فولاد زیر تیغ قطعی برق.

فولاد زیر تیغ قطعی برق.

صنایع به‌واسطه برق زنده هستند و قطعی آن به منزله توقف تولید و وارد آمدن خسارت‌های جدی به خطوط تولید و تجهیزات در این واحدها است. در چنین شرایطی و با وجود توقف‌های یادشده در مسیر فعالیت صنایع، تولید با سوددهی همراه نخواهد بود. توجه به این نکته ضروری به ‌نظر می‌رسد که بسیاری از صنایع فولادی کشور خود تولیدکننده مواد اولیه سایر صنایع نهایی هستند و بدین ترتیب این زنجیره معیوب ادامه می‌یابد و تاثیر آن در آینده نزدیک بر عملکرد صنایع تولیدکننده محصولات نهایی نمایان خواهد شد.

اطلاع‌رسانی راه‌حل نیست

علی‌محمد زمانی، مدیرعامل شرکت صبافولاد زاگرس در گفت‌وگو با صمت و ضمن تاکید بر محدودیت در تامین برق صنایع و احتمال تداوم آن در سایر ماه‌های گرم سال اظهار کرد: صنایع فولاد طی هفته‌های اخیر با کمبود برق روبه‌رو شده‌اند و این کمبود به چالشی جدی در مسیر فعالیت آنها بدل شده است. این روزها فولادسازان موظف شده‌اند در ساعات پیک مصرف یعنی از ساعت ۱۲ ظهر تا ۹ شب، میزان مصرف برق را تا ۸۰ درصد کاهش دهند. این محدودیت ۸۰ درصدی برای فعالان صنایع فولادی به منزله قطع کامل چرخه تولید است.

درواقع در چنین فضایی امکان تولید وجود ندارد. این فعال صنعت فولاد در پاسخ به سوالی مبنی‌بر چگونگی مدیریت شرایط با توجه به حساسیت کار کوره به نوسانات برق گفت: خاموش کردن و روشن کردن دوباره کوره فولاد که دمای بالایی دارد، بسیار حساس و زمان‌بر است؛ اما در شرایط موجود و در کاهش برق، واحدهای صنعتی از سیستم‌های برق اضطراری برای در مدار نگه داشتن کوره‌ها استفاده می‌کنند هرچند که امکان تولید وجود ندارد.

درواقع تجهیزات الکتریکی مورد استفاده در صنعت فولاد مصرف اسمی قابل‌توجهی برای تولید دارند اما آماده‌بکاری این تجهیزات به برق حداقلی نیاز دارد و می‌توان با بهره‌گیری از برق اظطراری این نیاز را تامین کرد. بنابراین در شرایط کنونی کوره‌ها را خاموش نمی‌کنیم. زمانی در ادامه افزود: با توجه به موارد یاد‌شده در خاموشی‌های اخیر آسیب جدی به تولید وارد خواهد شد و سوددهی واحدها از بین می‌رود. فاصله میان هزینه تولید و سودآوری در صنایع پایین‌دستی فولاد بسیار نزدیک است و با توجه به کاهش ساعات کاری و تولید ناشی از قطعی برق، فعالیت در این واحدها به مرز زیان‌دهی می‌رسد.

درواقع صنعتگران زمان تولید را از دست می‌دهند در‌حالی‌که هزینه‌های ثابت تولید پابرجا هستند؛ درچنین شرایطی بار این دست هزینه‌ها بر عملکرد شرکت وارد خواهد شد. این فعال صنعت فولاد در پاسخ به سوالی مبنی‌بر اثرگذاری اطلاع‌رسانی قبلی در روند قطعی برق گفت: شرکت مدیریت شبکه برق ایران از قبل نسبت به قطعی برق اطلاع‌رسانی می‌کند اما ما در شرایط تحمیلی قرار داریم و نمی‌توان از این اطلاع‌رسانی خوشحال بود. هرچند که بدون تردید قطع ناگهانی برق لطمات به ‌مراتب بیشتر و جدی‌تری را برای صنعت به دنبال دارد اما باز هم باید تاکید کرد که اطلاع‌رسانی راه‌حل نیست.

ضرورت تامین برق

بهادر احرامیان، عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفت‌وگو با صمت و در پاسخ به سوالی مبنی‌بر چالش‌های احتمالی فعالان صنایع فولادی با قطعی برق گفت: تمامی صنایع برای تداوم فعالیت خود به برق نیاز دارند. برق جزو جدایی‌ناپذیر تولید برق نیز محسوب می‌شود. بر همین اساس، طبیعتا با قطعی برق، لطمات قابل‌توجهی به عملکرد واحدهای فولادی کشور وارد خواهد شد.احرامیان در ادامه اظهار کرد: سابقه خاموشی و قطع برق صنایع، چالش تازه‌ای نیست؛ هرچند گویی این مشکل در سال‌جاری، جدی‌تر از سابق عملکرد صنایع را متاثر ساخته است.

وی افزود: در چنین شرایطی علاوه‌بر آنکه قلب تولید نشانه می‌رود شاهد وارد آمدن خسارات جدی به تجهیزات و خطوط تولید نیز خواهیم بود؛ یعنی باید اقرار کرد صنایع در موقعیت دشواری قرار گرفته‌اند که روند فعالیت آنها را بیش از پیش دشوار می‌کند. این چالش‌ها در شرایطی هستند که صنایع فولادی به رشد تولید و بهبود عملکرد خود در سال جاری امید داشتند. اما موانعی جدید در مسیر فعالیت آنها حادث شده است. چنانچه این چالش‌ها به توقف تولید واحدی منجر شود، باید به از دست رفتن موقعیت‌های شغلی نیز فکر کرد؛ یعنی در سایه کمبودهای مورد بحث شاهد شکل‌گیری مشکلات اجتماعی نیز خواهیم بود. بدین ترتیب باید اذعان کرد این کمبودها جدی و رفع آنها ضروری است.

سخن پایانی

سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها نام‌گذاری شده است؛ در چنین سالی انتظار می‌رفت موانع موجود در مسیر تولید برطرف شوند، نه اینکه هر روز موانعی جدید در مسیر فعالیت صنایع ایجاد شود.

اما در‌حال‌حاضر با قطع مداوم و هر روزه برق صنایع شاهد توقف‌های جدی در مسیر فعالیت صنایع هستیم. در چنین شرایطی تولیدکنندگان و فعالان صنعتی نسبت به شرایط موجود گلایه‌مند هستند و از سیاست‌گذارن انتظار دارند در مسیر مانع‌زدایی گام بردارند. درواقع انتظار می‌رود تامین برق صنایع به‌عنوان محرک اصلی توسعه اقتصادی در اولویت قرار گیرد./صمت نیوز