صادر می‌کنیم.

سرقینی با تأکید بر اینکه در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی هیچ‌گونه تولیدی در زمینه «روی» نداشتیم ولی اکنون 220 هزار تن روی در کشور تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در تولید صنایع معدنی طی چهل سال گذشته از پیروزی انقلاب اسلامی به دستاوردهای بزرگی دست یافته‌ایم که به‌هیچ‌عنوان قابل‌مقایسه با دوران پیش از انقلاب اسلامی نیست.

منبع:تسنیم

دیدگاه ها