تولید ۲۵ میلیون تنی فولاد ایران با بیشترین رشد در سطح جهان

تولید ۲۵ میلیون تنی فولاد ایران با بیشترین رشد در سطح جهان

در روزهای انتهایی ماه ژانویه سال جدید میلادی، انجمن جهانی فولاد (WSA) گزارش خود از وضعیت فولاد دنیا را منتشر کرد. تولید حدود 1/8 میلیارد تنی فولاد در جهان و ارتقای جایگاه ایران از سیزدهم به دهم از نکات قابل توجه این گزارش بود.

بخش اول: تولید برترین کشورهای فولاد ساز جهان در سال ۲۰۱۸

براساس آمار انجمن جهانی فولاد، ۶۴ کشور عضو انجمن جهانی فولاد در سال گذشته به تولید یک میلیارد و ۷۸۹ میلیون و ۵۹۰ هزار تن فولاد رسیدند که نسبت به سال ۲۰۱۷ رشد ۴.۵ درصدی داشته است. چین که همچنان و با فاصله قابل توجهی از سایر کشورها در رتبه نخست برترین تولیدکنندگان فولاد جهان قرار دارد، به تولید ۹۲۸ میلیون و ۲۶۴ هزار تن فولاد رسیده است که تولید فولاد میانی آن رشد ۶.۶ درصدی نسبت به سال ۲۰ ۱۷ داشت. هند که در سال ۲۰ ۱۸ توانست جایگاه دوم را از ژاپن بگیرد و به عنوان دومین فولادساز جهان شناخته شود، در سال گذشته ۱۰۶ میلیون و ۴۶۳ هزار تن فولاد میانی تولید کرده است که ۴.۹ درصد رشد نسبت به سال ۲۰ ۱۷ نشان می دهد.

ژاپن سومین فولادساز برتر دنیا با افت ۰.۳ درصدی، تولید فولاد خود را به ۱۰۴ میلیون و ۳۲ ۸ هزار تن رساند. این کشور در سال گذشته جایگاه دوم خود را از دست داد و تولید فولاد میانی آن به کمترین میزان در ۹ سال اخیر رسید. در زمینه صادرات نیز این کشور با ۴.۲ درصد افت نسبت به سال ۲۰۱۷ ، مجموعا ۳۶.۵۳ میلیون تن فولاد صادر کرد. کاهش تولید و صادرات فولاد ژاپن به مجموعه ای از بلایای طبیعی که در سال ۲۰۱۸ رخ داده است مربوط می شود که باعث تضعیف خدمات لجستیکی و حمل و نقل و همچنین زنجیره های تامین در این کشورگردید.

آمریکا نیز به عنوان چهارمین فولادساز برتر، تولید را با ۶.۲ درصد رشد به ۸۶ میلیون و ۶۹۸ هزار تن رسانده است. کره جنوبی بعد از آمریکا در رده پنجم قرار داشته و با رشد ۲ درصدی تولید را از ۷۱ میلیون و ۳۰ هزار تن در سال ۲۰ ۱۷ به ۷۲ میلیون و ۴۶۳ هزار تن رسانده است. روسیه هم در رقابتی نزدیک با کره جنوبی با تولید ۷۱ میلیون و ۶۸۰ هزار تن فولاد میانی، ششمین فولادساز برتر دنیا شده است. روسیه افزایش ۰.۳ درصدی را در تولید به ثبت رسانده است. بعد از روسیه نیز آلمان با تولید ۴۲ میلیون و ۴۴۰ هزار تن در رتبه هفتم قرار دارد که البته افت ۲ درصدی را نسبت به سال ۲۰ ۱۷ داشت.

احتمال می رود چنانچه این افت تولید در آلمان تداوم یابد و روند نزولی تولید در ترکیه نیز متوقف شود، ترکیه جایگزین آلمان شده و رتبه هفتم را از آن خود نماید. ترکیه به عنوان هشتمین فولادساز دنیا تولید فولاد را در سال ۲۰ ۱۸ به ۳۷ میلیون و ۳۱۲ هزارتن رساند که ۰.۶ درصد افت نشان می دهد. بعد از ترکیه، برزیل با تولید ۳۴ میلیون و ۷۳۵ هزار تن در رتبه نهمی جهان قرار دارد که رشد ۱.۱ درصدی را در تولید فولاد میانی داشته است.

نرخ رشد ۴ برابری تولید فولاد ایران نسبت به میانگین جهانی

ایران نیز که جایگاه سیزدهم خود را به دهم ارتقا داده است، توانست در سال ۲۰۱۸ به تولید ۲۵ میلیون تن فولاد دست یابد که حدود ۱.۴ کل تولید فولاد جهان است و رشد قابل توجه ۱۷.۷ درصدی نسبت به سال ۲۰ ۱۷ با تولید ۲۱ میلیون و ۲۳۶ هزار تن را نشان می دهد. این نرخ رشد تولید، ۴ برابر میانگین جهانی و بیشترین نرخ در بین کشورهای فولادساز دنیا است. ایران در ماه های پایانی سال ۲۰۱۸ توانسته بود سه کشور ایتالیا، تایوان و اوکراین را پشت سر گذاشته و دهمین فولادساز برتر دنیا شود. رشد تولید فولاد ایران بیشتر از سایر کشورهای فولادساز دنیا بوده است.

ایران در ماه های مختلف سال گذشته به ترتیب در ژانویه یک میلیون و ۵۷۳ هزار تن، فوریه یک میلیون و ۴۲۶ هزار تن، مارس یک میلیون و ۶۳۵ هزار تن، آوریل یک میلیون و ۷۳۵ هزار تن، می یک میلیون و ۷۹ ۳ هزار تن، ژوئن یک میلین و ۷۸ ۵ هزار تن، جولای یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن، آگوست یک میلیون و ۸۱ ۶ هزار تن، سپتامبر یک میلیون و ۹۱۸ هزار تن، اکتبر یک میلیون و ۸۷ ۲ هزار تن، نوامبر یک میلیون و ۹۵۲ هزار تن و دسامبر یک میلیون و ۹۸ ۰ هزار تن فولاد خام تولید کرده است. تولید فولاد خام ایران در دسامبر رکورد زده بود و به بیشترین میزان در طول سال ۲۰۱۸ رسید.

منبع:چیلان