درخواست خرده‌فروشان آهن برای معاف شدن از ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت

درخواست خرده‌فروشان آهن برای معاف شدن از ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت

اکبر شمشیری درباره وضعیت ثبت توزیع‌کنندگان و خرده‌فروشان آهن و فولاد در سامانه جامع تجارت بیان کرد: ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت به تمام فعالان زنجیره فولاد کشور ابلاغ شده و سراسری است اما به علت اینکه الزام به ثبت اطلاعات در این سامانه اقدامی جدید است هنوز بین فعالان صنعت جا نیفتاده است.

وی تصریح کرد: معامله و خرید و فروش آهن و فولاد و الزام ثبت آن در سامانه برای کاسبان خرده‌فروش مشکل است و اغلب آن‌ها نمی‌توانند در این سامانه اطلاعاتشان را ثبت کنند لذا درخواست کرده‌ایم برای خرده‌فروشان استثناء قائل شوند و آن‌ها را از ثبت اطلاعاتشان به علت حجم پایین معاملات معاف کنند.

این فعال صنفی ادامه داد: معاملات ۲۰۰ تا ۳۰۰ تنی در ماه حجم بسیار کم است و پیشنهاد داده‌ایم این مبادلات و معاملات را از سامانه نقش خارج کنند ولی هنوز نتیجه مطلوبی نگرفته‌ایم.

شمشیری با اشاره به کسادی بازار و پایین بودن معاملات گفت: با خروج معاملات از سیستم فروش با فاکتور شمار زیادی از کاسبان نمی‌توانند در سامانه جامع تجارت فعالیت داشته باشند اما فعالانی هستند که مجبور به خرید خرده و فروش خرد هستند و نمی‌توانند در این سیستم معاملاتشان را ثبت کنند و برایشان مشکل است.

وی افزود: فعالان و کاسبانی هم در این صنف مشغول به کار هستند اما سواد زیادی برای کارهای اینترنتی ندارند و سیستم رایانه‌ای پیشرفته‌ای ندارند که بخواهد فعالیت اینترنتی داشته باشد.

رئیس اتحادیه صنف دفاتر فروش آهن اصفهان ادامه داد: در سیستم قبلی فروش با فاکتور، خرده‌فروشان با فاکتور، ارزش افزوده، مالیات شغلی معاملات خود را رتق و فتق می‌کردند ولی وقتی یک خرده‌فروش کل معاملاتش در هفته یک یا دو تریلی بار است و با هزار و یک سختی و بدون شناخت از فعالیت‌های اینترنتی باید معاملات خود را ثبت کند، کار با سامانه برایش مشکل است.

شمشیری تصریح کرد: درج اطلاعات ازجمله کد ملی، نام خریدار، حجم معامله، ارزش معامله و تمام این‌ها برای درج در سامانه جامع تجارت برای خرده‌فروشی که امکان محدودی دارد، مشکلات زیادی فراهم می‌کند البته این قضیه برای عمده‌فروشان جا افتاده است.

وی افزود: ثبت اطلاعات برای خرده‌فروشان در شهرهای بزرگ مشکلات کمتری دارد که یکی از دلایل آن شمار کم خرده‌فروشان در این شهرها است ولی از آنجا که تعداد خرده‌فروشان شهرهای کوچک زیاد است ثبت اطلاعات با توجه به امکانات محدود آنها در چنین سامانه‌ای آسان نیست و خرده‌فروشان شهرهای کوچک نمی‌توانند در چارچوب این سامانه به‌راحتی فعالیت داشته باشند./فولادبان