"ذوب آهن اصفهان" در تکاپوی تأمین مواد اولیه

"ذوب آهن اصفهان" اولین کارخانه صنعتی بزرگ فولاد کشور اکنون با مشکلات قابل توجهی همچون تامین مواد اولیه روبه‌رو است که منجر به خالی ماندن نیمی از ظرفیت تولیدی آن شده و شرایط اقتصادی این شرکت را متاثر ساخته است.

"ذوب آهن اصفهان" در تکاپوی تأمین مواد اولیه

به گزارش فولاد24 و بعه نقل از ایمنا، بنا به گفته مسئولان، در صورت تأمین مواد اولیه برای شرکت ذوب‌آهن، این توان وجود دارد که میزان تولید فولاد آن از دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن فعلی به حدود چهار میلیون تن برسد. حال با توجه به اینکه بدون مواد اولیه، این شرکت قادر به تأمین نیازهای داخلی و حفظ شرایط موجود نخواهد بود مقرر شده است مصوبه‌ای از دولت اخذ شود که بر اساس آن به‌صورت ویژه تأمین سنگ‌آهن برای ذوب‌آهن اصفهان انجام ‌شود، وزیر صمت نیز دستور ویژه‌ای برای تأمین مواد اولیه موردنیاز ذوب‌آهن صادر کرده و هیئت عامل ایمیدرو هم برای تأمین مواد اولیه ذوب‌آهن اخیراً مصوبه‌ای را از نظر گذراندند. همچنین ایمیدرو بارها عزم جدی خود برای کمک به ذوب‌آهن اعلام و مقرر کرده است که سنگ‌آهن بیشتری در اختیار ذوب‌آهن بگذارد.

در این میان برخی مسئولان و صاحبنظران نیز با ارائه راهکارهایی سعی در رفع مشکل تأمین مواد اولیه این شرکت دارند به‌طوری که مهرداد اکبریان، رییس انجمن سنگ‌آهن ایران با تأکید بر لزوم حمایت دولت از ذوب‌آهن اصفهان می‌گوید: ما نیک می‌دانیم که این شرکت از کمبود مواد اولیه به‌ویژه سنگ‌آهن رنج می‌برد و مدت‌هاست با این چالش دست‌وپنجه نرم می‌کند و نیاز به معدن سنگ‌آهن دارد.

وی با طرح پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم مشترک ذوب‌آهن اصفهان با تولیدکنندگان سنگ‌آهن بیان می‌کند: به‌عنوان راهکار عملی پیشنهاد می‌کنم کنسرسیوم مشترک متشکل از ذوب‌آهن اصفهان و چندین تولیدکننده بزرگ و کوچک تشکیل شود و ذوب‌آهن برای خرید معدن و تأمین پایدار سنگ‌آهن موردنیاز خود از آن بهره‌مند شود.

همچنین قدیر قیافه، عضو هیئت مدیره انجمن سنگ‌آهن ایران با اشاره به علت کمبود عرضه سنگ‌آهن به ذوب‌آهن اصفهان اظهار می‌کند: دلیل دیرکرد این مجتمع صنعتی، در پرداخت تعهدات مالی خود به برخی تولیدکنندگان است به‌طوری‌که آن‌ها رغبتی به فروش مستقیم سنگ‌آهن به ذوب‌آهن اصفهان ندارند زیرا دریافت پول از این مجتمع صنعتی نیازمند انتظار طولانی است. به توصیه عضو هیئت مدیره انجمن سنگ‌آهن ایران برای خروج از شرایط فعلی همه مصرف‌کنندگان زنجیره فولاد مواد اولیه موردنیاز خود را از بورس کالا تأمین می‌کنند.

محمد رضوانی فر، مدیرعامل هلدینگ شستا نیز از ایجاد یک میز تخصصی و کارگروه مستمر برای رسیدگی به مشکلات ذوب‌آهن خبر می‌دهد و می‌گوید: برای تأمین مواد اولیه "ذوب" تفاهمنامه‌ای در دست امضاست تا ۶.۵ میلیون تن سنگ‌آهن .برای این شرکت تأمین شود. امید می‌رود با همکاری و حمایت مسئولان، این شرکت به‌روزهای اوج بازگردد

منبع:ایمنا

دیدگاه ها

شروع مکالمه

یک کارشناس را انتخاب کنید