طلا به امید خرید روسیه و چین

شورای جهانی طلا اعلام کرده است که روسیه در سه ماه نخست سال‌جاری ۳/ ۵۵ تن طلا خریداری کرده است و چین با خرید ۳۳ تن طلا ظرف مدت مشابه در مکان دوم جهان قرار دارد. پس از این دو کشور، قزاقستان، قطر، هند، چین، ترکیه، اکوادور و کلمبیا در مکان‌های بعدی قرار دارند.

طلا به امید خرید روسیه و چین

روسیه برای قطع وابستگی به دلار آمریکا و کاهش تاثیرات مخرب آن در شرایط تحریم به خرید گسترده طلا روی آورده است. این کشور با خرید طلا استراتژی مقابله با تحریم آمریکا را دنبال می‌کند که از چند سال پیش به اجرا گذاشته شد؛ چراکه شمش طلا را می‌توان به حساب بانکی تشبیه کرد که هیچ ارگان پولی توان مسدود کردن آن را ندارد. الویرا نابیولینا رئیس بانک مرکزی روسیه به تازگی اعلام کرده است که بانک مرکزی سیاست متنوع‌سازی ذخایر ارز و طلای خود را دنبال می‌کند.

براساس گزارش شورای جهانی طلا، در سال‌جاری ۵/ ۱۴۵ تن طلا در سراسر جهان خریداری شده است. بانک مرکزی روسیه در راستای این سیاست اوراق قرضه آمریکایی خود را نیز از مدت‌ها قبل و به‌تدریج فروخته است. این کشور سال گذشته نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا را در اختیار داشت، اما اکنون حدود ۱۰ میلیارد دلار اوراق قرضه آمریکا را در شبکه بانکی خود دارد که پایین‌ترین سطح در یک دهه اخیر به‌شمار می‌رود. براساس اطلاعات بانک مرکزی روسیه، حجم ذخایر طلا و ارز خارجی این کشور در زمان حاضر حدود ۴۸۸ میلیارد دلار است.

۹/ ۸۶ میلیارد دلار از این ذخایر را طلا و بقیه را ارزهای خارجی در وهله اول یورو تشکیل می‌دهد و مقادیری از این ذخایر نیز در اوراق بهادار خارجی نگهداری می‌شود. در حال حاضر ذخایر طلای روسیه بیش از ۲۱۶۸ تن است که ۲۷۴ تن آن در سال ۲۰۱۸ خریداری شده است. آمریکا در پنج سال اخیر بیش از ۶۶ بسته تحریمی علیه روسیه وضع کرده که با این اقدام روسیه مواجه شده است.

منبع:دنیای اقتصاد

دیدگاه ها