چت

سقوط نرخ ارز و قیمت میلگرد

با توجه به اتفاقات اخیر و مسائل پیش رو نرخ ارز دچار نوساناتی شد. کاهشی شدن نرخ ارز باعث شد تا قیمت محصولات فولادی با نوساناتی مواجه شود. اوضاع نابسامان وضعیت کشور با توجه به انتخابات پیش رو باعث شد تا این نرخ اندکی پایین تر بیاید نرخ ارز به طور کلی تاثیراتی بسزایی در افزایش یا کاهشی شدن قیمت دارد.

سقوط نرخ ارز و قیمت میلگرد

 پس اتفاقات به وجود آمده در بازار فولاد می تواند از این عامل نشئت بگیرد. خرید مواد اولیه برای محصول میلگرد نیز می تواند قیمت ها را با نوسان دچار کند.نوساناتی که در بازار مواد اولیه رخ می دهد علاوه بر بازار ارز می تواند قیمت هارا تغییر دهد.

در این میان بازار بورس می تواند با کنترل قیمت وهمچنین کوتاه کردن دست واسطه گران قیمت میلگرد را ثابت نگه دارد. البته عواملی همچون تورم جهانی، نرخ ارز و تغییرنرخ مواد اولیه می تواند قیمت هارا با دگرگونی مواجه کند.

مواد اولیه به سبب اینکه ممکن است  تا حدودی با محدودیت در تهیه مواجه شود ، تولید را اندکی با اختلال رو به رو می کند. مواد اولیه مورد نیاز برای آهن اسفنجی برای تنظیم کردن میزان کربن در کوره ها قرار می گیرد وبا تغییر در فرآیند شیمیایی می تواند در میزان قیمت محصول تاثیر بگذارد.

مواد اولیه به سبب اینکه وارد می شوند ممکن است این نرخ را بالا ببرند ، هرچند که کشوربا انجام دیگر فرآیند ها کشور را از این نیاز محروم کرده است. همه این عوامل دست به دست هم داده اند تا نرخ ارز و قیمت میلگرد باهم اخت پیدا کنند و تغییر قیمت زیادی را ملاحظه کنیم.

سقوط نرخ ارز می تواند میزان تقاضا را بالا ببرد که در این صورت تولیدکنندگان با متعادل شدن قیمت ها به این اندیشه دست پیدا کنند که میزان تولید را با توجه به سقوط نرخ ارز بالا ببرند. سقوط نرخ ارز عامل مهمی است که قیمت ها را کاهشی می کند و این تاثیر ممکن است طولانی مدت و یا کوتاه مدت باشد.

تورم جهانی نیز از عواملی است که بر نرخ ارز می تواند اثر بگذارد و نمودار قیمتی را نزولی و صعودی کند، به این سبب که قیمت میلگردها به خصوص قیمت میلگرد A3 و A2 تاثیر بسیاری می تواند بگذارد.

از جمله عواملی که باید در بازار میلگرد به آن توجه ویژه ای داشت تنظیم بازار محصولات فولادی می باشد. به این دلیل که در بخش های تولید باید نهایت دقت را انجام داد تا محصول انتخاب شده کیفیت و مرغوبیت خود را دارا باشد.

عدم تعادل در بازار محصولات فولادی سبب می شود تا میزان تقاضا و عرضه با کم و کاستی مواجه نشود. به طور مثال عرضه ی محصولات به صورت میانگین می تواند نیاز بازار فولاد را تامین کند. اما نکته ی حائز اهمیت  مواد به کار رفته برای تولید محصول می باشد. وجود آنالیز از محصول مورد نظر این نگرانی را تا حدی برطرف کرده است.

عامل مهم دیگری که می تواند بر قیمت میلگرد اثر گذار باشد میزان صادرات در صنعت فولاد کشور است. وضعیت صادرات فولاد با توجه به مسائل و اتفاقات پیش رو اندکی آسان تر شده تا جایی که انجمن فولاد کشور برای صادرات برنامه ای دیگر را پیش بینی و تعیین کرده است.

مصرف کنندگان نهایی فولاد، صنایع خودرو سازی، ساختمان سازی، لوازم خانگی و... می باشند؛ به دلیل اینکه این کالا ها از نیاز های اصلی برای خانوار می باشند، پس صادرات آن ها می تواند با افزایش تولید رونق پیدا کند.

صادرات محصولات فولادی به خصوص صادرات میلگرد این ابهام را در ذهن مردم برطرف می کند که این کالاها فقط مختص به یک نیاز نمی باشند و نیاز های اساسی هر کشوری را تامین خواهند کرد.

عدم عرضه در بازار محصولات فولادی سبب می شود تا صنایع مصرف ککنده ی وابسته با مشکلاتی مواجه شوند و عرضه در بازار کالاهای اساسی کاهش یابد. انمن تولید کنندگان فولاد هم با کنترل بر بازار بورس و دادن سهمیه های مورد نظر رونق را در بازار محصولات فولادی افزایش داده اند.

عرضه ی دیگر محصولات فولادی در بورس کالا باعث شده تا محصولات با قیمتی مشخص به فروش برسند. از جمله محصولاتی که در بورس کالا قرار است عرضه شود؛ لوله ها و پروفیل های فولادی می باشد. حال این سوال پیش می آید که عرضه ی محصولات فولادی در بورس چه کارایی برای بازار فولاد خواهد داشت؟

با عرضه ی محصولات فولادی در بورس می توانیم موثرترین کار را که کنترل کردن قیمت ها می باشد؛ توسط دولت پیگیری شود.

تقاضای کاذب در بازار فولاد به چه صورت می تواند بر قیمت ها تاثیر بگذارد؟


این سوال در بازار محصولات فولادی به گونه ای است که در صورت تغییر در میزان تقاضا، قیمت فولاد نیز تغییر خواهد کرد. از جمله محصولاتی که می تواند این تقاضای کاذب را در بازار با تورم مواجه کند؛ محصول میلگرد فولادی می باشد.

به طور مثال با تغییر قیمت میلگرد A2 شاهد تغییر قیمت دیگر محصولات هستیم اما این مختص به استاندارد خاصی از میلگرد نمی باشد، بلکه با تغییر قیمت مواد اولیه ی فولادی این احتمال وجود دارد که قیمت میلگرد های فولادی با استاندارد های متفاوت تغییر کند.

و اما عامل مهمی که قیمت محصولات فولادی را تغییر می دهد تقاضای کاذب در بازار می باشد. تقاضای کاذب در بازار فولاد به این معناست که عرضه با کاهش مواجه می شود. کمبود عرضه می تواند جو روانی بازار بر بازار ایجاد کند و با توجه به جو آشفته ی ایجاد شده خریداران به سمت بازار هجوم آورده و تقاضای خود را به صورت کاذبی ثابت می کنند.

در صورتی که خریداران در تامین نقدینگی های خود با مشکل مواجه می شوند. این رویداد ممکن است به صورت بالعکسی اتفاق افتد و بازار محصولات فولادی به علت بالا رفتن قیمت ها خواستار تقاضا بود اما قیمت های سر به فلک کشیده اجازه ی خرید را نمی دادند.

بازار هنگامی از ثبات خاص پیروی می کند که میزان عرضه و تقاضا و همچنین قیمت ها بتوانند با هم رقابت کنند. بازار فولاد در سال گذشته با این ثبات روبرو شده اما این ثبات به دلایلی خاص از جمله شیوع ویروس کرونا و بعد از آن نابسامانی بازار برای تولید با مشکلاتی مواجه شد.

بعد از این وقایع دیگری از جمله مسائل سیاسی بین کشورها سبب شد تا این روند قیمتی همچنان ادامه پیدا کند. در این میان خریداران تقاضامند محصولات فولادی مانند میلگرد های فولادی، ورق های فولادی و دیگر محصولات بودند اما نرخ میلگرد اجازه ی خرید را اندکی با مشکل روبرو کرده بود.

بنابراین میزان عرضه و تقاضای محصولات فولادی همبستگی زیادی بین مسائل سیاسی کشور و مسائل اقتصادی دارد که همه ی این مسائل دست به دست هم می دهند و تقاضای کاذب را به وجود می آورد.

×